Medence építés! – 1. rész: Földmunkák és szerkezetépítés
Magyarországon évente többszáz medencét építenek, a koronavírus járványhelyzet pedig felértékelte azokat az ingatlanokat, ahol medence kialakítására is van lehetőség. Mire készüljünk, ha medence építésre szánjuk magunkat? – Most induló hatrészes cikksorozatunkban röviden áttekintjük a medenceépítés legfontosabb fázisait és részterületeit; sőt ötleteket is adunk, hogy mire érdemes figyelni.
Nem törvényszerű, hogy mindenki értsen a medencék építéshez, hiszen idehaza hivatalosan még az egyetemen sem oktatják ezt a szakmát. A medenceépítő vállalkozások általában nem többszáz fős cégek, hanem kisebb vállalkozások, amelyek sokszor 20-30 éves tapasztalattal is rendelkeznek; a szaktudás apáról-fiúra száll.
Tervek, engedélyek és az önkormányzat
Kezdjük rögtön egy jó hírrel! A kerti medence építése 50 köbméterig „elvileg” nem engedélyköteles, azonban legyünk résen, mivel ezt önkormányzata válogatja. Mielőtt hozzákezdünk a projekthez mindenképp kérdezzünk tehát rá a hivatalnál, hogy pontosan milyen helyi szabályozás vonatkozik ránk. Annak ellenére, hogy a medence építése sok településen nem engedélyköteles, ez nem azt jelenti, hogy ne kellene valamiféle tervet készíteni róla! Az árkalkulációhoz mindenképp szükség van legalább egy „skiccre”, hogy a megrendelő láthassa, hogy miért fizet, illetve, hogy is fog majd kinézni a kerti uszoda. Mi és hol lesz benne elhelyezve, azaz hol lesz benne a lépcső, hová kerül majd a gépészet, mit tartalmaz az ár pontosan.
Mekkora medence fér bele az 50 köbméterbe?
Előfordulhat, hogy nagyobb medencét is lehet építeni engedély nélkül, erre azonban – mint írtuk – csak a helyi önkormányzatnál tudnak korrekt választ adni. Aki viszont nem akar elmenni a hivatalba, próbáljon rákeresni az interneten a helyi építési szabályzatra, ott ugyanis biztosan le van írva, hogy mi vonatozik a medencékre adott településen. Az önkormányzat emellett megszabhatja a medence oldaltávolságát is az épülettől vagy a kerítéstől (Nagyjából 2-5 méteres távolságra kell gondolni), a kivitelezők viszont ezt sokszor kellően lazán kezelik.
Milyen szakaszai vannak egy medence építésének?
- A tervezést követően az első lépés a munkagödör kiásása, amit az aljzat előkészítése sóderes szórás szintezés stb. követ. Erre kerül rá a vasalt szerelőbeton, amit elvileg 28 napig kellene száradni hagyni, de a gyakorlatban 14 vagy 21 nap múlva már el szoktak kezdeni rajta dolgozni.
- A következő lépés a medence oldalfalainak és a gépészeti aknának a megépítése. Ehhez – fóliás medence esetén – rendszerint előregyártott zsaluköveket használnak, amit szintén vasalnak és betonnal öntenek ki. (Csempével burkolt medence esetében az egész medence minimum 25 cm vastag vízzáró vasbetonból kell, hogy készüljön.)
- Az oldalfalazat kiépítése után szintező beton készül, amit koszúróval zárnak le a medence felső síkjában.
- Amikor mindez ez elkészült behelyezésre kerülnek az alapvető gépészeti berendezések (lefolyók, vízforgató berendezés, fűtés, szűrő stb.), illetve az igény szerint kért élményberendezések (ellenáramoltató, masszázsberendezés, medencevilágítás stb.). Az élményberendezések általában a medence oldalfalába, a lefolyó pedig az aljzatra kerül. A végső burkolat felhelyezése előtt a falat hálózzák, glettelik, csiszolják és előkészítik a burkoláshoz.
PVC vagy üvegmozaik?
PVC burkolatnál először általában a medence alját szokták fóliázni, utána következnek az oldalfalak. Az oldalfali fólia így rátakar a medence padlóra. (fordítva is lehet egyébként) A fóliát hegesztéssel rögzítik egymáshoz, minden fóliának megvan a saját színkódja: a folyékony fólia tehát pont ugyanolyan színű, mint maga a medencefólia, az illesztés így minimálisan látszik csak. A fóliát előzetesen felül rögzíteni kell, ehhez élbádogot fúrnak körbe a koszorúra, amihez később hozzárögzítik a fóliát.
Az üvegmozaik vagy gresburkolat esetén más technológiai megoldásokat kell alkalmazni, mint a PVC burkolatú medencék esetében. A tetszetős mozaikok alá vízszigetelés kerül, a burkolatot ez után lehet csak elhelyezni.
Mennyi ideig tart megépíteni egy kültéri medencét?
Abban az esetben, ha a medence fólia burkolatot kap, akkor a következő ütemezéssel érdemes számolni:
– Munkagödör kiásása (fölkiemelés, föld elterítése a kertben vagy elszállítás): 1-2 nap.
– Szerelőbeton elkészítése: 1 nap.
– Beton pihentetése: 20-22 nap. (elvileg 28 napot kellene várni)
– Medence oldalfalazat készítése: 2-3 nap.
– Medence fóliázása: 1 nap
– Gépészet (vízforgató, vízszűrő és élményberendezések stb.) bekötése: 1 nap
– Vízzel feltöltés és betanítás: 1 nap
– Medence körüli terület rendezése: igény szerint.
Összességében tehát nagyjából 6 hét alatt meg lehet építeni egy átlagos kültéri medencét, amennyiben fólia burkolatot használunk. Üvegmozaik és csempe burkolatú medencék esetében PVC burkolatot nem, vízszigetelést viszont kell készíteni. Ehhez még hozzá kell számolni a csempeburkolat lerakásának és fugázásának időtartamát, ami további néhány napot biztosan igénybe fog még venni.
Nem árt sietni!
Nyár közepe felé a medence építő cégek már inkább a következő évre vállalnak csak munkát. Tartsuk szem előtt, hogy ebben a szakmában nem több száz fős vállalkozások dolgoznak, így a mesteremberek kapacitása is véges. Egy szezonban nem tudnak bármennyi medencét megcsinálni, ezért igyekezzünk minél hamarabb „tépni egy sorszámot”, ha pancsolni szeretnénk. Azt is jó, ha tudjuk, hogy a vállalkozók időbeosztása rendkívül feszített:
Mivel nem egy medencét építenek egyszerre, emiatt több helyen is dolgoznak párhuzamosan.
Például amíg nálunk pihentetik a medence aljzatbetonját, addig egy másik helyen épp a gödröt ássák ki vagy már burkolnak, vagy épp a fedést készítik el.
A cikksorozat következő részében a medencegépészetről lesz szó, amit ide kattintva tudsz elolvasni.