Milyen fugát válasszunk?
Nem is gondolnánk, hogy mennyire meghatározhatja a helyiségek hangulatát, hogy milyen burkolatot választunk. Azt meg még kevésbé, hogy még a fuga színe is módosíthat ezen. Cikkünkben a fugával kapcsolatos legalapvetőbb tudnivalókat foglaltuk össze.
Néhány gyakorlati tudnivaló
Aki kicsit is járatos a kérdésben, tudja, hogy alapvetően kétfajta fuga kapható a kereskedelmi forgalomban: a cementbázisú és a műgyanta bázisú, vagy más néven epoxi. A cementbázisú fuga, annak használata jóval elterjedtebb, aminek alapvetően az az oka, hogy sokkal olcsóbb, mint műgyanta bázisú társa. A cementbázisú fuga hátránya ugyanakkor, hogy sokkal nehezebb tisztán tartani az így kezelt felületet, mivel a fuga szinte magába szívja a szennyeződést. További hátránya a vízáteresztő tulajdonsága, aminek főleg a vizes helyiségekben, különösen a zuhanyozók esetében van jelentősége. Itt egyébként érdemes megjegyezni, hogy ha már azt tapasztaltuk, hogy a zuhany fala átengedi a vizet, nem érdemes újra fugázással próbálkozni. Ez ugyanis még az epoxi fuga esetében sem oldja meg a problémát. A megbízható eredmény érdekében a burkolat alatti vízszigetelő réteget is helyre kell állítani. A kenhető vízszigetelő alkalmazása vizes helyiségekben mindenképpen szükséges, cementes fugák esetében pedig különösen. Ha a cementes fuga megvásárlása mellett döntünk, akkor válasszunk olyat, amelynek – az adalékanyag jelenlétének köszönhetően – csökkentett a vízfelvétele.
A munka elvégzéséhez szükséges fuga mennyiségének kikalkulálásához szükségünk van a burkolólapok méretére és vastagságára, a fuga szélességére, illetve a felületvastagságra (az így kapott mennyiség egy „nettó” érték, azaz a munka közben szükségszerűen előforduló veszteséget nem tartalmazza).
Burkolás fuga nélkül?
Manapság divatos a fuga alkalmazása nélküli burkolás olyan burkolóanyagok esetében, amelyek egy speciális eljárásnak köszönhetően igen pontos mérettel és precíz kidolgozású oldalfelülettel rendelkeznek. Ennek ellenére a szakemberek mégsem javasolják a fuga elhagyását. Döntő érvük, hogy fuga nélkül nem tud mozogni a burkolat, így hőingadozás esetén egymásnak feszülnek a lapok, ami repedéseket és a lapok meglazulását okozhatja. Kültéren még inkább ellenjavallt a fugamentes burkolás: ott ugyanis a hőingadozás nagyobb, valamint ha a hézagokba beszivárog a csapadék, jelentősen nő a fagyásveszély.
A fuga színe sem mindegy
Már rég elmúlt az az idő, amikor a fugák színét csak a fehér, a szürke, a krémszínű, illetve a bézs árnyalataiban tudtuk elképzelni. Ma már nagyon sokféle színben elérhető, s egy jól eltalált szín sokat dobhat a helyiség hangulatán.
Ha a helyiség tágas, világos voltát szeretnénk hangsúlyozni, továbbra is maradjunk a világos színű fugánál. Igaz, ennek hátránya, hogy könnyen piszkolódik. A színes fugák pedig kifejezetten karakteres megjelentést tudnak kölcsönözni a helyiségeknek.
Jó, ha tudjuk, hogy a fal-, illetve a padlóburkolat színéhez hasonló színvilágú fuga kiválasztása esetén harmonikus és homogén felületet kapunk. Ha a burkolat árnyalatától lényegesen különböző színűre esik a választásunk, azzal a kontrasztot hangsúlyozzuk. Abban az esetben, ha a fal- és a padlóburkolat különböző színű, érdemes megkeresni a burkolatok szempontjából közömbös színt, amely mindkét burkolóanyag színéhez jól illik, így esztétikus és harmonikus lesz az összhatás.
Ha fehéret választunk, a tisztaságot és az egyszerűséget hangsúlyozzuk, de nem feltétlenül jó választás a fehér olyan helyeken, ahol a nagyobb fizikai igénybevétel miatt nagyobb az elpiszkolódás esélye. A szakemberek azt tanácsolják, hogy a fehéret inkább a falakon érdemes alkalmazni, s ott is elsősorban a fürdőszobában. A konyhába kevésbé ajánlják, mivel a zsíros szennyeződések és a gőz hamar nyomot hagy rajta.
Lehetséges színválasztás a narancssárga, ami az öröm és az optimizmus színe. Ha színben hozzáillő burkolattal párosítjuk, különleges hatást tudunk elérni. A kéket a béke színének tartják, ami hasonló árnyalatú burkolatokkal együtt, fürdőszobába tökéletes választás lehet. Figyelemfelkeltőbb a lila, ami vagány ötlet, ha színben passzoló laphoz vagy csempéhez társítjuk.