Közös fal hangszigetelése
A közös fal hangszigetelése azért jelenthet kihívást, mert általában nem a zajforrás keltőjét zavarja a zaj – pedig nyilván ott lenne a legpraktikusabb a szigetelés –, ráadásul a tökéletes kivitelezés sem könnyű.
Miért lehet szükség közös fal hangszigetelésére?
A közös fal hangszigetelésének célja, hogy védjen a szomszédos lakásból – vagy akár a lépcsőházból, vagy bármilyen közös használatú helyiségből – átszűrődő hangokkal és zajokkal szemben. Nagy szükség lehet rá akkor, ha a szomszéd rendszeresen valamilyen zajos tevékenységet folytat (például zenél), nagy a forgalom a lépcsőházban, esetleg forgalmas üzlet vagy iroda üzemel a mellettünk lévő lakásban.
Milyen a jó hangszigetelő anyag?
Porózus vagy szálas szigetelőanyagok is alkalmasak hangszigetelésre. Az egyik leggyakrabban használt megoldás a kőzetgyapot, amiből minél nagyobb testtömegűt választunk, annál jobb eredményt érhetünk el. A szigetelőanyag testtömege azért számít, mert minél tömörebb, annál kevésbé áramlik benne a levegő – márpedig a hangok a levegőben terjednek.
A tömeg mellett a másik fontos tényező a vastagság. Minél vastagabb a hangszigetelés, annál csendesebb környezetnek örülhetünk, ám a falak borítása akár 20-30 cm-t is elvehet a lakás belső területéből. Ilyenkor nemcsak a szigetelőanyag vastagságával kell számolni, hanem azzal is, hogy a hangszigetelést általában gipszkartonozással borítják.
A szigetelőanyag fajtáját, tömegét és vastagságát a zajterhelésnek és az elérni kívánt eredménynek megfelelően kell kiválasztani.
Hogyan kell feltenni a szigetelést?
Amennyiben a szomszédból érkező zajt szeretnénk csökkenteni, akkor elsőként hangelnyelő anyagot – szivacsot vagy gumit – kell felrakni a falra. Erre jön a tartóváz a kiválasztott kőzetgyapotnak vagy üveggyapotnak, amire feltehetjük magát az anyagot. Végül pedig jöhet a gipszkarton borítás.
Ha azonban a zajforrás felőli oldalon szigetelünk, akkor a hangszigetelő anyag kerüljön fel először a tartószerkezetével együtt, majd a zajelnyelő gumi vagy szivacs. Ilyenkor is a gipszkartonozás zárja a folyamatot.
A rögzítés is számít
A minél tökéletesebb hangszigeteléshez pontszerű, rugalmas rögzítést érdemes használni. Így is kialakulhatnak ugyan hanghidak, amelyeknek a negatív hatása minimálisra csökkenthető a kellően rugalmas és minél kevesebb rögzítési pontos megoldással.