Lakásfelújítás – az öt leggyakoribb hiba
Az otthonunk átalakítása, felújítása igen sok szinten történhet. A kisebb felújításoktól, mint a fürdőszoba vagy a konyha korszerűsítése, szépítése egészen a nagy, a fűtéskorszerűsítést, az az épület teljes tatarozását is magába foglaló munkákig terjedhet. Most azoknak a típushibáknak járunk utána, amibe sok lakásfelújító belefut, függetlenül attól, hogy milyen átalakítást tervez.
Hibák a tervezésben – nem megfelelően átgondolt munkafolyamatok
A tervezési szakaszra érdemes megfelelő időt áldozni, előzetesen tájékozódni, beszélgetni olyan barátokkal, ismerősökkel, akik korábban végeztek hasonlót. Emellett mindenképpen érdemes előzetesen is kikérni megbízható mesteremberek véleményét is.
Jó, ha előzetesen ellenőriztetjük a régi vezetékeket, a fűtéscsövek állapotát. Igencsak elkeserítő, ha utólag azzal szembesülünk, hogy a szép új falhoz vagy burkolathoz újra hozzá kell nyúlni, mivel egy váratlan csőrepedés nehezíti meg az életünket. Ront a végeredményen, ha a vadonatúj konyhabútor és munkapult nem kap megfelelő megvilágítást, mivel az elektromos rendszer átalakításáról megfeledkeztünk.
Ha megismerjük a lakásfelújításon átesett barátaink történeteit, sok hasznos tudással lehetünk gazdagabbak. Megtudhatjuk, mivel célszerű kezdeni, mi legyen a megfelelő sorrend, mi alapján válasszuk ki a hidegburkolatot, fugát, ragasztót, illetve hol találunk jó szakembereket.
Szűk költségvetés, túltervezett kivitelezés
Igen gyakori hiba, különösen akkor, amikor az építőanyagok gyors áremelkedésével amúgy is nehéz lépést tartani. Nagyon fontos, hogy a lakásfelújítás előtt készítsünk egy jól átgondolt pénzügyi tervet, illetve előzetes kalkulációt. Ha szűkös a keret, akkor inkább kevesebbet tervezzünk be. Gondoljunk a nem várt költségekre – ezek rendszeresen megnövelik a felújítók kiadásait.
A megfelelő kivitelező kiválasztása
Nehéz megtalálni a hozzáértő és megfelelő színvonalú munkát végző szakembereket, különösen, ha egyszerre többféle munkát akarunk elvégeztetni. Ez esetben a megoldást a generálkivitelező jelentheti, aki az összes szakembert (festőt, kőművest, burkolót, vízszerelőt stb.) hozza, és munkájukat irányítja. Nem utolsósorban felelősséget vállal a munkájukért és határidőkért. Igaz, ez mintegy 20 %-kal megnöveli a költségeinket, de ha megtehetjük, sokkal nyugodtabban alhatunk. Ha pedig egy, már összeszokott csapattal dolgoztatunk, úgy nagyobb esélyünk lesz a megfelelő minőségű munkára, és arra, hogy a munka el is készül a tervezett időre.
A nem megfelelő minőségű anyagok használata
A felújítás sikeressége legalább annyira múlik a felhasznált anyagokon, mint azok professzionális beépítésén. Ha rossz minőségű vagy nem megfelelő anyagot választunk (pl. nem megfelelően kopásálló hidegburkolatot), akkor a minőségi problémák gyorsan megmutatkoznak.
Szerződéskötés – ami nélkül bele se vágjunk!
Nagyon ráfizethetünk, ha írásba foglalt szerződés nélkül vágunk bele a munkába. Akár generálkivitelezővel dolgozunk, akár egyes szakembereket bízunk meg egy-egy adott munka elvégzésével, fontos, hogy a szerződéskötést ne hagyjuk ki. A dokumentumban pontosan rögzítsük, hogy melyik kivitelező milyen munkára, mennyiért, milyen határidővel és milyen anyagokból fog dolgozni, és az anyagokat ki fogja beszerezni. Hibás vagy késedelmes teljesítés esetén célszerű kötbért is meghatározni, ez jelentős motiváció arra, hogy a megbízott szakember időre el is végezze azt a munkát, amit elvállalt.