Medence építés – 6. rész: Takarítás és karbantartás
Amikor nagy örömmel végre birtokba vettük a medencénket talán még nem gondolunk rá, hogy a család új kedvence egy kis idő elteltével máris különféle feladatokat fog nekünk adni. A medencével ugyanúgy „foglalkozni” kell, mint bármilyen más használati tárgyal, a víz minőségét és hőfokát folyamatosan nyomon kell kövessük. Amennyiben ezt elmulasztjuk – vagy nem vesszük elég komolyan – a medence nem csak örömet, de kihívásokat is fog tartogatni számunkra, ami összességében ronthatja a pozitív összképet. Cikksorozatunk záró, hatodik részében a medence takarításáról lesz szó.
Hogyan kezdjünk hozzá a takarításhoz?
A kerti medence takarításának talán első lépése, hogy amikor átvesszük az újonnan elkészült medencét a vállalkozótól, megkérjük, hogy mondja el, hogyan kell azt pontosan kitakarítani. Ezt követően, amikor esedékessé válik a medence elő takarítása ne szégyenkezzünk újra felhívni vagy – esetleg akár elhívni – hogy segítsen a medence takarításában. Az első saját medence egy rendkívüli és különleges élmény az ember életében, a takarítással kapcsolatos ismereteket ugyancsak el kell sajátítani. Ha ezt elmulasztjuk, akkor jó eséllyel leszünk csalódottak a zavaros víz miatt, a medence pedig akár – még ha átmenetileg is, de – használhatatlanná is válhat.
Milyen időközönként kell takarítani a medencét?
Erre nehéz általános választ adni, mivel sok tényezőtől függ, amikor már láthatóan koszos a medence vize vagy a burkolat, akkor biztosan eljött a takarítás ideje. Néhány jó tanács, ami segíthet tisztán tartani a kerti medence vizét:
- A medencefedés például sokat segíthet abban, hogy a használaton kívüli medencébe kevesebb falevél potyogjon, illetve kevesebb port, piszkot fújjon bele a szél.
- Az is sokat számít, hogy fürdés előtt lemossuk-e a lábunkat, azaz, hogy mennyi koszt viszünk be a saját magunk a medencébe.
- Természetesen az is számít, hogy hányan és mennyire intenzívan használjuk a medencét, mennyi napolaj és más napvédő krém oldódik le a bőrünkről, amikor fürdeni megyünk.
Hogyan és mivel takarítsuk a medencét?
A vízbe hullott faleveleket és más szennyeződéseket a legegyszerűbb módon lombhálóval lehet eltávolítani a vízből. Használhatunk manuális (vízi)porszívót, aminek tartozéka a gégecső és a porszívókefe is. Ez meglehetősen időigényes feladat, a medence szélén állva manuálisan kell letakarítani a medence alját és oldalfalát. Amennyiben ennél kényelmesebb és persze hatékonyabb megoldást szeretnénk, akkor ruházzunk be egy automata porszívóba, azaz egy robotba!
Többféle robotporszívót is lehet kapni a piacon, minden az igényektől függ. A legolcsóbbak 100-150 ezer forinttól indulnak, de van 1 millió forintért is medence porszívó robotot. Egy átlagos 4×8-as medence takarítása – attól függően, hogy milyen program van beállítva a roboton – több óráig is eltarthat. A robot a medence alja mellett az oldalfalakat is meg fogja takarítani. Ezt úgy tudja elérni, hogy a robot odaszívja magát a medence felületéhez – amire az ellentétes oldalon kiáramló vízsugár is rásegít – így az nem tud lebukni az oldalfalakról sem.
Nem árt, ha tudjuk!
- Amennyiben világos burkolatot (fehér, világoskék) választottunk a medencénknek – mindegy, hogy fólia vagy kerámia burkolatról van szó -, akkor számítsunk rá, hogy a világos burkolat miatt sajnos a kosz is jobban meg fog látszani a vízben is és a medence oldalfalán, a vízvonalnál is. Ezért az ilyen medencéket fokozottabban kell takarítani. A kosz egyébként legkevésbé a bézs színű burkolattal készült medencékben látszik.
- Akinek van medencefedése nem feltétlenül muszáj a porszívót vásárolnia. A medencefedés ugyanis rengeteg portól és piszoktól tudja megvédeni a vizet.
- A robotporszívók a medence lépcsőfokait is le tudják takarítani, azonban előfordulhat, hogy csak nehezen boldogulnak el vele, mivel nehezen billennek át a lépcsőfokokon. A 3D fólián viszont jól meg tudnak kapaszkodni.
- Minél több elektromos vagy automata berendezést tettünk a medencébe, annál nagyobb az esélye, hogy idővel problémák fogan előjönni. A medence biztosan fog tudni hosszú távon is működni, ehhez viszont nem csak a takarítás szükséges, de karban is kell tartani. Erre tehát mindenképp érdemes felkészülni.
- A medence vegyszerezését a legegyszerűbb módon kell megközelíteni, hogy ne lehessen elrontani és ne kerüljön vagyonokba.
Nem érünk rá? – Hívjuk az uszodatisztítót!
Abban az esetben, ha nagyon elfoglaltak vagyunk még mindig hívatunk egy uszodatisztító céget, de akár általánydíjas szerződés kötésére is van lehetőség.
Az uszodatisztító cég elvégzi helyettünk mindazokat a munkákat, amelyek a medence takarításával vagy karbantartásával kapcsolatosak.
A szennyeződések egy része egyébként akár tisztítószer használata nélkül is könnyen eltávolítható például gőzborotvával; a komolyabb szennyeződésekre viszont speciális tisztítószereket és tisztítási technikákat fognak alkalmazni. Az uszodatisztító cégre egyébként rábízhatjuk a vízkezelést is, amennyiben szükséges – a megfelelő vegyszerek hozzáadásával – be tudják állítani a medence vizének minőségét. Nagyon fontos, lehetőleg ne vegyszerezük túl a medence vizét: a túl sok vegyi anyag bőrirritációt okozhat, ha bizonytalanok vagyunk kérjük ki az uszodatisztító szakember véleményét.
Bővebben érdekel még a medence építés témája? Olvasd el cikk sorozatunk korábbi bejegyzéseit:
Medence építés! – 1. rész: Földmunkák és szerkezetépítés
Medence építés – 2. rész: Gépészet és uszodatechnika
Medence építés – 3. rész: Milyen színű legyen a medence és benne a víz?
Medence építés – 4. rész: Üvegmozaik és gres medenceburkolatok