Milyen árnyékolót válasszunk?
Itt a nyár, a kánikula. Lakásunkat hűteni, bútorainkat védeni kell az erős napsugárzástól. A légkondicionálók és a ventilátorok segíthetnek a hőmérsékletet csökkenteni, de nem védenek meg a napsugárzás okozta károktól. Ebben segítenek a külső árnyékolók.
A külső árnyékolók olyan szerkezetek, amelyek az épületek homlokzatához vagy ablakaihoz rögzíthetők, és megakadályozzák a napfény bejutását a lakásba. Lehetnek épített vagy szerelt rendszerek, például redőnyök, zsalugáterek, napellenzők vagy napvitorlák.
A külső árnyékolók előnyei
Előnyük, hogy anélkül csökkentik otthonunk hőmérsékletét, hogy energiát fogyasztanának. Egy jó minőségű árnyékoló akár 80%-kal is mérsékelheti a hűtésre fordított energia mennyiségét. Megvédi az ablakokat az esőtől, a széltől, véd a kíváncsi tekintetektől és csökkenti a beszűrődő külső zajokat.
Vannak olyan árnyékolók, amelyekkel szabályozni tudjuk a bejutó fény mennyiségét és irányát. Ilyenek a zsalugáterek vagy a redőnyök, amelyek állítható lamellákkal rendelkeznek, amelyekkel alkalmazkodni tudunk a változó napálláshoz.
Ahhoz, hogy választani tudjunk a rendelkezésre álló lehetőségek közül, el kell döntenünk, hogy számunkra mi a legfontosabb. Ha a fény, a hang vagy a vagyonvédelem, akkor érdemes redőnyt vagy zsalugátert választani. Ha fontos a könnyű kezelhetőség, valamint a viszonylag elfogadható ár, akkor egy külső textilárnyékoló is megfelelhet.
Ha a redőny mellett döntünk
A redőnyök beépítésük módja szerint két nagy csoportra oszthatók. Vannak külső tokos és vakolható tokos redőnyök. A külső tokost az ablak külső felére szerelik, így a tok és a lefutók látszanak. Előnye, hogy bármikor és bármilyen ablakra felszerelhetők, hátrányuk viszont, hogy csökkentik az ablaküveg méretét.
A vakolható tokos redőnyt az ablak fölötti áthidalóba építik be, így sem belülről, sem kívülről nem látszik. Előnye, hogy jobb a hő- és hangszigetelése. Hátránya viszont, hogy csak építkezés vagy felújítás során szerelhető fel.
A redőnyök készülhetnek alumíniumból, műanyagból vagy fából. Az alumínium redőny kitűnő hőszigetelő, kiválóan véd a szél, az eső és a hó ellen. Sajnos viszont drágább, mint a műanyag. A műanyag redőny is jó hőszigetelő, különösen a fehér színű, de az esetleges betörés megakadályozására kevésbé alkalmas. Elsősorban 180 cm alatti szélességű ablakokra ajánlott.
Ha a vászon napellenző mellett döntünk
A vászon napellenzők olyan hatást keltenek a teraszok, erkélyek felett, mintha üdülőhelyen lennénk. Nem csak a tűző nap, de az eső ellen is védenek. Különböző méretben és színben készen is kaphatók, egyedi méretekben pedig megrendelhetők.
Ha a kényelem és a biztonság is fontos, akkor felszereltethetünk motorizált, szenzorokkal rendelkező szerkezetet is. A motorizált napellenzők gombnyomással üzemeltethetők s ha szél- vagy fényérzékelő is tartozik hozzájuk, akkor működésük teljesen automatikus. Egy napellenző könnyen megsérülhet nagyobb szélben, viharban, de amennyiben szélérzékelővel rendelkezik, az első erősebb lökésre automatikusan feltekercseli magát, így nem kell aggódnunk sem az erős szél, sem a jégeső által okozott károk miatt.
A zsalugáter és a spaletta
A zsalugáter legfontosabb funkciója, hasonlóan a hagyományos redőnyökhöz, az igény szerinti sötétítés. Mivel állítható zsalukból áll, tetszés szerint változtatható, hogy mennyi fényt és friss levegőt engedünk be a belső térbe. Általában fából készül, ezért az a ház stílusához igazodva festhető, kezelhető, így egyedi megjelenést érhetünk el általa. Az igazán jó minőségű spaletta borovi fenyőből készül, és már felületkezelés után árusítják.
A spaletta és a zsalugáter között az a különbség, hogy a spaletta nem állítható, hanem fixen rögzített ablaktábla. Mivel a zsalugáter és a spaletta is fából készül, mindkettő rendszeres karbantartást igényel, 2-3 évente érdemes őket újra festeni.