Valódi fa vagy WPC? – Melyiket használjuk inkább teraszburkolatként?
Néhány éve Magyarországon is divatba jöttek a WPC-ből készült teraszburkolatok. Az első ránézésre műanyagnak tűnő pallók persze nem mindenkinek nyerték el a tetszését, így továbbra is sokan vásárolják az igazi fából készült burkoló anyagokat. A tévedések eloszlatása miatt fontos megjegyezni, hogy WPC valójában egyáltalán nem műanyag, hanem egy olyan kompozit, ami 60 százalékban farostot is tartalmaz! A vegyes összetétel megoldást kínál egy sor olyan problémára, ami korábban csak bosszúságot okozott a vásárlóknak. A WPC-ből készült teraszburkoló panelek nem vetemednek, nem szálkásodnak, nem szürkülnek be, emellett pedig nagyon könnyen megmunkálhatók.
Röviden a WPC burkolatokról
A WPC egyébként az angol „wood plastic composite” rövidítése, magyarul fa-műanyag keveréket jelent. 60 százalékban farostot 30 százalékban műanyagot, 10 százalékban pedig különféle adalékanyagot tartalmaz. Sokan preferáljak mégis a valódi fából készült teraszburkoló pallókat, a WPC-vel szemben – eleinte. Pár év elteltével azonban sokszor mégis csak a WPC lesz a befutó: a korábban vásárolt fa teraszburkolatot inkább lecserélik WPC-re. Ez nem feltétlenül szükségszerű, egyszerűen csak egy adottság. Míg a WPC burkolat elméletileg gondozásmentes, addig a fa teraszburkolatok sok törődést igényelnek – rendszeresen karbantartani, felület kezelni kell őket -, ezt pedig sokan elmulasztják. Ebből már egyenesen következik, hogy a fa teraszburkolat elöregszik, beszürkül, megvetemedik és korhadásnak indul. Mivel a kezeletlen fa felülete nem nyújt esztétikus látványt, a vásárlók idővel WPC-re váltanak.
A WPC burkolatok TOP 3 előnye
A WPC burkolatok számos előnnyel rendelkeznek, lássuk hát a három legfontosabbat:
- TARTÓS MEGOLDÁS
A WPC burkolatok a természetes fánál lényegesen erősebbek és strapabíróbbak. A hosszú élettartam egyik oka, hogy a WPC burkolatok ellenálnak például a gombáknak és a különféle kórokozóknak, sőt az időjárás viszontagságait is sokkal jobban tűrik, mint a hagyományos kültéri fa padlóburkolatok.
- KÖNYŰ BÁNNI VELE
Könnyedén formálhatók fűrésszel, vagy bármely más famegmunkáló eszközökkel. A WPC burkolatok külön festést már nem igényelnek, a pallókat a gyártás során anyagában megszínezik.
- MÁST IS KÉSZÍTHETÜNK BELŐLE
Nem csak padlóburkolatokat készíthetünk belőle, hanem akár kerítést, korlátot, sőt akár kültéri bútort – például pihenőpadot – is. A WPC egy igen strapabíró anyag, tartósabb és erősebb a valódi fánál. Látványban az igazi fához nagyon hasonló
A WPC egyébként környezetbarát termék: a padlólapok magukban hordozzák a fa természetességét és műanyagok kedvező tulajdonságait. A gyártás során nagyrészt újrahasznosított fa alapanyagot, illetve környezetbarát műanyagokat (polypropilént) használnak. A gyártás során ezeket sajtolják össze pallókká magas hőmérsékleten és nyomáson.
Mi van, ha mégis valódi fa teraszburkolatot szeretnénk?
Lássuk milyen lehetőségeink vannak abban az esetben, ha mégis inkább valódi fával szeretnék leburkolni a teraszunkat!
Az egyik lényeges szempont, a fa fajtájának a kiválasztása. A Magyarországon többféle fajtájú fa teraszburkolat is kapható, ezek tulajdonságai között viszont lényeges eltérések vannak, amivel fontos, hogy tisztában legyünk!
- A trópusi fafajtákból készült teraszburkoló pallók import útján kerülnek be az országba – ezek idehaza nem honosok. Viszonylag sokféle fafajta kapható már a kereskedőknél, különleges színvilágukkal, izgalmas rajzolatiakkal garantáltan felhívják magukra a figyelmet; az otthon „kiterjesztéseként” egyedi és exkluzív hatást kölcsönöznek a teraszunknak. Néhány ismertebb trópusi fafajta, amikből különleges kerti burkolat készülhet például a Kerunig, a Jatoba, a Merbau, az Ipé, az Iroko vagy a Massaranduba. Ezeknek a fafajtáknak kedvező tulajdonsága, hogy magas a kopásállóságuk, így akár kerti járda is készülhet belőlük. Ha pedig a medence melletti napozót szeretnék leburkolni velük, ahhoz is tökéletes választás.
- Az európai fafajták közül az akác mondható tartósnak, viszont ennek a fafajtának az esetében az elérhetőség szab határt. Az akác mellett megtalálhatók még a hazai kereskedők kínálatában a vörösfenyőből, illetve duglászfenyőből, lucfenyőből készült teraszpallók is, ezek azonban kevésbé tartósak az akáchoz képest. Árfekvésük kedvezőnek mondható, viszont számolni kell azzal, hogy itt-ott lesznek görcsök az anyagban, a gyanta pedig az idők során kifolyhat a fából.
A valódi fa teraszburkolatok esetében problémát jelenthet a beszürkülés, a vetemedés, a korhadás, illetve a szálkásodás is – ez utóbbi igen kellemetlen tud lenni, ha mezítláb járunk rajta; az igazi fából készült teraszburkolatok tehát fokozottan igénylik a törődést, emiatt rendszeresen, évről-évre felület kezelni kell őket.
Összefoglalva tehát a teraszburkolat kiválasztásnál fontos szempont a minőség, a tartósság és a kopásállóság. Aki ezek után úgy dönt, hogy mégsem akarná „felvállani” az igazi fa teraszburkolatok állagmegóvásával járó ház körüli extra feladatoka, még mindig válaszhatja a WPC-ből ugyanerre a célra készült pallókat.