Miért jó a szulfátálló cement?
A megfelelő cement választása kulcsszerepet játszik az épület szerkezetének szilárdságában és tartósságában. Már az ókorban is használtak különböző cementalternatívákat az építkezésekhez, ám a modern cement megjelenése a portlandcement 1824-ben történt szabadalmaztatásához köthető.
Miből van a cement?
A napjainkban is leggyakrabban használt portlandcement két fő alkotóeleme egy égetett agyag- és mészkeverék – a klinker –, illetve a különböző adalékanyagok. Onnan kapta a nevét, hogy megszilárdulva hasonlít a portlandi kövülethez, bár a 20. században megjelent a kevesebb vas-oxidot tartalmazó fehér portlandcement. A portlandcementen kívül kapható például szulfoaluminát cement, pozzolán cement és gyorsan kötő cement is. A különböző innovatív cementek minden eddiginél ellenállóbb épületszerkezetek létrehozását teszik lehetővé.
Mire jó a cement?
A cement lényege, hogy vízzel keveredve építkezésre alkalmas kötőanyagot hoz létre; betonná alakítja például a kavicsot és a homokot. Nélkülözhetetlen a modern épületek, utak, hidak építéséhez.
A szulfátálló cement
A szulfátálló cement lényege, hogy az elnevezéséhez hűen ellenáll a szulfátkorróziónak, vagyis a szulfátok okozta károknak. Ez azért fontos, mert a szulfátok képesek roncsolni az épület cementszerkezetét és annak betonelemeit, például a betonalapot – ami jelentősen csökkenti az épület élettartamát.
A szulfátálló cement előnyei közé tartozik, hogy szulfáttal szennyezett talajvíz esetén is segít megvédeni az épület alapját, valamint növeli annak kopásállóságát, ellenállóbbá teszi a környezeti igénybevétellel szemben. A szulfátálló cementnek köszönhetően nemcsak minden eddiginél stabilabb és időtállóbb betonszerkezet építhető, hanem például olyan tartós térburkolat is, ami hosszú éveken, évtizedeken át strapabíró módon szolgálja a funkcióját.
Az építkezés során különös tekintettel kell lenni arra, hogy a szulfátálló cementes betont mielőbb építsük be az előnedvesített aljzatba és zsaluszerkezetbe, majd a kötési idő alatt rendszeresen locsoljuk.
Mikor használjunk szulfátálló cementet?
Mindenképpen érdemes szulfátálló cementet – például a teljes kötés után nagy szilárdságú szürke portlandcementet – választani, ha szulfátionnal szennyezett a betonszerkezet környezete. Alapvetően vizes környezetben is ajánlott, legyen szó talajvizes környezetbe épülő lakóépületről, állattartó telepről vagy szennyvízfeldolgozó üzemről. Hidak építésénél vagy csatornázásnál is gyakran használnak szulfátálló cementet a tartósság érdekében.