Megújuló építőanyag: a parafa
Az egyik legértékesebb, legsokoldalúbban felhasználható, megújuló építőanyag a paratölgy kérge. Nem is gondolnánk, hogy ez a különleges szépségű fa mennyi mindenre használható. Nemcsak dugókat készítenek parafából: a padlótól a tapétáig, a szigeteléstől különböző dekorációs célokig évente több mint kétszáz ezer tonnát használnak fel belőle világszerte.
A parafatölgy a Földközi-tenger partvidékén őshonos, Portugáliában és Spanyolországban található belőle a legtöbb. Akár 300 évig is elél, de csak ha a fa már elért egy bizonyos kort, azután hasznosítható. A legalább 25-30 éves fák kérgét kézzel hántják le, majd bonyolult feldolgozási folyamat során parafalapokat készítenek belőle. Sokan azt gondolják, hogy a parafát főleg palackok lezárására, vagyis dugóként használják. Ennek az alapanyagnak azonban rengeteg hasznos tulajdonsága van, ami miatt az építőiparban, lakásfelújításkor is remekül felhasználható.
Rugalmas
A parafa jó tulajdonságának kulcsa méhsejtes szerkezetében rejlik. Mindegyik cellája 14 oldalú, levegővel töltött test, rendkívül erős és rugalmas membránnal, ami az anyag vízállóságát és légmentességét biztosítja.
A parafa e tulajdonsága miatt kivételes elektromos, hő- és hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. Képes mindig visszanyerni az eredeti alakját, még ha nagy nyomás alá helyezzük is. (Gondoljunk csak a palackok dugóira, amelyeket ahogy eltávolítunk az üvegből, azonnal visszadagadnak az eredeti méretre.)
Nagyon könnyű
Térfogatának körülbelül 90%-át a mikro sejtjeibe zárt levegő foglalja el. Ez a „zárt levegő” az anyag tömegének mintegy 50%-át adja, ami a parafát rendkívül könnyűvé teszi. Körülbelül ötször könnyebb, mint a víz, s éppen alacsony sűrűsége miatt képes lebegni a víz felszínén. Ez utóbbi azért fontos tulajdonság az építőipari felhasználásban, mivel erős vízzáró sejtmembránja nem szívja fel a nedvességet, így ideális vízzáró réteget alkot, ha szigetelőanyagként alkalmazzuk.
A barkács áruházakban a parafa termékek többféle méretben és vastagságban kaphatók. Érdemes szakember tanácsát kérni, hogy a tervezett felhasználáshoz melyik a leginkább megfelelő.
Remek hő- és hangszigetelő
A parafa méhsejt szerkezetű cellája apró levegőzsebekből áll. Egyes parafaburkolat-fajták hőszigetelő képessége megközelíti a különböző habok szigetelőképességét is. E tulajdonságainak köszönhetően ideális választás olyan házaknál, amelyek könnyű szigetelőanyagot igényelnek. Jó hangszigetelő tulajdonságai miatt gyakran használják például zenei stúdiók borítására is. Belső szerkezete miatt kitűnő rezgéscsillapító, így forgalmas utak mellett fekvő házak, lakások számára is jó választás.
A parafa mindezen tulajdonságai mellett nagy mechanikai szilárdsággal rendelkezik -80 és 140 Celsius fok között. Rendkívül jól bírja az ismételt ütéseket, illetve a dörzsölést, koptatást. Hipoallergén, nem szívja fel a port, ezért ideális padló- és falburkolatként is. De ha padlóburkolatnak használjuk, arra vigyázni kell, hogy a bútorok alá tegyünk valamilyen nyomást eloszlató anyagot is.
Kisgyerekes családoknak ideális
Különösen azoknál a családoknál, ahol kisgyerek van, aki imád csúszni-mászni, érdemes meggondolni, hogy hidegburkolat helyett a könnyen méretre vágható és lerakható parafapadlót használjuk. Meleg, csendes és kényelmes, rugalmas, puha járófelület.
A padlólapokat általában egy speciális felületkezeléssel árusítják, ami fényes, folt- és karcálló lakkozott hatású felületet kölcsönöz a padlónak. Tisztítása egyszerű, kevés törődést igényel. Meleg, természetes színe miatt nagyon bensőséges hangulatot alakíthatunk ki vele a nappaliban, hálószobában. Mivel az anyag rugalmas, a padló nagy nyomást is ki tud védeni, így a parafa padlóburkolat évtizedekig is újnak tűnhet.
Falon is jól mutat
A parafa burkolatok nemcsak padlóra, hanem falra is helyezhetők. Persze csak sima, teljesen portalanított falfelületre ragaszthatók fel, speciális ragasztó felhasználásával.
Kaphatóak természetes és préselt parafából készült lapok, nagy előnyük, hogy mivel természetes gyantát tartalmaznak, nem penészednek, sőt bizonyos baktériumellenes hatással is rendelkeznek.