Mi az Ytong tégla előnye?
Ha építkezésbe vagy felújításba fogunk, azt tapasztalhatjuk, hogy az utóbbi időben felértékelődött minden olyan megoldás, ami az otthonok alacsonyabb energiafogyasztását biztosíthatja. Ezek közé tartozik az Ytong tégla is.
Az Ytong az egyik legismertebb építőanyag Európában, de a kilencvenes évek eleje óta már nálunk is gyártják. Kizárólag természetes alapanyagokból készül, kvarchomok, mész és víz keveréke. Tulajdonképpen egy mesterségesen előállított kőzet, ami nagyon hasonlít a mészkőhöz. Kellemes közérzetet biztosít, nem véletlenül hasonlítják az Ytong téglából épült otthonok belső klímáját az egykori vályogtéglából vagy tömött vályogból készült ingatlanokéhoz. Ytong téglával „lélegző” falat építhetünk, s emellett – az anyag pórusaiba zárt légkamrák miatt – komplett rendszerként önmagában is kimagasló hőszigetelési értékkel bíró falazatot hozhatunk létre. Emellett az Ytong kifejezetten tömör, nagy teherbírású, és egyszerűen vágható, formázható.
Az Ytong egyik legfontosabb előnye tehát a hőszigetelés. emellett azonban tömör, aprócska légkamrákkal sűrített összetétele miatt alacsony a hangáramlási képessége is, így a mérések azt igazolják, hogy éppen az anyagszerkezete miatt kiváló hangszigetelő képességgel is rendelkezik.
Ennek ellenére az Ytong téglával kapcsolatban a leggyakrabban a szigetelési értékeket emelik ki, és azt, hogy esetében lényegesen kisebb a hőhidak kialakulásának valószínűsége, mint a hagyományos falazó elemeknél. Extra kültéri hőszigetelés nélkül is képes alacsonyan tartani a ház energiaszükségletét.
További előny, hogy számottevő páraszabályozó tulajdonsággal is bír. Míg a hőszigetelt téglafalak egyik legnagyobb problémája, hogy a szigetelés következtében lecsökken a páraszabályozó képességük – a szerkezeten nem tud áthatolni a pára és gyakran még lakáson belül kicsapódik, ami vizesedő, penészesedő falakat eredményezhet –, az Ytong a benne lévő légkamráknak köszönhetően nem okoz páralecsapódást.
Nem elhanyagolható előnyként említhetjük, hogy az Ytong tégla annak ellenére, hogy természetes összetevőkből készül, mégsem éghető, kiváló tűzvédelmi tulajdonságokkal rendelkezik.
A falazóelemek közül a klasszikus, hagyományos Ytong Classic típust alkalmazzák a legtöbb esetben. Falazáshoz ideális, itthon négy méretben kapható, melyek mindegyike 600mm hosszú és 200mm magas, szélességük 200-250-300-375 mm.
Az Ytong Forte a klasszikus változathoz képest nagyobb nyomószilárdsággal, előnyösebb hővezetési tényezővel és sűrűséggel rendelkezik. Ezen tulajdonságai miatt nagyobb teherhordó falak kialakítására is alkalmas, illetve pincefalak építéséhez is bátran használható.
A termékcsalád legjobb hőszigetelő tulajdonsággal rendelkező tagja az Ytong Lambda. Ez a típus minimális energiaigényű ingatlan építésére, és nemcsak új építkezések, hanem felújítások esetében is ideális lehet, ha könnyű teherhordó falszerkezeteket alakítanánk ki. Többféle méretben kapható.
A falazóblokkokhoz elérhető a kereskedelmi forgalomban az úgynevezett Start termékcsalád, melynek fő feladata és előnye, hogy – megszakító elemként – képes csökkenteni a lábazat és a hagyományos falszerkezetek közötti hőhíd-hatást. A lábazatmegszakító elemet jellemzően a padlófödém vonalában alkalmazzák, így a falszerkezet nem tudja átvenni a lábazat – évszaktól függően pozitív vagy negatív irányú – hőmérsékletkülönbségét.
Számos kiegészítő Ytong termékcsalád elérhető még, kapható a kereskedelemben válaszfal tégla, amellyel vékony, kis teherbírású falszerkezetek húzhatók fel a lakáson belül. Többféle méretben, 100, 125, illetve 150 mm-es szélességben kapható.
Az Ytong tégla beépítéséhez speciális szerszámokra van szükség. Falazáskor elengedhetetlen, hogy vágjuk az anyagot, így ehhez speciális fogazású kézifűrészre lesz szükségünk, bár léteznek gépi megoldások is, amelyek sokkal egyszerűbb, pontosabb és gyorsabb vágást biztosítanak. Mivel a vágásnak maradhatnak nyomai, a sarkokon használhatunk speciális csiszolófát, nagyobb egyenetlenségek esetén pedig fűrészfogas csiszolót.
Az Ytong tégla ára a hagyományos téglához viszonyítva – ahol szintén igen nagy a szórás – nagyjából a középkategóriát képviseli. Ha egy közel nulla energiafelhasználású épületet szeretnénk építeni, ahhoz mindenképpen magasabb árfekvésű, legalább 50 centiméteres vastagságú Ytong tégla szükséges.