Mi is az a zsaluzia?
Az erős napsugárzás ellen manapság sokféleképpen védekezhetünk: rolóval, reluxával vagy épp napellenzővel, de akár egy hideg koktél is megteszi. Ha mindez nem volna elég menő, akkor ismerkedjünk meg a zsaluziával, ami – az előbbiekhez viszonyítva – idehaza még viszonylag kevésbé elterjedt módja az árnyékolásnak; pedig majd meglátjuk, egy nagyon trendi és exkluzív megoldás! Zsaluziát korábban főleg az irodaházak vagy nagyipari létesítmények homlokzatán használtak; de ma már akár otthonunk dísze is lehet! Minimál stílusú házak esetében kimondottan kellemes, trendi megjelenést kölcsönöz. – Lássuk tehát, mit érdemes tudni erről a letisztult vonalvezetésű árnyékolási megoldásról, a zsaluziáról!
Zsalugáter vagy zsaluzia – mi a különbség?
A zsalugátert az ablakra kívülről szokás felszerelni árnyékolás célkájából. Általában fából készül, az árnyékolási funkcióján túl pedig megvédi az ablakot a külső behatásoktól is. Ez egy nagyon régi és tradicionális megoldás volt – itt-ott viszont még ma is látható. Idővel azonban teret nyert a roló, így a zsalugáterek lassacskán visszaszorultak. A zsaluzia ezzel szemben egy kvázi „kültéri reluxa”, olyan modern strapabíró szerkezet, aminek lamellái alumíniumból készülnek. A zsalugáterhez annyiba hasonlít, hogy ezt is kívülről – az épület homlokzatára – kell felszerelni. A zsaluzia legfontosabb feladata természetesen az árnyékolás, de kiválóan védi az ablakot például az időjárás viszontagságaitól, a mechanikus sérülésektől is, sőt még a légáramlást is segíti, ezáltal hűvösen tudja tartani az ablaküveget. A zsaluziát mozgatni kézzel vagy – a drágább változatok esetében – motorral is lehet, a helyiségbe áramló fény mennyiségét a lamellák irányának beállításával tudjuk szabályozni.
Miért lehet jó választás a zsaluzia?
A zsaluzia egy igen strapabíró szerkezet, emiatt karbantartást szinte nem is igényel. Kiválóan ellenáll az időjárás viszontagságainak, még erős szélben is csendesen tud működni, nem fog nyikorogni. A lamellák festése időtálló, még évek múltán sem veszítenek színükből. A lamellák dőlésszöge fokozatmentesen állítható, így gyakorlatilag bármilyen belső fényviszonyt ki tudunk velük alakítani. A lehúzott állapotú zsaluzia erősíti a privát szféránkat, az ablakon való belátás nehezebbé válik, mindeközben a lamellákon keresztül kifelé mindent jól meg lehet figyelni. Mivel a szerkezet nem belül van, mint egy reluxa, hanem kívül, így egyrészt nem vesz el helyet a belső térből, másrészt a porosodás – és emiatt az állandó takarítás – sem lesz probléma. A kívül található lamellákról a port a szél lefúja, az eső leveri. Ha mégis szeretnénk letisztítani a zsaluziát, akkor azt a legtöbb kiskereskedelmi forgalomban kapható tisztítószerrel ezt magunk is megtehetjük; a tisztítás tehát nem igényel extra vegyszereket vagy szakembert. A nyitott ablak mellett is stabilan álló zsaluzia amellett, hogy biztosítja a szobában a kellemes légáramlást, a szobának mediterrán hangulatot kölcsönöz.
A zsaluzia néhány műszaki tulajdonsága
- A zsaluzia két oldalán – a redőnyhöz hasonlóan – egy befogó sínben fut, amit konzolokkal kell az épület homlokzatához rögzíteni. A felfogató sín merevséget ad az alumíniumszerkezetnek, ez például amiatt is fontos, hogy a szél ne tudjon alákapni. A sínben belül műanyagburkolat van, a simább és csendesebb működést ezzel lehet elérni.
- A zsaluziát utólag is fel lehet szerelni, de létezik olyan kivitel is, aminek vakolható tokja van. Aki ilyet szeretne magának, annak még az építési fázisban kell gondoskodni arról, hogy az ablak felett található szemöldök rész úgy kerüljön kialakításra, hogy oda a vakolható tokos zsaluziát be lehessen építeni.
- A zsaluzia gyárilag több népszerű színben is kapható, viszont, ha mégsem találnák meg a számunkra megfelelő árnyalatot, akkor akár egyedi színt is választhatunk magunknak – felárért persze. A legtöbb esteben azonban a gyártók által kínált színkódok meg szoktak felelni az ügyfelek igényeinek.
- A zsaluzia lamellái egymástól egyenlő távolságra találhatók, a távolságtartásról – akárcsak a beltéri reluxa esetében – egy vékony és nagyon erős „kötéllétra” gondoskodik; ennek segítségével tudjuk egyébként billenteni is a lamellákat attól függően, hogy mennyi fényt szeretnénk beengedni a helyiségbe.
Kézi vagy motoros legyen a zsaluziánk?
A zsaluzia kézi, illetve motoros működtetésű változatban is kapható. A motoros mozgatás nyilvánvaló előnye a kényelem, de emellett megemlíthetjük még a távvezérelhetőséget, illetve az okosotthon rendszerekhez való hozzákapcsolás lehetőségét is. A kézi működtetésű zsaluzia esetében komoly fegyvertény, hogy költséghatékonyabb, de cserébe a mozgatásához egy „kurblit” kell tekerjünk; szerencse viszont, hogy a motor később is beszerelhető. A motoros zsaluzia előnye a csendes és kíméletes működés, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a kurblis működtetéshez képest a motorral szerelt zsaluziáknak hosszabb az élettartamuk. Az optimális belső hőmérséklet kialakításban ugyancsak fontos szerep jut a motoros zsaluziának, mivel fényérzékelő berendezéshez kapcsolva a napsugárzás erősségéhez viszonyítva automatikusan képes „besegíteni” az árnyékolásban – így javítva a légkondicionáló berendezés hatásfokát. Összességében tehát megállapíthatjuk, hogy a motoros zsaluzia egy kényelmes és hatékony módja az árnyékolásnak, ami nem utolsó sorban még környezetbarát is – mivel a klíma így kevesebb áramot fog fogyasztani.
Ez is érdekelheti: Valódi fa vagy WPC? – Melyiket használjuk inkább teraszburkolatként?
Egy külön stílus
A zsaluzia stílusában az indusztriális vonalat képviseli. Kiválóan passzol az olyan lakóházakhoz, amelyek vonalvezetése modern, szögletes. Nagy ablakok, lapos fal felületek, egyenes vonalvezetésű – nem megtört –, esetleg teljesen lapos tetőfelületek mellett még egy fokkal ráerősít az ingatlan alaptulajdonságaira, kiemeli annak karakterét. A zsaluzia modern, „technokrata” szerkezeti elem, amit, ha belülről nézünk (leengedett állapotban), akkor a belő tér atmoszférájára is hatással van. A vízszintes állapotú lamellák rejtélyes, bensőséges légkört hoznak létre, ahová a fény a lamellákon megtörve szűrődik be. A szobában tartózkodók biztosan észre fogják venni, ahogy a zsaluzián megtörő fény a padlóra, a falakra vagy épp a mennyezetre rávetül; a lamellák keltette furcsa, már-már misztikus belső fényjátékot nem lehet nem észrevenni. Amennyiben úgy döntünk, hogy ezt a fajta árnyékolási megoldást választjuk, az minden bizonnyal az otthonunk hozzáadott értékévé fog válni.