Megújuló építőanyagok: a bambusz
A bambusz olyan megújuló építőanyag, amelyet egyre gyakrabban használnak az építőiparban szerte a világon. A bambusz elérhető és olcsó, különösen olyan területeken, ahol termeszthető. A bambusz alapanyagú termékek egyre népszerűbbek már nálunk is, már nemcsak különböző háztartási eszközök készülnek belőle, de az építőiparban is egyre gyakrabban használják padlók, tetők, sőt házak szerkezeti elemeinek készítésekor is.
A bambusz természetes élőhelye a világ trópusi és szubtrópusi éghajlatú területei. A legnagyobb bambuszültetvények Ázsia déli részein, Kínában, Indiában, Indonéziában és Vietnámban találhatók. Bár legjobban a meleg és nedves környezetben fejlődik, ma már találunk bambuszültetvényeket a világ más területein is. Termesztése és felhasználása nem korlátozódik kizárólag a természetes elterjedési területekre, Európában, Olaszországban, Spanyolországban, Franciaországban és Portugáliában is találunk bambuszültetvényeket. Megterem Magyarországon is, leginkább a déli országrészben, illetve a Balaton környékén és a Duna-Tisza közén.
Annak érdekében, hogy a bambusz megfelelően növekedjen Európában, fontos a megfelelő fajták kiválasztása, olyanoké, amelyek képesek alkalmazkodni a helyi éghajlathoz, illetve talajviszonyokhoz.
Előnyök
A bambusz egyike a leggyorsabban fejlődő növényeknek a Földön: egyes fajtái akár naponta több mint egy métert is nőhetnek. Rendkívül erős anyag, nagy terhelést is képes elviselni, miközben könnyű és rugalmas marad. A megfelelően kezelt és feldolgozott bambuszból készült építőelemek hosszú élettartamúak.
A bambusznak alacsonyabb a környezeti lábnyoma, mint más építőanyagoknak, például a fának vagy az acélnak. Intenzív növekedési rátájának köszönhetően gyorsan újra ültethető.
Különleges képességei közé tartozik, hogy nem törik, hanem hajlik, s rugalmasságának köszönhetően könnyen formázható. Az anyag természetességet és eleganciát kölcsönöz az épületeknek, s sokféle kreatív tervezési lehetőséget kínál.
Hátrányok
Bár a bambusznak sok az előnye, ha építőanyagként használjuk, vannak hátrányai is. Bár erős anyag, nem olyan tartós, mint a fém vagy a beton. Rothadásra hajlamos, különösen, ha folyamatosan nedvesség éri. Ez utóbbi miatt fontos megfelelően kezelni, illetve védőréteggel ellátni. Számos technika létezik a bambusz konzerválására, ilyen például a szárítás, a pácolás, illetve a kémiai kezelés.
A bambusz könnyen meggyullad, és tűz esetén gyorsan tovább terjedhetnek a lángok. Megfelelő kezeléssel természetesen a gyúlékonyság is csökkenthető.
Felhasználási területek
A bambuszt alkalmas szerkezeti elemek készítésére, például hordozó gerendaként vagy oszlopként, kerti pavilonokat, kerítéseket, pergolákat is készítenek belőle, illetve falak burkolására is használják.
Szigetelőanyagként is használható, mivel a bambuszból készült panelek kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkeznek.
A bambusz padlók egyre népszerűbbek az építőiparban, a bambuszból készült parketták tartósak, ellenállók és esztétikusak. Természetes fahatást keltenek, miközben tartósabbak, mint a fából készült parketták.