Új év, új árak! Mennyibe kerül egy négyzetméter leburkolása 2022-ben?
A burkolás sosem tartozott az olcsó szakipari munkák közé, az infláció miatt pedig 2022-ben sem várható, hogy csökkeni fognak az árak. A burkolás munkadíja olyan tényezőktől függ, mint például, hogy beltéren vagy kültéren szeretnénk-e burkolni; hideg – pl. csempe, gránit, márvány – vagy melegburkolatot – pl. hajópadló, parketta, laminált padló, linóleum – szeretnénk-e lerakatni, illetve vizes helyiséget – konyhát, fürdőszobát, wc-t – kell-e burkolni. Ezen kívül természetesen számít az is, hogy milyen anyagokkal és segédanyagokkal dolgoztatunk, illetve, hogy a fővárosban vagy vidéken aktuális-e a munka. Lássuk mire lehet számítani 2022-ben, ha burkoltatni szeretnénk!
Mit tartalmaz az árajánlat és mit nem?
Fontos, hogy körültekintően járjunk el, és több szakembertől is kérjünk ajánlatot az elvégzendő munkákra. Tisztázzuk, hogy mi az, amit tartalmaz az árajánlat és mi az, amit nem tartalmaz. A munka során ugyanis felmerülhetnek előre nem látható kiadások. Az előre nem látható kiadások jellemzője, hogy mint arra a neve is utal „előre nem láthatók”; éppen ezért általában nem kerülnek bele az árajánlatba. Mindazonáltal egy gyakorlott burkoló – aki már sok mindent látott – nyilván tudhatja azt, hogy melyek lehetnek azok a tényezők, amelyek előre nem láthatók. Beszéljük ezeket át velük mindenképp, hogy később ne legyen belőle szájhúzás! Mindenképp tisztázzuk ezeket, mielőtt elundulunk burkolólapot vásároni.
Kérdezzünk rá a burkolónál még a munka elején, hogy lát-e valami olyan problémát, ami – meglátása szerint – később, a munka során esetleg felmerülhet és többletköltséget jelenthet.
Az is megoldás lehet, hogy mi magunk megmondjuk a burkolónak, hogy mekkora összeg áll rendelkezésre a munka elvégzésére és be tudja-e azért vállani. Ha az ötödik burkoló sem akarja elvégezni a munkát, akkor valószínűleg „alá lőttünk”, így ilyenkor érdemes több pénzt rászánni a munkára. Ha az adott összegért több jó ajánlatot is kapunk, akkor minden bizonnyal sikerült eltalálni a piaci árakat.
Burkolási átlagárak
A burkolás átlagos munkadíja nagyjából az alábbiak szerint alakul 2022 év elején:
- Munkadíj Budapesten: 6 – 7 ezer Ft/ m2.
- Munkadíj vidéken: 4 – 6 ezer Ft / m2.
Burkolási árak mérettől függően
Az árak az év során természetesen változhatnak. Előfordulhat, hogy az év végén már nem lehet majd ezeken az árakon burkolót találni. A burkolási munkadíjak a burkolólap méretétől függően is változhatnak. Amennyiben ez számít, akkor inkább átlagos méretű lapokat vásároljunk:
- Munkadíj kis méretű lapok (10*10-től 20*20-ig) esetében: 6-8 ezer Ft / m2
- Munkadíj közepes méretű lapok (30*30-től 60*60-ig) esetében: 4-6 ezer Ft / m2
- Munkadíj óriás lapok esetében: (20*100-től 60*120-ig) esetében: 10-13 ezer Ft / m2
Korábban írtuk: A nagyméretű burkolólapok lerakása speciális szaktudást és segédanyagokat igényel
Mozaikburkolatok
Egyre divatosabbak a mozaikburkolatok is. Habár nem olcsó termékről van szó, mégis egyre többen vásárolják ezeket a kerámia vagy üveg alapú termékeket. Ennek oka, hogy általában nem szokott sok kelleni belőlük. Főleg kis felületeken használják őket, például konyhában a konyhapult mögötti falra szokott ilyen burkolat kerülni, fürdőszobába a tükör mögötti falat díszítik ezzel, illetve a zuhanykabin vagy a kád hátsó fala kaphat ilyen burkolatot. Az esetek döntő többségében 1-4 négyzetméternyi ilyen burkolat szokott készülni. (Kivételt képeznek a medencék, ott akár több száz négyzetméter mozaikburkolatra is szükség lehet.)
- Olcsóbb (kínai vagy kerámia) mozaik burkolási munkadíja: 5–7 ezer Ft/m2
- Drágább (üvegmozaik) burkolási munkadíja: 10 ezer Ft/ m2
Járulékos munkák
A burkoláshoz kapcsolódóan szükség lehet még különféle járulékos munkára is. A burkolás ugyanis nem ér véget a lapok lerakásával, a lapok közti réseket ugyanis ki is kell majd fugázni. A megadott négyzetméterárak a fugázás költségét egységesen tartalmazzák. Milyen járulékos munkák lehetnek akkor a bukoláshoz kapcsolódóan?
- Korábbi burkolat bontása: ezer Ft / m2.
- Sitt szállítás: 35-75 ezer Ft / konténer; óriás konténer (12m2): 100-120 ezer Ft.
- Padlókiegyenlítés: 2-4 ezer Ft / m2
- Mélyalapozás: ötszáz-ezer Ft / m2
Egyéb tisztázandó kérdések
- Kültér burkolás: Kültéri burkolás esetén más burkolási technológiát kell alkalmazni, mint beltéren, a csemperagasztót nem üregesen, hanem egyenletesen kell felhordani. A kültéri munkákhoz fagyálló csemperagasztót kell vásárolni.
- Vizes helyiségek burkolása: a vizes helyiségeket előzetesen szigetelni kell – akár több rétegben is; a szigetelőanyagok ára pedig egyre húzósabb.
- Padlóburkolatok: a padlóburkolatok alá aljzatkiegyenlítőt – például padlopont – kell használni.
- Burkolólap vastagsága és mérete: A túl kicsi és vékony burkolólapok, valamint az óriás és vastag burkolólapok le- vagy felrakása általában drágább, mint az „átlagos méretű” lapokkal való burkolás. A túl kicsi lapokkal sokat kell „piszmogni”: nagyon figyelni kell az illesztésekre, a hézagokra és mindezt nagyon-nagyon sokszor. Óriás lapok esetében pedig a hatalmas súly és az extrém méret miatt lesz nehézkes a burkolás.
Ha ezeket sikerült tisztázni, akkor már csak az időzítés van hátra. Egy ügyes burkolóra biztosan várni kell, mivel a jó szakik hetekre előre be vannak táblázva. Legyünk tehát türelmesek, ha burkolási projektbe kezdünk!