Mire figyeljünk ablakcserénél? – 2. rész: Műanyag nyílászárók
Cikksorozatunk előző részben a fa nyílászárók cserjéről írtunk bővebben, ebben a részben a műanyag ablakokról lesz szó. Amikor nyílászárókat cserélünk nem egy-két évre hozzuk döntést, hanem akár több évtizedre is. A műanyag nyílászárók széles körben elterjedtek, korábbi gyermekbetegségeiket kinőve valós alternatívái a fa nyílászáróknak; sok esetben túl is szárnyalják azok képességeit. Cikksorozatunk második részében a felujitasom.hu arra keresi a választ, hogy mire érdemes figyelni abban az esetben, ha úgy döntünk, hogy belevágunk egy ablakcsere projektbe, ezen belül pedig műanyag nyílászárókra cseréljük a régebbi ablakokat.
Érvek a műanyag nyílászárók mellett
A műanyag nyílászárókkal szemben sokszor hozzák fel problémának, hogy a fa ablakokhoz képest nem szellőznek eléggé. A helyezt azonban az, hogy a huzat elkerülés emiatt a fa ablakoknál is ugyanolyan – két- vagy háromszoros – gumiszigetelés fut körbe a tokon, mint ami a műanyag ablakoknál is van; a pára elvezetését és a légcserét így más módon – például szellőztetéssel – kell megoldani. A műanyag ablakok UV-álló műanyagból készülnek – azaz nem kell félni attól, hogy például besárgulnak, mint egyes régebbi gyártmányok -, a mosáson kívül komolyabb gondozást tehát nem igényelnek. (Ezzel szemben a fa ablakokat néhány évente nem árt festeni-lakkozni) A műanyag ablakok kiváló hőszigetelő képességekkel rendelkeznek és energiatakarékosak, azaz spórolhatunk velük a fűtésszámlán. Az ablakok alapanyaga PVC, ami azért jó hír, mert ez a fajta műanyag száz százalékban újrahasznosítható.
Kérjünk ajánlatot!
Amennyiben műanyag nyílászárót tervezünk vásárolni, a projekt első lépése szintén a felmérés, illetve az árajánlatkérés kell legyen. Ne szégyelljünk kihívni több szakcéget mielőtt döntést hozunk, bár aki otthonosabb mozog ezen a területen akár online formában is kérhet ajánlatot.
Ez esetben viszont magunknak kell felmérni az ablakokat. A kapott ár „irányjelzőnek” biztosan jó lesz, de a végleges megrendelés előtt a méretek pontosítást bízzuk inkább szakemberre.
Mindenképp hívjuk ki tehát a vállalkozót egy helyszíni szemlére, hogy saját szemével is lássa a munkaterületet; végleges ajánlatot pedig csak ezt követően kérjünk tőle.
A műanyag ablak felépítése
A műanyag ablakot az teszi igazán jó hőszigetelővé, hogy belül üreges, azaz légkamrák vannak benne. Míg pár évvel ezelőtt csak 4-5 légkamrás ablakokat kínáltak, ma már akár 7 légkamrás ablakot is választhatunk magunknak. A Műanyag nyílászárók élettartama rendkívül hosszú, karbantartásuk pedig egyszerű. Aki nem különösebben kedveli a fehér színű keretet, ma már választhat magának olyan pl. világosbarna színű ablakkeretet is, aminek faerezet mintája van. Ezek az ablakok távolról megtévesztésig hasonlítanak a fa ablakokra. A műanyag nyílászárókat természetesen más színben is kaphatók, azonban ezek 20-25%-kal többe kerülnek. Összességében a fa nyílászárókkal összehasonlítva egy műanyag ablakhoz még így is 30-60%-kal alacsonyabb áron juthatunk hozzá.
Műanyag ablakok vasalatai
Aki lakott olyan panellakásban, ami a 80-as években épült, az pontosan tuja, hogy mennyi problémát tud okozni egy nem megfelelően működő vagy alulméretezett vasalat. Műanyag ablakok esetében is igaz, hogy ha a vaslat nem működik megfelelően az ablak használhatatlanná válik és nem fogja tudni teljes mértekben betölteni a feladatát. A vaslatokról részletesebben a fa ablakoknál már írtunk. A műanyag ablakok esetén is mindenképp figyeljünk arra, hogy az ablakon jó minőségű vaslat (ROTO, ELZETT, SCHÜCO stb.) legyen, ne pedig valamilyen zuggyártó terméke. A megrendelés előtt tehát mindenképp érdeklődjünk afelől, hogy az ablakot milyen vaslattal szállítják.
Sokat számít az üvegezés
Az ablakcserék legalapvetőbb motivációja a rezsiköltségek csökkentése, a hőszigetelés javítása által. A ma kapható modern ablakok két vagy három rétegű hőszigetelő üvegezéssel készülnek, de extraként választhatunk olyan üveget is, ami például sötétített, illetve vastagabb, masszívabb. Ezekről a fa ablakok üvegezésénél írtuk bővebben. Árak tekintetében elmondható, hogy minél komplikáltabb egy szerkezet annál többe fog kerülni.
- Az egyszerűbb – 1,2 cm vastag, két rétegű – hőszigetelő üveg négyzetméter ára jelenleg 20-25 ezer forint körül van.
- A komplikáltabb – 4,4 cm vastag, három rétegű – hőszigetelő üveg négyzetméter ára pedig: 35-37 ezer forint körül alakul.
- További üvegrétegek, sötétítés, betörésvédő fólia mind külön kerül felszámításra.
Párkány
Műanyag ablakcserénél gyakori, hogy az új ablakhoz tartozó párkány is műanyagból készül. Emellett általában elvárás, hogy a párkány színben harmonizáljon az ablakkal, ezzel semmi probléma nincs, ameddig a megrendelő fehér ablakot vásárol. Jó hír, hogy azokhoz az ablakokhoz, amelyek nem fehér színűek – hanem valamilyen erezett, famintás fóliával vannak burkolva – kapható színben passzoló műanyag párkány is! A színes párkányokat ugyanazzal a fóliával burkolják le mint magát az ablakkeretet, a legtöbb ablakhoz egyébként a RENLOIT cég által gyártott fóliákat használjak. Abban az esetben ha valaki mégsem műanyag párkányt szeretne, akkor sincsen semmi probléma, hiszen a műanyag ablakokhoz is lehet márvány vagy gránit párkányokat használni.
Extrafelszerelések ablakokhoz
A fa ablakok cseréjénél már volt szó azokról a különféle „extra felszerelésekről”, amelyeket az ablakcsere projektünk során érdemes fegyelembe venni. A redőnyök és zsalúziák, a szúnyoghálók, illetve a betörésvédő fóliák ugyan további kiadásokat jelentenek, de nagyban képesek növelni a lakás komfortérzetét. Ezekről ide kattintva olvashat bővebben.
Régi ablakok elszállítása
Ha elfeledkezünk a régi kibontott ablakok elszállításáról, akkor azt magunknak kell megoldani. Jó hír, hogy a vállalkozók általában odafigyelnek erre és nem hagyják magára a megrendelőt ezzel a problémával. Mindenesetre az érajánlatérésnél kérdezzünk rá arra, hogy az ár tartalmazza-e a régi ablakok elszállítását. Ha a bontás során fa ablakokat bontottunk ki, azt még akár el is lehet tüzelni – amennyiben valakinek kertes háza van –, de ha műanyag ablakot cserélünk műanyagra, a kibontott műanyag nyílászárók elszállításáról gondolkodni kell.
Műanyag nyílászárók esetén is igaz, hogy az ablakcsere során megsérült külső és belső felületeket vissza kell majd javítani. Ha lehet az ablakcserét mindig festés ELŐTT csináljuk, semmi esetre se utána.
Összefoglalva tehát műanyag nyílászárók cseréjénél ezekre figyeljünk:
- ablakszerkezet
- vaslatok
- üvegezés
- párkányok
- roló / szúnyogháló
- régi ablak elszállítása és sérült fal javítása
A következő részben…
Cikksorozatunk még nem ért véget, a harmadi részben a műemlék nyílászárók cseréjéről – felújításáról lesz szó, amelyet ide kattintva tud elolvasni.