Mikor kell felújítani egy falépcsőt és mire figyeljünk, ha belevágunk?
Fókuszban a falépcső – A lakáson belől leggyakrabban falépcsőket találunk, ezek azonban idővel elöregednek, a használat során elkopnak, így aktuális lehet a felújításuk. A lépcső nem egy szezonra készül, hanem évtizedekig szolgálja az ingatlanban lakókat, emiatt érdemes hosszú távlatokban gondolkodni, ha lépcsőfelújítás előtt állunk. A lépcsőfelújítással együtt jár a lépcső korlátjainak felújításával, ami egyrészt plusz költséget jelent, ezért még véletlenül se feledkezzünk meg róla; másrészt a korlát felújítása számos lehetőséget is kínál, amivel otthonunkat még esztétikusabbá varázsolhatjuk.
Jelek, amik arra utalhatnak, hogy érdemes lehet felújítani a lépcsőt
- Nyikorgó lépcsőfokok. Amennyiben falépcsőnk van és itt ott nyikorgás hallatszik amikor közlekedünk rajta, az leggyakrabban annak a jele, hogy a lépcső elemei (lépcsőfokok, tartószerkezet, korlát) valahol megvetemedett. Lehet, hogy valami valahol kimozdult a helyéről, de az is elképzelhető, hogy az évek során a fa úgy összeszáradt, hogy nem illeszkedik megfelelően és emiatt nyikorgó hangot ad ki.
- Mozog a lépcső: Egyértelműen a használat miatt lazulhatott meg valami. (ez a probléma egyébként nem csak a falépcsőkre jellemző, előfordulhat kőlépcsők esetén is) A fa élő anyag, emiatt nem meglepő, hogy a nagy méretek esetén néhány millimétert az évek során elmozdul; egy lépcsőnél ez pont elegendő ahhoz, hogy – még ha le nem is szakad, de – nyikorogjon vagy mozogjon. Javítás során általában a mozgó panelt újra cserélik.
- Repedt lépcső: A használat során előfordul, hogy a lépcsőfok megreped, ilyen esetekben mindenképp fontos, hogy javítsuk vagy cseréljük a balesetek megakadályozása érdekében.
- Törött vagy csorbult lépcső: A lépcsőfok külső része a járóvonalnál kikophat, vagy akár le is törhetnek belőle kisebb vagy nagyobb darabok. Az ilyen problémák ellen például fém álvédővel lehet védekezni.
- Kopott lépcső: Habár az ilyen lépcsőn még lehet közlekedni, esztétikailag már nem az igazi. Csiszolással és újra lakkozással lehet javítani a helyzeten. Ne feledjük, hogy ha egy lépcsőfokot csiszolni és lakkozni kell, akkor annak színe, felülete eltér majd a többi lépcsőfoktól. Érdemes tehát megfontolni az egész lépcső csiszolását és lakkozását ilyen esetekben.
- Mozog a korlát: nem csak kellemetlen, de balesetveszélyes is! A korlát a fix pont kell. hogy legyen az életünkben – amennyiben lépcsőről van szó. Erre a témára később még visszatérünk.
A fenti leírt problémák akár együttesen is előfordulhatnak; a falépcső egyszerre nyikorog, mozog, meg van repedve és el van kopva. Amikor a problémák halmozotton jelentkeznek, akkor mindenképp időszerű a falépcső felújítása. A lehetséges problémáknak azonban itt még közel sincs vége
Rosszul tervezett lépcsők – mit lehet tenni velük?
Ha bármely fenti ok miatt egyébként is aktuálissá válik a lépcsőfelújítás, akkor érdemes megnézni, hogy a falépcső tervezésével minden rendben van-e. Amennyiben a lépcső eredetileg sem volt már tökéletes, akkor a lépőcsőfelújítás kiváló alkalom arra, hogy a korábbi tervezési hibákat korrigáljuk – amennyiben ez lehetséges. Milyen problémák lehetnek a falépcső tervezésével és hogyan lehet őket kijavítani?
- Nem megfelelő járóvonal esetén a lépcsőfokok alakját és helyzetét kell átgondolni. Az új lépcsőfokokat úgy kell megtervezni, legyártani és elhelyezni, hogy a járóvonal a megfelelő helyre kerüljön, azaz kényelmes haladást biztosítson.
- A nem vízszintes lépcsőfokok ugyancsak nehézkessé teszi a lépcső használatát. A lépcső felújításánál mindig ügyelni kell arra, hogy a lépcsőfokok teljesen vízszintesek legyenek. A nem vízszintes lépcsőfokok akár balesetet is okozhatnak.
- A nem egyenlő magasságú lépcsőfokok is megnehezítik a lépcső használatát. Ha már felújítjuk a lépcsőt – és vannak benne különböző magasságú lépcsőfokok – törekedjünk arra, hogy az új lépcsőn minden lépcsőfok ugyanolyan magas legyen. Ehhez lehet, hogy némileg módosítani kell a lépcső szerkezetét is, viszont a későbbiekben ez nagyban megkönnyíti majd a lépcső használatát.
- A nem egyforma mélységű lépcsőfokok szintén megnehezítik a lépcső használatát. Ha húzott fokú lépcsőről beszélünk, akkor magától értetődik, hogy ennek a feltételnek nem lehet eleget tenni. Ilyen esetekben arra kell ügyelni, hogy a lépcső járóvonalában a lépcsőfokok mélysége ugyanakkora legyen. A járóvonaltól kifelé nyilván szélesebbek lesznek a lépcsőfokok, attól befelé pedig keskenyebbek.
Milyen fából készüljön az új lépcső?
Mivel a lépcső gyakori és nagy terhelésnek van kitéve, emiatt keményfából kell készülnie. A bükk, a tölgy, az éger, a cseresznye a leggyakoribb keményfák a piacon, de természetesen másfajta keményfából – pl. dió vagy mahagóni – is lehet lépcsőt készteni, de ezek nyilván drágábbak. A bükk és tölgyből készült lépcsők tartósak, ellenállnak a kopásnak és a vetemedésnek is. A borovi fenyőből készült lépcsők kevésbé tartósak, így inkább olyan helyeken javasolt, ahol kisebb használatnak vannak kitéve, például hétvégi házban.
Fontos tudni, hogy pontosan hová kerül a lépcső, vizes helységek esetén ugyanis kevésbé ajánlott fából lépcsőt készteni. Azt sem árt tudni, hogy mezítláb, bakancsban vagy tűsarkú cipőben fogunk-e raja közlekedni, mivel ez nagymértékben befolyásolja az anyagválasztást és a felületkezelést is.
Felületkezelés
Az elkészült falépcső felületét a tartósság érdekében mindenképp felületkezelni kell. A piacon kapható különféle felületkezelő anyagok, több célt szolgálnak. Míg a pácokkal kialakíthatjuk a lépcső végleges színét, addig a lakkokkal tartós és ellenálló felületet biztosíthatunk a lépcsőnknek. A lépcsőfelújítás során érdemes a felületkezelést még az asztalosműhelyben a beépítés előtt elvégezni, így a helyszínen nem kell ezzel bajlódni. A pácok és lakkok toxikus anyagokat tartalmaznak és elég erőteljes szagot bocsátanak ki, emiatt fontos, hogy amennyiben a lakásban használjuk őket, akkor szellőztessünk.
Csúszásgátlás
A falépcső felülete a használat következtében csúszóssá válhat, emiatt érdemes ügyelni a csúszásmentesítésre. A csúszásmentesítés fokozására többféle megoldás is létezik:
- A fémből készült csúszásgátló profilokat a már meglévő lépcső külső szélére akár utólag is rászerelhetjük.
- Újralakkozhatjuk a lépcsőt olyan speciális lakkal, aminek csúszásgátló tulajdonságai vannak, apró szemcséket tartalmaz, ami a felületet durvává teszi. Létezik olyan lakk is, ami a fába beszívódva megkeményedi a lépcsőfokok felső rostjait.
Tanácsok a kivitelezéshez
A kivitelezés megkezdése előtt mindenképp több helyről kérjünk be árajánlatot, a munkát több szakembernek is mutassuk meg mielőtt döntünk. Fontos, hogy az egyes munkarészeket részletekbe menően vitassuk meg a kivitelezőkkel a helyszíni felmérés során. Általában rengeteg hasznos információt nyerhetünk az ilyen szakmai beszélgetésekből; ezek alapján fog a lépcsőprojektünk véglegesen kialakulni. Mindenképp egyeztessünk a lépcső tervezéséről, a szerkezetéről, az anyagáról, a színéről és a korlátokról. Ezek azok a kérdések, amelyekben végleges álláspontra kell jussunk.
A falépcsőt feldobhatjuk LED-es lépcsővilágítással is, ez most nagy divat! A fényforrásokat szerelhetjük a lépcsőfokok aljára, az oldalfalra vagy akár a korlát aljára is. Bárhogy is döntünk a fényforrások tekintetében törekedjünk a mértékletességre: a falépcső nem karácsonyfa, a kevesebb néha több.
A korlát, mint lehetőség
A korlát tulajdonképpen a lépcső megkoronázása. Rengeteget számít, hogy hogyan néz ki! Egy jól eltalált és esztétikus korlát rengeteget tud dobni a lépcső megjelenésén, segítségével a lépcső akár az otthonunk dísze is lehet. Hagyjunk tehát magunknak némi időt átgondolni, hogy pontosan milyen legyen az új lépcsőkorlát. Segítségképpen adunk néhány szempontot a gondolkodáshoz:
- A fali korlát általában nem túl jelentőségteljes, amit vele szemben el szoktunk várnai, az az, hogy stabilan álljon. Sajnos pont ez az a pont, ahol elkezdődnek a problémák, ugyanis előfordulhat, hogy a korláttartók meglazulnak és korlát lötyögni kezd. Mindenképp ügyeljünk arra, hogy a fali korlát mindig stabilan legyen rögzítve a falhoz. A korlátnak komoly terhelést kell kibírnia: bármikor előfordulhat, hogy akár 120-130 kilós emberek támaszkodnak rá, vagy rántják meg, amikor jönnek-mennek a lépcsőn.
- Olyan megoldásokat is lehet látni, hogy a fali korlát helyett csak némi kötél van a fal mellett fellógatva. Ez egyrészt hihetetlenül igénytelen megoldás, másrészt balesetveszélyes is: ha valaki megcsúszik a lépcsőn – és megpróbálja megfogni a korlát helyett odarakott kötelet – nem fog tudni stabil pontot fogni rajta és lehet, hogy elesik. Na használjunk kötelet korlát helyett.
- Falépcsőnek nem csak fa korlátja lehet. A fakorlát mellett gondolkodhatunk például fém- vagy kovácsoltvas klorátban is, de manapság – a technikai lehetőségek bővülésének hála – az üvegkorlát is egyre népszerűbb. Míg az üvegkorlát egyszerű és letisztult minimalista stílust kölcsönöz a lépcsőnknek, addig a kovácsoltvas korlát komoly és erős karaktert hordoz. Egy rozsdamentes acélból készült pálcakorlát pedig egyértelműen modern. Érdemes lehet kikérni belsőépítész vagy stílustanácsadó véleményét, ha komolyabb összeget szánunk a korlátra, hogy a végeredmény nem csak tetszetős legyen, de a lakásunk stílusáéhoz is igazodjon.