Milyen csaptelepet vegyek?
Ha felújítunk, naponta kerülhetünk olyan helyzetbe, amikor éppen azért nehéz dönteni, mert túl nagy a választék, s nem tudunk kiigazodni az egyes termékfajták között. Ugyanez a helyzet a csaptelepek cseréjénél is: kapható olcsó kínai is akár már alig több mint 10 ezer forintért, de több százezer, sőt millió forintos csaphoz is hozzá tudunk jutni az interneten. Cikkünkben a választást megkönnyítő szempontokat vettük sorra.
Új csaptelep vásárlása előtt mindenekelőtt gondoljuk végig, hogy falra vagy pultra, szaniterre vagy mosogatótálcára szerelhető változatot képzeltünk-e el. Egykaros vagy hagyományos vezérlésű, magas vagy alacsony állású csaptelep lenne a megfelelőbb? Milyen anyagot kedvelünk, króm, gránit vagy réz felelne-e meg leginkább az ízlésünknek és a pénztárcánknak?
Az első és legfontosabb szempont, hogy csaptelepet hosszú távra érdemes választani. Legyen minőségi, megbízható és esztétikus. Ne bánjunk kicsit többet adni érte, hiszen hosszú évekig fogjuk használni. Sok olyan fogyasztói tapasztalatot lehet találni a világhálón, amikor a jóhiszemű vásárló igen olcsó kínai termékeket vett, de egy (!) éven belül ki kellett cseréltetnie az összeset. A minőségen nem érdemes spórolni!
Figyelni kell a csap szerelhetőségére, a méretére, a zajszintre és a különböző egyéb funkciókra (egyre általánosabbak az energia- és víztakarékos technológiával rendelkező fajták). A beépített belső egységek elrejtése a falban növeli a termék eleganciáját, a vízkőmentes, bajonettzáras és kihúzható zuhanyfejjel kiegészített csaptelepeket praktikus és kényelmi funkciókkal egészítik ki. Az alacsony átfolyási sebességgel, azaz kevesebb víz felhasználásával készült típussal a vízszámlánkon is spórolhatunk. A környezettudatos gyártmányok speciális perlátor segítségével a vízhez mikro buborékokat keverve kiszélesítik a vízsugarat, ami a takarékosság mellett selymesebb érzetet is biztosít.
Anyagukat tekintve a króm felületű csaptelepek a legnépszerűbbek, ezek tartósak és jól illeszkednek a legtöbb konyhai dizájnhoz, a rozsdamentes acél mosogatótálcák mellé ez tűnik a legkézenfekvőbb választásnak. A gránit csaptelepek nagyon sokféle színben elérhetők, hasonlóan a hozzájuk illeszkedő mosogatótálcákhoz. Időtálló és különleges megoldás lehet a nikkel vagy réz felületű csaptelep.
A mosdó csaptelepek innovatív funkciókkal ellátott formában is kaphatók, pl. előre beszabályozható a kezdeti vízhőmérséklet, illetve be tudjuk állítani a környezettudatos, kisebb vízmennyiséget biztosító működést is. A kádtöltő, illetve zuhany csaptelepek kaphatók termosztátos, rögzíthető hőkioldóval rendelkező változatban is, ezek nem engedik, hogy a víz az általunk meghatározottnál forróbb legyen. A mosogató csaptelepek esetében elterjedt az olyan extra funkció, mint a kihúzható zuhanyfej, amivel a víz folyásirányát és a folyás erősségét is szabályozni lehet. Egyre elterjedtebbek a perlátorral ellátott csaptelepek, ez a praktikus megoldás ugyanis lehetővé teszi, hogy a csap feje egy fürdőszobai zuhanyhoz hasonlóan kihúzható legyen. Nagyobb edények mosogatásánál, gyümölcs vagy zöldség mosásakor is megkönnyíti a konyhai munkát. Léteznek olyan megoldások is, ahol a perlátort nem a csapba beépítve, hanem attól függetlenül, külön csatlakozóra szerelik.
Néhány szó a megfelelő tisztításról
Ahhoz, hogy az új csaptelep hosszú ideig tartson és szép is maradjon, oda kell figyelnünk a megfelelő tisztításra. A krómozott szerelvények felületét szappanos vízzel tisztítsuk, a lerakódott vízkő eltávolítására használjunk kímélő, enyhe, citromsavas tisztítószert. Használhatunk természetes, általunk készített vízkőoldókat is, ecetet vagy citromsavat, de ezeket mindig hígítsuk, töményen alkalmazva felmarhatja a felületet. Tisztítás után öblítsük le és puha kendővel töröljük szárazra a felületet.
Kerüljük az erősen savas és lúgos kémhatású, klór tartalmú szereket, valamint a durva szemcsés súrolószereket. A fekete színű csaptelepeket kizárólag szappanos vízzel tisztítsuk, és ezeket használat után érdemes mindig szárazra törölni. A hálózati víz minőségétől és keménységétől függően érdemes napi rendszerességgel áttörölni a csaptelepek külső felületét, így meg tudjuk óvni őket a kialakuló vízkőfoltoktól.