Medence építés – 2. rész: Gépészet és uszodatechnika
Cikksorozatunk második részében a medence építés keretein belül az üzemeltetéséhez kapcsolódó gépészeti berendezéskéről lesz szó. Gépészet nélkül „nem medence a medence”, a különféle szűrők, vízforgatók, vegyszeradagolók és egyéb uszodatechnikai berendezés nélkül a rendszer működése elképzelhetetlen. A gépészeti berendezések legfőbb feladta a víz tisztántartása, fertőtlenítése, fűtése, valamint – igény szerint – kényelmi és rekreációs funkciók biztosítása. Fontos tényező még ezeknek a berendezéseknek a karbantartása, valamint a működésük megértése, hiszen aki medencét épít magának, annak ezt (is) meg kell tanulnia.
A gépészeti berendezések elengedhetetlenek
A medencéhez telepített gépészeti berendezések legfontosabb feladata a medence vizének tisztán tartás, szűrése. Ezek nélkül a medence vizét folyamatosan cserélni kellene a vízbe belehulló piszok és más a környezeti szennyeződések, illetve az algásodás miatt. A medence mellé tehát gépészeti berendezéseket kell telepíteni, amikhez pedig gépészeti aknát kell építeni; az akna egyik fala gyakorta megegyezik a medence valamely falával, a medence építése során a medence testtel együtt készül el.
Mi minden található a gépészeti aknában?
A gépészeti aknába kerül bele – többek között – a medencegépészet egyik legfontosabb alkotóeleme, a homokszűrős vízforgató berendezés, aminek célja a víz folyamatos szűrése. A víz szűréséről kvarchomok vagy üveg gondoskodik, attól függően, hogy milyen típusú szűrőt használunk. Ide futnak be a csövek a padlóösszefolyótól, illetve a skimmer(ek)től is – amennyiben nem feszített víztükrű medencét építettünk. Feszített víztükrű medence esetében a medencét körbe vevő összefolyókban összegyűlő víz az, ami egy csövön keresztül befut a vízforgatóba. A beszívott vízben lévő kosz a vízforgató tartályában letapad, ezt követően a visszatérő vezetéken – az immár megtisztított – víz újra visszakerül a medencébe a befúvó szemeken keresztül. Ez azonban még nem minden, mivel a gépészeti aknában még más fontos eszközöknek is helyet kell biztosítani. – Lássuk tehát, mi kerül még ide!
PH érték, sóbontó és UV-s fertőtlenítés
A gépészeti aknában lehet elhelyezni a medence kémiai tisztításához szükséges vegyszereket, illetve a vegyszeradagoló berendezést is. Ugyancsak fontos része a medencegépészetnek a sóbontó berendezés, ami a víz sótartalmának szinten tartásáért feleős. A víz tisztaságát pedig tovább fokozhatjuk az UV-C lámpás vízfertőtlenítő berendezéssel. Ha mindezeket az eszközöket nem akarjuk az első körben beépíteni, akkor ezt később is megtehetjük, ugyanis egyes berendezések helyett „kézi megoldásokat” is lehet alkalmazni a megfelelő vízminőség fenntartása érdekében.
Mit tehetünk, ha nem akarjuk túlkomplikálni a gépészetet?
A homokszűrős vízforgató berendezés mellé beszerelhető egyéb berendezések részben kiválthatók más módon is. Mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy automatikus rendszert szeretne vagy saját maga fogja adagolni a különféle vegyszereket a medence vizéhez. Aqua-Multi klórtabletta formájában például mi magunk is adagolhatjuk a klórt a medencébe, de ugyanígy beletehetjük a vízbe az algaölő anyagot vagy akár a pelyhesítőt is. Használhatunk még PH csökkentőt is, ami egy granulátumos sósav; utóbbi kettővel egyébként viszonylag jól karban lehet tartani egy medencét. Amit tehát érdemes megjegyezni, az az, hogy milyen típusú vegyszereket kell mindenképp otthon tartani a medencéhez, illetve, hogy mikor melyiket kell alkalmazni annak érdekében, hogy a víz szép tiszta és csillogó legyen.
Lehűlt a víz, fűtsük fel!
Egy igen fontos kérdés a medence vizének a fűtése (vagy épp hűtése). Ehhez azonban előbb vegyük sorra, hogy mikor érezzük kellemesnek a medence vizét! Úszásra általában a 24 fokos víz az ideális, ha „pancsolni” is szeretnének, akkor 28 fokra kellene felfűteni a medencét, aki fázós, az pedig rendszerint 30 fokos vízben érzi jól magát.
A medence vízét – amennyiben a nap még nem melegítette fel – hőszivattyúval tudjuk felfűteni, akár 30 fok fölé is.
A hőszivattyú előnye, hogy nemcsak fűteni, de hűteni is tud. Tehát ha például egy nagyon meleg nyári napon a medence vize túlmelegszik, akkor a hőszivattyúval lehetőség van a víz visszaütésére is. A víz fűtése szempontjából nem mindegy, hogy milyen a környezeti páratartalom: nyáron – fűtés nélkül – nem ritka a 35-37 fokos víz sem. A hőszivattyút érdemes bekapcsolva hagyni akkor is, ha netán elutazunk otthonról; távollétünkben – ha a medence túlmelegedne – a hőszivattyú szinten tartja a víz hőmérsékletét. Amennyiben a medencén fedés is van, akkor nem szükséges a hőszivattyút használni a víz hűtésére.
Mennyi áramot fogyaszt a hőszivattyú?
Elektromos bekötés tekintetében akár két fázis is elegendő lehet a hőszivattyú bekötéséhez. Ha a víz hőmérséklete beállt, egy szintre, akkor már nem fogyaszt sokat. Egy névlegesen 2kW-os inverteres váltakozó áramfelvételű hőszivattyú fogyasztása a holt időszakok döntő többségében 0,2-0,4kW-ra redukálható. Rásegítő fűtésként szoktak még alkalmazni fűtőpatront is, ez ugyancsak a gépészeti aknába szokták elhelyezni, mégpedig a vízforgató berendezés után a visszatérő ágba. A fűtőpatronhoz már három fázisira van szükség, áramfogyasztása 3 és 18kW között van.
A medencék fűtésének jövője, hogy olyan rendszerek készüljenek, amelyek fenntartási költsége minimális. Napelemmel például ingyen lehet fűteni a medence vizét.
Kis költséggel kellemes hangulatot termethetünk az esti órákban: világítsuk ki a medencét!
Nagyot dob a medencénk megjelenésén, ha van benne világítás! Egy kivilágított medence felejthetetlen látnivaló, ha partyt rendezünk biztos, hogy sokan akarnak majd a kivilágított medence szélén fotót készíteni – vagy akár fürdeni is benne. Az esti fürdőzésnek mindig különleges hangulata van, egy kivilágított medencével pedig ezt még tovább lehet fokozni! A világítás mindig törpeáramról működik, a kívánt hatás eléréséhez egy komolyabb 300-as halogén izzó is elegendő, de vásárolhatunk színváltós LED-et is, ilyenkor bónuszban még fényterápiát is kapunk. A világítások rendszerint hosszú távon problémamentesen működnek, a LED-et pedig a medence vize tökéletesen tudja hűteni.
A cikksorozat következő részében a medence színéről lesz szó, amit ide kattintva tudsz elolvasni.