Medence építés – 5. rész: Medencefedések
Habár a medencefedés nem közvetlen tartozéka egy kerti medencének, fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. A medencefedés szerepének megértéséhez érdemes emlékeztetni magunkat, hogy miért is akarunk medencét építeni? A medence egy kényelmi eszköz, legfontosabb feladata, hogy segítsen a rekreációban, segítsen felfrissülni, hogy végül is jobban érezzük magunkat. A medence birtoklása viszont magával hoz üzemeltetési és fenntartási feladatokat (és költségeket) is, amire a tulajdonosnak természetesen ügyelnie kell. A medencefedés kulcsfontosságú ahhoz, hogy az áhított medencénk ne okozzon több terhet és problémát, mint amennyi hasznot hoz. Lássuk miért is olyan fontos ez a szerkezeti elem!
Milyen előnyei vannak egy medencefedésnek? Miért fontos, hogy mindenképp lefedjük a medencénket?
Amikor medenceépítésben gondolkodunk, legelőször a beltéri és a kültéri medence építése között kell választani. Sok esetben a beltéri medence már nem – vagy csak indokolatlanul magas költségek árán – építhető meg, mivel az ingatlan már korábban elkészült. A beltéri medence előnyeit azonban kültéri medencék esetében is élvezhetjük; a medencefedések pedig hozzájárulnak ahhoz, hogy a kerti medencék ne okozzanak indokolatlanul több pluszmunkát számunkra, például a takarítás miatt. Milyen előnyei vannak tehát a medencefedésnek?
- Víz melegen tartása. Egy szabadtári medencénél éjszaka, illetve mikor az időjárás pár napra váratlanul lehűl, a víz hőmérséklete is lecsökkenhet. Egy medence fedés késlelteti a víz kihűlését; nappal üvegházhatást idéz elő, aminek hatására meleg marad a víz
- Víz tisztántartása. A medencefedés segít tisztán tartani a vizet. Amikor a medence épp használaton kívül van meggátolja, hogy a falevelek, por és más szennyeződések a vízbe kerüljenek.
- Baleseti védelem. Ha lefedtük a medencét elkerülhetők a véletlen balestek, tragédiák. Csukott fedés mellett sem a háziállatok, sem kisgyerek nem tudnak a használaton kívüli medencébe beleesni.
- Használhatóság kiterjesztése. A kültéri medencéket nagyjából a tavasz végétől egészen koraőszig lehet használni. Medence fedéssel – annak típusától függően – viszont ez az időszak jelentősen kitolható. Nemcsak, hogy korábban lehet kezdeni élvezni a fürdés örömeit, de szeptemberben sem kell még lemondai róla. Előfordult már olyan eset is, amikor valaki még novemberen is tudta használni a kültéri medencéjét a medencefedésnek köszönhetően.
Fontos annak belátása, hogy a medencefedés szoros része kell, hogy legyen a medenceprojektünknek. Eleinte sajnos sokan elfeledkeznek erről a lényeges szerkezeti elemről, viszont később – amikor használatba veszik a medencét – és a fedés hiányában jelentkeznek az első „problémák” – igyekeznek pótolni azt.
A medence egy kényelmi és élvezeti berendezés, ne rontsuk el a pihenés élményét azzal, hogy felesleges többletmunkát csinálunk magunknak.
Most pedig lássuk, hogy milyen medencefedések vannak!
Buborék szolár takarók
Ez a legegyszerűbb medencefedési technika, a medence vízfelületére egy, a víz felszínén úszó vékony takaró kerül. A buborék szolár takarót napközben feltekerve szokták tárolni, amit a medence mellé, de akár máshová is el lehet tenni. Előnye, hogy olcsó, meggátolja a párolgást és az éjszakai visszahűlést. Hátránya, hogy amikor ez a takaró fent van, akkor a medencét használni nem lehet.
Medencerolók
Izgalmas új találmány a medenceroló. Általában a medence alján tárolják, amikor zárni kell a medencét „felengedik” a víz tetejére, ahol kiterül és lefedi a medencét. A medence roló olyan masszív, hogy akár egy 90 kilós ember is végig tud sétálni rajta, bár a szerkezet imbolyogni fog alatta, a vízbe beesni és belefulladni nem fog. Előnye, hogy nagyon esztétikus és a víz alatt is lehet tárolni. Védi a medencét a párolgástól és a visszahűléstől. Ez a megoldás drágább a buborékfóliánál és amikor ki van nyitva nem lehet úszni a medencében.
Polikarbonát medencefedések
Az előbbiekhez képest egy nagyobb technológia ugrást képviselnek a polikarbonát medencefedések. Nagy és robusztus szerkezetek, a mozgatásukhoz áltában sínpályát kell építeni a medence melletti burkolatra. Költségeit tekintve egy 3×6 méteres alap medence a fedése – kb. fél méteres magasságú elhúzható polikarbonát tetővel – egy millió forinttól indul, telepítéssel együtt. Az egyedileg méretre készített alumínium vázszerkezetű medencetetők 10-es üvegkamrás vagy 3,5 törésálló polikarbonátból készülnek. Az embermagasságú medencetetők ára 4-5 millió forintot is elérheti. Cserébe a medence használhatóságát tekintve már megközelíti a beltéri medencéket.
Elhúzható tetők
Az elhúzható tető (de nevezhetjük akár terasznak is) a medence fedések „James Bondja”. Amikor egy egész terasz burkolatostul elcsúszik valamelyik oldalra vagy épp a kert felé és alatta megcsillan a víz, a látvány egyszerre meghökkentő és lenyűgöző; de persze az ára is. Ennek a megoldásnak a hátránya egyrészt, hogy drága másrészt, hogy csukott állapotban a fedés alatt a medence nem lesz használható. Ugyanez azonban az előnye is, mivel az egész medence felületét terasszá lehet alakítani, ahol így bármit lehet csinálni.
A cikksorozat következő – és egyben záró – részében a takarításról lesz szó, amit ide kattintva tudsz elolvasni.
Bővebben érdekel még a mednece építés témája? Olvasd el cikk sorozatunk korábbi bejegyzéseit:
Medence építés! – 1. rész: Földmunkák és szerkezetépítés
Medence építés – 2. rész: Gépészet és uszodatechnika
Medence építés – 3. rész: Milyen színű legyen a medence és benne a víz?
Medence építés – 4. rész: Üvegmozaik és gres medenceburkolatok