Milyen alapozást válasszunk családi házhoz?
Házépítésnél is elmondhatjuk, hogy az alapok a legfontosabbak. Az alapozás nemcsak az épület minőségét és tartósságát határozza meg, hanem költségvetési szempontból is lényeges, hiszen megfelelően kiszámolt anyagszükséglettel és kivitelezéssel rengeteg pénzt takaríthatunk meg.
Mi az alapozás feladata?
Az alapozáshoz tartoznak azok a szerkezeti elemek, amelyek az építmény teljes súlyát átadják a talajnak, tehát teherközvetítőként tekinthetünk rájuk. A megfelelően tervezett és kivitelezett alapozás nagyban hozzájárul az épület stabilitásához és tartósságához, míg alapozási probléma esetén akár már rövid távon is súlyos gondokkal számolhatunk. Egy építkezésnél a nem pontosan kiszámolt anyagszükséglet vagy a javítandó kivitelezés máris jelentős pluszköltségekhez vezethet.
Mit kell figyelembe venni az alapozásnál?
A körültekintő tervezéshez jó, ha talajmechanikai jelentést készíttetünk az építési telekről. Erre azért van szükség, mert a talajviszonyok, a talaj szilárdságának, állagának és a talajnedvesség mértékének ismerete elengedhetetlen a precíz tervezéshez. A talajvizsgálat egyszeri költséggel jár ugyan, ám az adatok ismeretében nem kell túlméretezni az alapozást, így az összegnek akár a többszörösét takaríthatjuk meg.
Sávalap-betonozás
Ha az alap nem kerül talajvízszint alá, és a talaj teherbírása megfelelő, akkor célszerű lehet a családi házaknál leggyakrabban használt sávalap-betonozás. A sávalap a falak vonalszerű alátámasztását jelenti ahhoz, hogy a falak függőleges vezetéssel átadhassák a tető terheit az alapozóelemeknek. A sávalap készítésének lépései az alap kitűzése, a sávalap kiásása, a zsaluzás és a kavicsréteg elhelyezése, majd a betonozás betonacél-megerősítéssel. Betonacélra az oldalirányú és függőleges húzóerők miatt van szükség. A sávalap nagyjából 60 cm szélességű szokott lenni, és minimum 80-100 cm mély.
Szigetelt alaplemez
A szigetelt alaplemez előnye, hogy ha lejt, süllyed vagy mozog a talaj, akkor a ház – az alapozásával együtt – vele együtt mozdulhat anélkül, hogy kár keletkezne benne. Manapság már nemcsak könnyűszerkezetes házaknál alkalmazzák, hanem akár többszinteseknél is. Az alaplemez nem más, mint egy keresztbordás vasbeton lap, amely egyenletesen oszlatja el az épületszerkezet súlyát a talajon. Szigetel a talajnedvesség ellen, tehát a talajmechanikai jelentés függvényében ideálisabb megoldás lehet a sávalap-betonozásnál. Sokan az olcsóbb és gyorsabb kivitelezés miatt választják.