Medence építés – 4. rész: Üvegmozaik és gres medenceburkolatok
Exkluzív és gyönyörű. Az üvegmozaikkal kirakott medence egyszerre modern és örök. Burkolásához komoly szaktudásra van szükség, nagyon sok múlik a ragasztóanyagon és a fugán. A mozaikcsempés medence szerkezete vízzáró vasbetonból kell, hogy készüljön, a szögeket és éleket pedig nagyon pontosan kell kialaktani, mivel itt minden milliméter számít. – Cikksorozatunk negyedik részében üvegmozaik és gres burkolatokról lesz szó, a csillogó mozaiklapok tengerében Hajduk Márta, a hazai üvegmozaik piac egyik meghatározó szereplőjének, a DuoColor Kft-nek az igazgatója segít eligazodni.
Üvegmozaikok a legmagasabb színvonalon
Aki utazott már Budapesten a négyes metróval és volt szerencséje a Gellért téren fel- vagy leszállni, az megcsodálhatta az állomás boltíves mennyezetét burkoló spirális mozaik-kompozíciót, amely kivitelezője a Duo Color Kft. volt. Amikor a négyes metró épült, Hajduk Márta és csapata volt az egyetlen olyan vállalkozás Magyarországon, akikre ezt a munkát rá lehetett bízni. A Dél-Budán található bemutatóterembe belépve többszázféle mozaikcsempe közül választhatjuk ki a számunkra leginkább megfelelőt; a variációk száma szinte végtelen. Hajduk Márta a burkolóanyag-kereskedelem mellett kézműves manufaktúrát is működtet, ahol egyedi rendelésre készítik a legkülönfélbb mozaikképeket és rozettákat. Aki üvegmozaik csempét keres a medencéjéhez, itt a legjobb helyen jár.
Az árak a minőséggel vannak összhangban
A Duo Color Kft kínálatában a medencébe való üvegmozaik csempék ára nettó 12 és 33 ezer forint között mozog. A hálós mozaikokat nem ajánlják medencébe rakni, inkább csak falra, ahol kevésbé kap vizet. Régebben raktak ilyen csempéket medencébe is, de a háló miatt nem lett tökéletes a tapadás, emiatt ma sok helyen hullanak ezek a burkolatok. Pillanatnyilag a „PVC pont” nevű technológia a legjobb. (Ezt azt jelenti, hogy a kis üvegmozaikok hátoldalán nem egy háló biztosítja a csempék összeköttetését, hanem egy-egy pvc pötty tartja őket össze.)
Van sok dekorációs elemünk hálós mozaikból is, ezek mind nagyon szépek; fürdőszobába és konyhába szoktuk őket ajánlani, ahol nincsenek kitéve állandó vízhatásnak.
– magyarázza Hajduk Márta.
A dekorációs célú hálós mozaikok négyzetméter ára 40-60 ezer forint körül mozog. A legtöbb mozaikcsempe mérete 2×2 vagy 2.5×2.5, illetve 5×5 centiméter. Az utóbbi időben a „nagyobb” mozaikok is elkezdtek divatba jönni. Szinek tekintetében pedig mostanság megváltozott trend: míg régebben a kékek különböző árnyalati voltak népszerűek, jelenleg a szürke a legdivatosabb szín, ha üvegmozaik medenceburkolatról van szó; a legtöbb ügyfél ezt az árnyalatot szokta vinni.
Gres lapokból teljes rendszer
Az üvegmozaik csempék mellett a Duo Color Kft. az exkluzív megoldásiról híres Rosagres gyár termékeit is forgalmazza. Ezek olyan nagyméretű – 30×60 centiméteres – gres porcelán burkolólapok, amelyek nagy előnye, hogy egyrészt 18 féle színben léteznek, másrészt pedig, hogy komplett rendszert alkotnak. Ezalatt azt kell érteni, hogy a rendszerben minden olyan speciális elem benne van, amire a medence építésénél szükség lehet; lépcsők és sarok elemek, kapaszkodó elemek, peremek és lefolyók – az egész egy komplett rendszert alkot és nagyon tetszetős megjelenésű. A gres porcelán medence- burkolólapok ára bruttó 16 ezer forint körül van.
Ha mozaikburkolatú medencét szeretnék, az alapoknál kell kezdeni
Zsaluköves medencét utólag üvegkerámiával burkolni nem lehet, mivel a zsalukő nem vízálló. Az üvegmozaikkal burkolt medence szerkezetének minimum 25 centi vastag vízzáró betonból kell készülnie. Ez a legdrágább szerkezeti és burkolati megoldás kombináció, de egyben a legexkluzívabb is a medencék között. Ezt mindenképp tartsuk észben, ha ilyen terveink vannak.
Kísérleti fázisban ugyan, de idén megjelent a piacon egy teljesen új innovatív szigetelő termék, ami „elvileg” lehetővé teszi, hogy a zsaluköves medencét is lehessen utólag üvegmozaikkal burkolni. Ez egy óriás áttörés ebben a szakmában és hatalmas távlatokat nyithatna meg a mozaik burkolatok előtt. Egyelőre még csak kísérletezünk vele.
– mondja Hajduk Márta.
Kevés a szakember, de az üvegmozaikhoz még jót is kell találni
Nagyon fontos, hogy a mozaikcsempe burkolásához megfelelő szakembert válasszunk!
Sajnos hetente jönnek be az üzletbe pórul járt ügyfelek, akik olyan burkolóval végeztették el a medence csempézést, akiknek nem volt kellő gyakorlatuk benne.
– hívja fel a figyelmet Hajduk Márta.
Az üvegmozaik csempe lerakása komoly szakmai gyakorlatot igényel, nem csak abban az esetben, amikor medencébe rakják le, hanem akkor is, amikor máshová – például falra – kerül. Érdemes olyan burkolót választani, akinek jó referenciai vannak és nem a mi medencék lesz az első olyan munkája, ahol ilyenfajta csempét fog lerakni.
Fuga: olcsó vs. drága
Fugázáshoz jó szívvel ajánljuk a műgyanta alapú termékeket. Igaz, hogy ezek lényegesen drágábbak, mint a hagyományos cement alapú fugák, viszont az élettartamuk sokkal hosszabb.
- A cement alapú fugák esetében a medence vizéhez adott klóros vegyszerek pár év leforgása alatt sajnos képesek elfogyasztani a fugát, így itt-ott pótlólagos fugázásra lehet szükség.
- A műgyanta alapú fugának kilója bruttó 4-5 ezer forint, a cement alapúé200 forint körül van. (1 m2 mozaik fugázáshoz egyébként nagyjából 1,2 kilogramm anyaggal kell számolni)
Ügyeljünk a fuga színére, mert még okozhat meglepetéseket
A fuga színét tekintve sem mindegy, hogy milyen árnyalatot választunk, mert teljesen el tudja vinni a mozaik csempék hangulatvilágát különböző irányokba. Például egy kék színű csempe teljesen más hatású lesz, ha fehér, illetve ha kék fúgával húzzák ki. Érdemes ezt a vásárlás során eldönteni – és nem a burkolás előtt a helyszínen -, mivel a bemutató teremben általában sokféle előre kifugázott minta között lehet választani.
A cikksorozat következő részében a medencefedésekről lesz szó, amit ide kattintva tudsz elolvasni.
Bővebben érdekel még a medence építés témája? Olvasd el cikk sorozatunk korábbi bejegyzéseit:
Medence építés! – 1. rész: Földmunkák és szerkezetépítés
Medence építés – 2. rész: Gépészet és uszodatechnika
Medence építés – 3. rész: Milyen színű legyen a medence és benne a víz?