Mire figyeljünk ablakcserénél? – 1. rész: Fa nyílászárók
A fa nyílászárók cseréje nem olcsó mulatság, de nem is néhány évre szóló beruházás, így érdemes körültekintően megtervezi az ablakcsere projektünket. Amikor arról kell dönteni, hogy fa vagy műanyag nyílászárót vásároljunk, akkor a vélemények természetesen megoszlanak, hiszen kinek-kinek megvannak a saját tapasztalati és élményei az egyes nyílászáró fajták előnyeiről és hátrányairól. A fa nyílászárók nem mindig tekintetben jobbak a műanyagoknál, azonban akinek a környezettudatosság vagy a természetes megoldások fontosabbak, biztosan a fa ablakot vagy ajtót fog vásárolni. Aki fa nyílászárót választ biztosan nem fog csalódni, mivel a fát évszázadok óta használjuk; ismert és bevált építőanyag. A felujitasom.hu aktuális cikksorozatának első részében arra keressük a választ, hogy mire érdemes figyelni abban az esetben, ha úgy döntünk, hogy belevágunk egy ablakcsere projektbe és ezen belül pedig fa nyílászárókra cseréljük a régebbi – vélhetően fa – ablakokat.
Kérjünk ajánlatot!
Mind a fa, mind a műanyag nyílászárók cseréje esetén az első lépés az árajánlatkérés kell, hogy legyen. Általában érdemes legalább három helyről is ajánlatokat kérni, de maximum öt ajánlatból biztosan ki lehet választani egy olyat, ami számunkra megfelelő lesz. És hogy milyen tételekre kérjünk ajánlatot? Ezeken fogunk részletesen végigmenni az alábbiakban.
Szerkezet
Miből vannak a fa nyílászárók? Hát fából! Vághatja rá bárki, de természetesen nem mindegy, hogy milyen fából. A jó minőségű fa nyílászárók csomómentes borovi fenyőből készülnek. A kialakítás lehet hosszában toldott, de akár toldásmentes is. Az ablak profilja általában több lécből áll össze, amelyet ragasztással rögzítenek egymáshoz, tok vastagsága 6-7 centiméter körül van. A huzat megakadályozása érdekében a tokban és / vagy az ablakszárnyon körbe tömítőprofil található. Az ablakszárny külső oldalára alulra vízvető kerül.
Vaslatok
Az vasalatokról általában ritkán esik szó. Mivel nem is mindig látszódnak, így érthető, ha elsőre elkerüli az emberek figyelmét. Pedig a vaslat nagyon fontos része az ablaknak; ha a vasalat nem működik megfelelően az ablak használhatatlanná válik és nem fogja tudni teljes mértekben betölteni a feladatát.
Lehet, az időjárás viszontagságai ellen védeni fog, illetve a napfényt is beengedi majd, csak épp kinyitni vagy becsukni nem lehet egy idő után.
Mindenképp figyeljünk arra, hogy a fa nyílászárók jó minőségű vaslatot (ROTO, ELZETT, SCHÜCO stb.) kapjanak, ne pedig valamilyen zuggyártó termékét. A megrendelés előtt kell arról is dönteni, hogy milyen irányba nyíljon az ablak, legyen-e esetleg bukó-nyíló funkcióval is ellátva. A használat szempontjából fontos, hogy mi az, ami kényelmes, mi áll kézre.
Üvegezés
Az üvegezés a nyílászáró egyik legkritikusabb része. Az ablakcserék legalapvetőbb motivációja általában a rezsiköltségek csökkentése, azaz a hőszigetelés javítása. A ma kapható modern fa nyílászárók két vagy három rétegű hőszigetelő üvegezéssel készülnek, de extraként választhatunk olyan üveget is, ami például sötétített, illetve vastagabb, masszívabb.
- A 2 rétegű üvegek lehetnek például 24 mm vastagok, ami úgy jön össze, hogy adott egy 4 mm-es üveg, ezt követi egy 16 mm-es légrés (a levegő helyett más gázzal, pl. argongázzal is ki lehet tölteni), majd megint egy 4mm-es üveg következik.
- A 3 rétegű üvegeknél az előbbi szerkezetet egy további 16 mm-es légrés és egy üveglap követi. összesen (4-16-4-16-4) 44mm vastagságban.
Természetesen ezektől eltérő vastagságú üveglapok is kérhetők egyedi gyártásban a megrendelő igényei szerint. Vastagabb üvegszerkezeteknél a hangszigetelő hatás jelentősebb. Az üveg külső felületét pedig akár meg is lehet duplázni, ha a biztonság növelésére van szükség.
Párkány
Az ablakcsere alkalmával általában sor kerül az párkány cseréjére is. A párkány kialakítása sokféle lehet; míg régi házaknál gyakori az egyszerűbb, bádogból készült megoldás, egy modern újépítésű ingatlannál nem ritka gránitból vagy gránitőrleményből készült párkányok. Vannak még műanyagból készült párkányok is, ezeket műanyag nyílászáróknál szeretik használni. A párkányt az ablak külső oldala mellett a belső oldalán is el kell helyzeni, a belső párkány előfordul, hogy fából készül és lakkozzák vagy festik. Mivel a piacon sokféle párkányt lehet kapni, így annak árai is jelentősen eltérhetnek egymástól. Az árajánlatkérés során ezt is mindenképp tisztázni kell.
Fa nyílászárók és extrafelszereléseik
Egy ablakcsere során már szinte kötelező elem – akárcsak egy autóvásárlás esetén – a különféle „extrafelszerelések” végigböngészése. Miről lehet szó?
- Redőnyök, zsalúziák: a zsaluziák mostanában egyre divatosabb kiegészítői a nyílászáróknak előnyeikről már korábban is irtunk, a cikket ide kattintva lehet elolvasni. A redőny fontos kérdés az ablakcsere során, akinek már korábban is volt nem valószínű, hogy lemondana róla, emiatt ennek az árát mindenképp érdemes belekalkulálni a költségvetésbe. Akinek korábban nem volt redőny az ablakán érdemes elgondolkodnia rajta, mivel számos olyan előnye van, mint például az árnyékolás, a betörésvédelem vagy az eső elleni védelem
Ha redőnyt vásárolunk érdemes szót ejteni még annak működtetéséről is. Az alaphelyzetben kézi működtetésű redőnyt ma már kérhetjük motoros változatban is, ha viszont ilyet szeretnénk az feláras! A motoros működtetés költségeit ugyancsak bele kell kalkulálni a költségvetésbe. Ne feledkezzünk el a redőnyvezérlő kapcsolóról sem, ami a szobába kerül. Az ismertebb kapcsológyártó cégek (Schneider Electric, Legrand) különféle redőnyvezérlő kapcsolókat is kínálnak, így ezt akár hozzá tudjuk igazítani a lakásban található többi kapcsoló megjelenéséhez is.
- Szúnyogháló. A szúnyogokat nyáron általában irtják az önkormányzatok, de azért erre ne vagyunk mérget! Egy-két zümmögő vendég bármikor „beletrollkodhat” a meghitt esti relaxációnkba, érdemes tehát őket inkább kívül tartani. A szúnyogháló általában a redőny és az ablak közé kerül; lehet utólag is szerelni, de jobb a redőnnyel együtt. Ha a redőnyt közvetlenül rászerelték az ablakra, akkor a szúnyogháló szerelésénél valahogy helyet kell csinálni a neki, emiatt lehet, hogy a korábban felszerelt redőnyt pár centivel át kell szerelni. Ez nyilván a helytől és a kialakítástól is függ, előfordul, hogy meg lehet úszni. A szúnyogháló lehet fix és rollós is, de a mérete sem mindegy, mert egy 130-150 cm széles szúnyogháló kezelése már nehézkes lehet.
- Betörésvédő fólia: Biztonsági szempontok miatt lehet rá szükség olyan helyeken, ahová egyébként rácsot kellene szerelni. A rácsot teljes mértékben ki tudja váltani és a biztosítók is elfogadják a rács helyett. Betörésvédő fólia felhelyezése előtt kérjük ki a bizonylatot arra vonatkozóan, hogy a fóliát a biztosítók elfogadják.
Régi ablakok elszállítása
Ha készen vagyunk a munkával akkor már csak egy dolog van hátra – a takarításon kívül természetesen – ez pedig nem más, mint a régi nyílászáróknak az elszállítása.
Erre érdemes már az ajánlatkérésnél gondolni, mivel a régi ablakok elszállítása általában pénzbe kerül, méretük miatt konténert kell rendelni.
Ha elfeledkezünk erről, akkor a kibontott nyílászárókat biztosan el kell majd helyezni valahova – vagy kertbe, vagy a lakáson belül – addig, ameddig nem tudjuk őket elszállítani. Ha ezt figyelmen kívül hagyjuk, akkor az újonnan beszerelt ablakaink iránt érzett örömünk korántsem lesz felhőtlen. A régi ablakok nemcsak sok helyet foglalnak, de hihetetlenül piszkosak, szálkásak is lehetnek, pláne ha olyan ablakokról van szó, amelyek 50-60 évig álltak beépítve a falban – redőnyszekrénnyel együtt. A por legnagyobb része egyébként a redőnyszerrény darabjaiból szokott előjönni.
Az ablakcsere során előfordulhat – és az esetek nagy részénél szinte biztos, hogy előfordul – hogy megsérül a fal kívül és / vagy belül is és javítani kell. A fal helyreállításának költségit (vakolás / festés / tapéta javítása) tehát ne felejtsük ki a költségvetésből.
Összefoglalva tehát fa ablak cseréjénél ezekre figyeljünk:
- ablakszerkezet
- vaslatok
- üvegezés
- párkányok
- roló / szúnyogháló
- régi ablak elszállítása és sérült fal javítása
A következő részben…
Cikksorozatunk még nem ért véget, a következő részben a műanyag ablakok cseréjéről lesz szó, amelyet ide kattintva tud elolvasni.