Megújuló építőanyagok: a gyapjú, mint természetes hőszigetelő
A klímaváltozás korában egyre fontosabb, hogy természetbarát, megújuló anyagokból építkezzünk, s ezekkel is szigeteljünk. A „természetes szigetelés” kifejezés azokra a termékekre vonatkozik, amelyekhez újrahasznosított anyagokat, például pamutot, papírpépet vagy fapépet használnak, de közéjük tartozik a gyapjú is.
A juhok bolyhos, meleg gyapjuknak köszönhetően élik túl a hosszú, hideg teleket a szabadban. A hullámos gyapjúszálak milliónyi apró légzsákot képeznek, amelyek megfogják a levegőt és lassítják a hőátadást. Ez teszi a gyapjút természetes szigetelőanyaggá, amely télen melegen, nyáron hűvösen tartja az épületeket.
A gyapjú szigetelés báránygyapjú szálakból készül, amelyekből megfelelő eljárással tekercseket képeznek. Az anyag méretre vágható, és ugyanúgy használható, mint a többi szigetelőanyag. Egyes gyártók 100 százalékos báránygyapjú, míg mások gyapjúban gazdag, általában 75 százalékban gyapjút tartalmazó szigetelést kínálnak, leggyakrabban újrahasznosított poliészterrel keverve.
A juhokat évente nyírják, olykor kétszer is, így a gyapjú természetesen megújul. Évtizedekig eláll, és élettartama végén egyszerűen komposztálható. Ezzel ellentétben a műanyag szigetelés gyártásához olajra, vegyszerekre és sok energiára van szükség. A kőzetgyapot gyártása során a vulkanikus kőzetekből származó lávát kell újra olvasztani és szálakká fonni. Ez is rengeteg energiát igényel.
Előnyei
A gyapjú a környezeti nedvességből tömegének 30 százalékát is képes felszívni. Miközben szárad, fokozatosan adja le ezt a nedvességet, s ezzel segít fenntartani a stabil hőmérsékletet és páratartalmat az épületen belül. Sok mesterséges szigeteléssel ellentétben nem irritálja a bőrt, a szemet vagy a tüdőt. Míg az üveggyapot vagy kőzetgyapot szigetelés beépítésekor teljes arcmaszk, védőszemüveg és kesztyű szükséges, a báránygyapjúval könnyen és egészségesen lehet dolgozni. A házban bárhol használható hő- és hangszigetelésre. A falakat éppen úgy szigetelni lehet vele, mint a padlót, a mennyezetet, a csöveket, a csatornákat vagy a víztartályokat. Tűz esetén csak elszenesedik, nem táplálja a tüzet és nem termel mérgező gázokat. A gyapjú szigetelés puha rostjai kiváló hangszigetelők.
Hátrányai
A szigetelőanyagok fő jellemzője a hőellenállás. Ez a szám egy adott anyag adott vastagságán keresztüli hőveszteséget méri, egységnyi felületre jutó ellenállásban kifejezve. Minél magasabb a szám, annál jobb a teljesítmény. A műanyag szigetelések hőállósága körülbelül kétszerese a juhgyapjú szigetelésének, a kőzetgyapot és az üveg ásványgyapot is 0,3 ponttal magasabb, így a gyapjú összességében nem tudja ugyanazt a hőminőséget nyújtani.
Másik hátránya a gyapjú hőszigetelésnek, hogy szeretik a rovarok, különösen a lepkék, így a nyers gyapjút vegyszerekkel kell kezelni, hogy ellenálljon ezeknek a behatásoknak. Ugyancsak hátránya az ára: a juhgyapjú ma még drágább a legtöbb szigetelésnél.