Konyhafelújítás: Lássuk milyen szakikra van szükségünk!
A konyhafelújítás összetett projekt, egy komplett felújítás több építőipari szakterület is érint. Amennyiben semmilyen munkát nem szeretnénk – vagy nem tudnunk – saját magunk elvégezni, akkor nem árt legalább azt tudni, hogy milyen szakemberekre lesz szükségünk. Mivel manapság nem könnyű jó szakembert találni, így nagyon fontos, hogy még a munka elején keressük meg azokat a mestereket, akikre a konyhafelújítás során szükségünk lesz.
Amennyiben már meg van tervezve az új konyhánk, annak megvalósításához az alábbi munkarészeket kell biztosan elvégezni:
Bontási munkák
A konyhafelújítás első lépése a meglévő konyha elbontása. Ez nem csak a konyhabútorok szétszerelésére és elszállítására vonatkozik, hanem a korábbi falicsempe leverésére is. Előfordulhat, hogy a konyha mérete vagy alakja megváltozik, esetleg egybe lesz nyitva a nappalival, így falat – vagy falakat – is kell majd bontani. Ha a padlóburkolatot is cserélni szeretnénk, akkor azt is fel kell töretni. A bontás során keletkezett sittet pedig össze kell gyűjteni és el kell szállítani. A bontási munkára talán a legegyszerűbb szakembert találni, azok a kőművesek és a burkolók, akik majd a konyhában fognak dolgozni, ezt gyakran be szokták vállalni.
Kőműves munkák
Miután mindent elbontottunk – és tiszta a munkaterület – bizonyos esetekben szükség lehet „némi” kőművesmunkára is, például, ha egy új falat kell építeni, illetve, ha valamit még betonozni kell. Ezeket a munkákat is általában be szokták vállani a burkolók, ha szerencsénk van, emiatt nem lesz szükség arra, hogy külön kőművest hívjunk.
Elektromos és gépészeti munkák
Amennyiben „minden fal a helyén van” és minden egyáb elbontásra került, amire nem lesz szükség, akkor kezdődhet a gépészeti, illetve a villanyvezetékek cseréje vagy áthelyezése.
- Ha más helyre kerül a sütő és a fűzőlap, akkor át kell húzni az elektromos vezetékeket, vagy át kell szerelni a gázt.
- Ha más helyre kerül a mosogató, akkor biztosan új vízkiállásokat és lefolyót kell majd készíteni neki.
Ha nem helyezzük át ezeket, akkor nyilván a helyi adottságoktól és saját meglátásunktól függ, hogy cseréljük-e őket. Ha nem túl régen épült az ingatlan, akkor nem biztos, hogy megéri „bántani” a meglévő vízkiállást. Ezek masszív szerkezetek, nem 10-15 évre vannak tervezve.
Amennyiben gépészeti munkák megvannak, tovább léphetünk a burkolási szakaszba, de ne feledjük, hogy a burkolókra és a villanyszerelőkre még szükség lesz a későbbiekben; tehát ők – mint a Jedi lovagok – még visszatérnek.
Burkolási munkák
A konyhafelújítás talán egyik leglátványosabb része a burkolás. Hogy mennyire látványos az leginkább attól függ, hogy milyen és mennyi burkolóanyag kerül az új konyhába.
- A padólra minden bizonnyal valamilyen hidegburkolat (kerámia, gres, márvány, gránit) esetleg linóleum kerül; relatíve nagy felületen lesz látható, a konyhának megadja az alaphangulatát.
- A falak burkolása már nem ilyen egyértelmű. Míg az 1940-es években a konyhát is ugyanúgy körbe csempézték 160-180 cm magasan, mint egy fürdőszobát ez, ma már egyáltalán nem jellemző. A konyhában sok estben csak a konyhapult mögötti falszakasz kerül leburkolásra. Az összes többi fal vagy nincs burkolva, vagy konyhabútor van előtte, vagy amerikai konyha esetén nincs fal
- A konyhapult mögötti falszakasz – itt egy viszonylag kicsi 55-60cm magas és 2-4 négyzetméteres felületről van szó – burkolásához választhatunk a korábban említett hidegburkolatok közöl, de használhatunk a konyhabútorral megegyező (vagy eltérő) színű bútorlapot Ha valami igazán exkluzívat szeretnénk, akkor a konyhapult mögötti falszakaszra készülhet egyedi tervezésű nyomtatott üveglap is; ez estben a dizájnnak csak a fantáziánk szab határt: a homokos tengerparttól kezdve a neonszínű vonalakig minden elképzelhető.
Ha elkészültek a burkolási munkák nem marad más hátra, mint a konyha magkoronázása, azaz a konyhabútor beszerelése.
Asztalos munkák
Ha nem kaptunk kedvet a konyhabútor összeállításához, akkor asztalosra is szükségünk lesz. A konyhabútor kétségkívül a konyhafelújítás megkoronázása, ha itt tartunk, akkor már látszik az alagút vége, a konyhánk végre valahára kezd alkot ölteni. A konyhabútor amellett, hogy egyértelműen meghatározza konyha – és sok esteben a nappali – stílusát, komoly hatással van a konyhai munkavégzés hatékonyságára is. Ha az új konyhabútort okosan terveztük meg – azaz figyelembe vettük a főzési munkafolyamatokat – akkor kényelmesebben tudunk majd dolgozni a konyában.
Ez is érdekelheti: Tippek a fürdőszoba felújítás megtervezéséhez a korlátozások tükrében
Visszatérnek a gépészek
Amikor elkészült a konyhabútor még egy röviden szükség lesz a gépészek és a villanyszerelők szaktudására a konyhafelújítás befejezéséhez. A mosogatócsap és a hozzá tartozó lefolyó bekötésénél mindenképp szükség lesz a vízvezetékszerelőre. Amennyiben a konyhabútorba világítást is terveztünk akkor pedig a villanyszerelőnek kell majd szólni. Ugyancsak a villanyszerelő feladata a tűzhely vagy a főzőlap és a sütő bekötése. Ezek nagyfeszültségű fogyasztók, semmi esetre se próbálkoznunk meg magunk bekötni őket. Gáztűzhely esetén a gázszerelőt kell majd röviden visszahívni a bekötés erejéig. A gáztűzhely bekötésére ugyanaz vonatkozik, mint az elektromos tűzhelyre: semmi esetre se próbálkozzunk meg saját magunk bekötni, mert életveszélyes!
Kire lesz tehát szükségünk?
Foglaljuk össze röviden az egyszerűség kedvéért, hogy milyen szakemberekre lesz szükségünk a konyhafelújítás során:
- Burkoló (bontási és burkolási munkák, esetleg kisebb falak építése, betonozás)
- Víz- és gázszerelő (vízvezeték, vízkiállás, csatorna, gázvezeték, bekötések)
- Villanyszerelő (vezetéke cseréje, dugaljak és kapcsolók elhelyezése, tűzhely bekötése)
- Asztalos (konyhabútor összeállítása)
- +1 a Generálkivitelező (abban ez estben, ha nem mi akarjuk koordinálni ezt a projektet)