Legyen árnyék! – Élet a teraszon
Az ingatlanpiacon a kertes házak és az erkélyes lakások iránti kereslet megélénkült, a terasz léte új értelmet nyert. Könnyebben lehetett a járványhelyzet alatt a bezártságot is átvészelni, ha volt hová kiülni vagy legalább kimenni. Az állam idén már a lakásfelújtásokat is támogatja, érdemes tehát még kényelmesebbé tenni az otthonunkat és persze a teraszt is – ki tudja nem kell-e majd újra bezárkózni huzamosabb időre? Ha életünk egy részét – az időjárástól függetlenül – a teraszon szeretnénk eltölteni, akkor annak használhatóságát kell ki terjeszteni például szélfogóval, árnyékolóval vagy épp fűtéssel – a kerti bútorokról már nem is beszélve. Most nyár van, ebben a cikkünkben árnyékolókkal foglalkozunk – ősszel viszont ismét visszatérünk majd erre a témára, akkor a téliesítésről lesz szó.
Klíma vagy terasz?
Az idei nyár hőmérsékleti rekordokat dönt Magyarországon, mindenki máshogy próbálja túlélni a meleg napokat. Van, aki a kílima mellett teszi le a voksát és ki sem mozdul a jól lehűtött szobából, míg mások kivonulnak a teraszra – egy hűvös itallal a kezükben – és ott próbálják átvészelni a meleg napokat – te melyik vagy? Mindez persze csak akkor működik, ha van árnyék! Az árnyékhoz viszont árnyékoló kell: ponyva, napellenző, pergola, de legalább egy napernyő. A lakásfelújítást most az állam is támogatja! Lássuk milyen lehetőségeink vannak, ha árnyékolni szeretnénk!
Napellenzők
A napellenző – a napernyők után – az egyik legegyszerűbb árnyékolástechnikai megoldás, amit a piacon kapni lehet. Ebből létezik nyitott szerkezetű – itt sem ponyva, sem a mozgató szerkezet nem kerül be semmilyen tokba -, illetve tokozott szerkezetű – itt a ponyva és a mozgató mechanika is egy tokban kerül, amikor össze van csukva. Az utóbbi megoldás az időjárás viszontagságainak jobban ellenáll. A piacon kapható ponyvák egy része egyébként UV védelemmel is rendelkezik: a káros UV sugarak akár 40-80 százalékát is képesek megszűrni. A ponyvát magát egy rugós szerkezet tartja mindig feszesen. A napellenzők kérhetők manuális hajtással és motoros kivitelben, akár távirányitóval is. A napellenzők általában nem igénylenek komolyabb karbantartást, néha persze nem árt letisztítani őket, illetve bezsírozni a mozgó alkatrészeket. Általában egyedi méretre készülnek, helyszíni felmérést követően; maximális szélességük 5-6 méter szokott lenni, a kar pedig általában 2-3 méterre nyúlik ki. A ponyvák élettartama általában 8-10 év, utána viszont érdemes őket cserélni.
A napellenzők egy speciális fajtája a függőleges napellenző, ami akár szélfogóként is tud funkcionálni. Ez olyan esetekben ajánlott, ahol a terasz erősen nyugati fekvésű és lenyugvó nap emiatt késő délutánig besüt.
Pergolák
A pergola az egyszerűbb napellenzőkhöz képest egy sokkal komolyabb és persze drágább szerkezet; természetesen látványosabb is, exkluzivitásában pedig új dimenziókat nyit meg ha a teraszon szeretnénk élni az életünket. Alapjában véve a terasz teljes területe fölé egy olyan, lábakon álló szerkezet kerül, aminek a teteje nyitható-zárható az időjárás függvényében. A pergola szerkezete készülhet fából, azonban egyre divatosabbak az alumíniumból készült megoldások. Az egyik leglényegesebb dolog maga a tető. Ez készülhet üvegből, alumíniumból, de akár lehet egy komolyabb ponyva is. A pergola atmoszférája – attól függően, hogy milyen anyagokból készült – és így mennyire engedi át a fényt – sokféle lehet. A tetőt általában itt már motor mozgatja, amit természetesen távirányítóval lehet vezérelni.
A pergolához válaszhatunk oldalüvegeket vagy oldalajtókat is, a terasz ezt kövesztően már télikertként vagy verandaként is tud funkcionálni. Az időjárás viszontagságai ellen ez a megoldás kínálja a legkomolyabb megoldást. A pergolával ellátott terasz gyakorlatilag a lakás integráns részévé válik, annak kvázi kiterjesztése lesz, így kora tavasztól késő őszig tudjuk azt használni. Baráti beszélgetésekhez és távmunkához is kiválókörnyezetet lehet így kialakítani.
Terasz exták: Íme néhány tipp, hogy még kellemesebben teljenek a napok a teraszon
Ha sikerült a teraszt „árnyékba borítani”, mutatunk még pár dolgot, ami – bár igényel némi anyagi ráfordítást – garantáltan kellemesebbé varázsolja a kültéri tartózkodást, különösen a meleg nyári napokon.
- Vízpermetező
A fülledt meleg időjárás vagy a kellemes nyári szellő hiánya még okozhat kisebb-nagyobb kellemetlenségeket. A folytatgató nyári délutánok ellen szerencsére tudunk védekezni például párátlanító ventilátorral, amit akár az új árnyékolóra is felszerelhetünk. A ventilátor lapátjai mögé szerelt vékony csövekből kiáramló vízcseppeket a ventilátor szétteríti a terasz felett, a délutáni pihenés így sokkal kellemesebb lesz!
- Világítás
Amennyiben nem csak nappal szeretnénk használni a teraszunkat, hanem napnyugta után is, akkor mindenképp érdemes világítást is felszerelni. A modern LED-es világítótestet kerülhetnek a ház falára, de akár az árnyékolóra is. Ez utóbbi megoldás előnye, hogy a fény így nem oldalról, hanem közvetlenül felülről érkezik a teraszra. Az árnyékolóra szerelhető világítótestek mérete kicsi és könnyű, így nem kell attól tartani, hogy világítás „lehúzza” az árnyékolót – a távirányítóról természetesen itt se feledkezzünk el. Alternatív megoldásként pedig választhatunk retró fényfüzért is körte méretű izzókkal – ez mostanában trendi és romantikus irányvonal.
- Bogárcsapda
A világítás felszerelésével a teraszt naplemente után is használhatóvá tudjuk tenni, de ne örüljünk, egy „zümmögő kihívás” még várat magára; ez pedig nem más, mint a bogarak! A váratlan vendégek már a koraesti óráktól elkezdenek rajzani, este pedig a teraszon világító lámpák miatt hajlamosak a fény körül összegyűlni. Megoldást a különféle elektromos rovarcsapdák jelentik, amelyek feltűnő kékes-lilás fényükkel magukhoz vonzzák és ártalmatlanítják őket. A nyugodt esi merengésünket már csak egy-egy sercenés zavarja meg – csípések ez esetben csak elvétve várhatók.
- Fűtés
A nyári évszakok lecsengése után beköszöntő hidegebb napok eleinte még nem annyira hidegek, hogy ne lehetne huzamosabb ideig a szabad levegőn tartózkodni. A teraszunkat tehát még ilyenkor is tudjuk használni, viszont ehhez valamilyen teraszfűtő beszerzés vásárlásán érdemes gondolkodni. A kínálat rendkívül széles: éttermekben láthatunk gázpalackos fűtőberendezéseket is, otthonra azonban az infravörös vagy LED-es hősugárzókat javasoljuk. Az újabbak között olyan is kapható, amit akár okostelefonról is (táv)irányíthatuk – csak egy-két tekerés és máris befűtöttük a teraszt!