Miből épüljön a ház?
Házat építeni többféle anyagból lehet, mint ahogy azt a legtöbben hinnék. Éppen ezért nem feltétlenül könnyű a döntés. A választott anyag nagy mértékben befolyásolja a tartósságot, a megjelenést és az otthon kényelmét. A következőkben sorra vesszük a legnépszerűbb lehetőségeket.
1. Fa
A fa sokoldalú építőanyag. Számos fajtája létezik: más tulajdonságokkal bír például egy fenyőfából épült ház, mint aminek rönkfa az anyaga, de akár egzotikusabbak közül is választhatunk. A fában végtelen lehetőség rejlik, ráadásul képes távol tartani a nedvességet, miközben számos lakberendezési stílus által kedvelt meleg, otthonos hangulatot biztosít. Hátránya viszont a száraz rothadásra való hajlam, a gyúlékonyság, és az, hogy a fával táplálkozó rovarok veszélyt jelentenek rá.
2. Tégla
Több évezredes múltjával ugyancsak a legrégebbi és legerősebb építőanyagok közé tartozik. Stabil védelmet nyújt akár extrém időjárási körülmények esetén is. Jó hőtartó képességének köszönhetően segít tartani az otthon hőmérsékletét. Az évek során azonban hat rá az erózió, ami jelentősen roncsolhatja a szerkezetét. A tégla nem olyan erős, mint a kő, ezért habarccsal kell „összeragasztani”, ami fogékonnyá teszi a nedvesedésre.
3. Kő
Az egyik legstrapabíróbb építőanyag, ami a talán a legtovább őrzi meg az állagát. Egyedi megjelenést biztosít a háznak, és akár évszázadokon át is stabilan tart. Elképesztő súlyt képes megtartani, ráadásul a falazáshoz nem muszáj rögzítőanyagot használni. Állandó hőmérsékletet biztosít, miközben véd a tűztől, a víztől és a széltől, illetve nem deformálódik. Kőből építeni viszont költséges folyamat, hiszen a kövek kinyerése, mozgatása és formázása jelentős ráfordítást igényel.
4. Beton
A beton alkalmazása – főleg a megerősített betoné – viszonylag újdonság, ugyanakkor eddig megbízható anyagnak bizonyult az építőiparban. A vasbeton szerkezet erős és tartós, ráadásul költséghatékony megoldás lehet az épületek alapjához, vázához, falaihoz. A súly és a húzószilárdság arányát figyelembe véve azonban gyakran meg kell erősíteni a betont, hogy ne repedezzen. A betonfalak rendszeres karbantartása különösen fontos.
5. Könnyűszerkezet
A könnyűszerkezet nem egy anyag, hanem valójában egy építési technika, mégis fontosnak tartjuk belevenni a felsorolásba. A könnyűszerkezetes házak váza fémből és fából készül, és olyan építményt jelentenek, aminek a súlya nem éri el a 300 kg-ot négyzetméterenként (habár ez egy régi definíció, ami egy modern téglaépületre is igaz lehet, pedig az nyilván nem könnyűszerkezetes). A könnyűszerkezetes házak építési költsége sokkal csekélyebb lehet, és maga az építkezés folyamata is gyorsabb. Hátrány a viszonylagos sérülékenység az elemekkel szemben és a csekély hőtartási kapacitás.