Lambéria: adjunk új esélyt neki!
A nyolcvanas években szinte nem volt olyan otthon, ahol ne lett volna lambéria. A folyosók és a tetőterek kedvelt dekoreleme volt a keskeny falécekből álló, általában sötétbarnára festett védőburkolat. Az idő ugyan eljárt felettük, de sokszor költséghatékonyabb a felújításuk, mint ha leszednénk, és az alatta lévő falat tennénk rendbe.
Zsírtalanítsunk!
Első lépésként portalanítsuk és zsíroldóval tisztítsuk meg a régi, besárgult vagy megkopott lambériát. Ha az eredeti fa még szép állapotban van, és nem fedi több réteg festék, akkor érdemes lazúrfestékkel próbálkozni. Ezzel láthatóvá tehetjük a fa erezetét, természetesebb lesz a végeredmény. Amennyiben egyöntetű színes megjelenést szeretnénk elérni, akkor válasszunk valamilyen szépen fedő, fára használható festéket. Lehetőleg olyat, ami vizes bázisú, mert akkor a kellemetlen szagoktól is megkímélhetjük magunkat. Ha sikerült kiválasztanunk a nekünk tetsző festéket, és alaposan megtisztítottuk a felületet, akkor nekiláthatunk a felújításnak.
Szabaduljunk meg a lakktól!
A legtöbb régi lambériát még lakkozással védték. Ezt a réteget egy alapos csiszolással távolítsuk el. Ez az időigényes és nagy porral járó folyamat akkor spórolható meg, ha olyan alapozót választunk, ami ezen a lakkozott felületen is gond nélkül megtapad, vagy olyan festéket (például krétafestéket), aminek több rétegben felhordva, alapozó használata nélkül sem jelent problémát a lakk. Ha úgy érezzük, hogy a lambéria „szőrös”, vagy kiálló kis szálkák vannak rajta, akkor természetesen csiszoljuk át, mert enélkül nem lesz szép a festésünk.
Használjunk világos árnyalatokat!
Kellő előkészítés után festőhengerrel is felvihetjük a festéket a nagyobb felületekre. Ecsettel a nehezebben elérhető részeken dolgozzunk a tökéletes végeredmény eléréséért, és két rétegben fessük át a lambériát. A tetőterek és hosszú, sötét folyosók burkolatához érdemes világos vagy pasztellárnyalatot használni, mert azzal optikailag tágíthatjuk a teret, és friss megjelenést adhatunk a szobának.
Javítsuk a hibákat!
Az első réteg festék felvitele után szembetűnőek lehetnek a fa illesztésének hibái. Ilyenkor használjunk akriltömítőt, ezzel javíthatjuk a fa egyenetlenségét és az esetleges hézagokat. Várjuk meg a száradását. Ezután következhet a második festékréteg.