Miért van szükség lábazatburkolásra?
Éppen úgy, ahogyan a cipő védi a lábunkat, úgy őrzi a ház „egészségét“ a lábazati burkolás. S nemcsak esztétikai szempontból. A lábazat az épület egyik legjobban igénybe vett szerkezeti része, a felcsapódó eső áztatja, s itt kezdi ki a fagy leginkább, ezért az épületek homlokzatának lábazati részét a legtöbb esetben külön burkolják.
Nem elhagyható
A gondosan elkészített lábazatra azért van szükség, mert a házfal közvetlenül érintkezik a talajjal, felszívja a földből a nedvességet, ami ellen védekezni kell. Mivel a lábazati falak legtöbbször vasbetonból készülnek – aminek gyenge a hővezetési képessége -, ezért a lábazatra hőszigetelő réteget tesznek még mielőtt burkolólapokkal vagy vakolattal fednék be. Bár a speciális hőszigetelő lapok minden építőanyagot árusító helyen kaphatók, és felragasztásuk akár házilag is megtörténhet, szerszámok és anyagismeret hiányában nehéz szakember nélkül boldogulni. A hőszigetelő anyag önmagában nem elég erős a burkolat számára, ezért különösen fontos a mögötte lévő fallal összedolgozni. Erre különböző technikák ismertek, de az interneten található tanácsok helyett érdemesebb a szakemberek tudásában bízni.
Burkolóanyagok
A lábazatburkolat síkja lehet a homlokzat síkja előtt, de mögött is. Az utóbbi azért jobb megoldás, mert a tetőről lecsurgó csapadék a burkolat előtt csepeg le. A lábazatburkolat magassága legalább 35 cm kell, hogy legyen, ugyanis csak így tudja ellátni a megfelelő védelmet.
A burkolóanyagok változatosak és sokfélék lehetnek. A lábazati fal készülhet különféle lábazati vakolatokból, de a vízszigetelést, és esetlegesen az alapkoszorú hőszigetelését is még a burkolás előtt meg kell megoldani. Alapvetően pénztárcától függ, hogy műkövet, kerámialapokat, követ, klinkeltéglát, esetleg téglát vagy terméskövet választunk. Bármilyen anyagból készüljön is a lábazat, annak a hátfallal való szilárd kapcsolatát biztosítani kell. Ezt az adott burkolóanyaghoz illeszkedő ragasztóhabarcsok vagy ragasztóanyagok biztosítják. A megfelelő ragasztóhabarcsot rabicháló erősítéssel és fogas simítóval egyenletesen felhordják a hőszigetelés felületére, majd erre helyezik fel a burkolólapokat. Ez utóbbiak négyzetméter-ára 5500 forintól a csillagos égig kapaszkodhat fel. A jobb minőségű köveket 12-14 ezer forintos négyzetméter ár alatt nem lehet beszerezni, a klinkeltégla négyzetméter- ára azonban akár 35 ezer forint is lehet.
A legolcsóbb megoldás
Miután a hőszigetelés és a simító vakolás megtörtént, a lábazat burkolására olcsóbb megoldás lehet a speciális homlokzati vakolatok felhordása. A készen kapható vakolatoknál külön jelölik a lábazat céljára is alkalmas típusokat, ezek jellemzően kültéren használható, időjárásálló megoldások. Alkalmazhatók különböző nedvszívó képességgel rendelkező felületek, akár tégla, akár beton festésére is. Nem árt nekik a felcsapódó víz vagy sár, s az sem, ha veri az eső. Színtartó, s ha megszáradt, könnyen tisztítható bevonatot képez.
A szakemberek leginkább a szemcsés vakolatokat ajánlják, mivel ezek jobban eltüntetik az alattuk lévő rétegek egyenetlenségeit, hibáit. Négyzetméter-áruk 4-5000 forinttól indul.