Mire figyeljünk ablakcserénél? – 3. rész: Műemlék ablakok felújítása, cseréje
Cikksorozatunk első két részében a fa és a műanyag ablakok cseréjéről írtunk, a harmadik részében egy rendhagyó esettel – a műemlék épületek ablakainak cseréjével, felújításúával – foglalkozunk. A XX. század elején épült műemlék, illetve műemlék jellegű ingatlanok ablakai neoreneszánsz és klasszicista stílusban készültek; pótlásuk, javításuk aprólékos odafigyelést és magas fokú szaktudást igényel. Alapvetően két út áll előttünk, az egyik a meglévő régi ablakok teljes újragyártása az eredetivel megegyező megjelenéssel, de a mai kor igényeinek megfelelően. A másik a történelmi nyílászárók, utólagos szigetelése, csak az ablaküveg cseréje vagy a nyílászáró részleges cseréjére, felújítása. Lássuk hát szépen sorban, hogy mire érdemes készülni, ha ilyen „fába” vágjuk a fejszénket!
Milyen úton induljunk el?
Egy műemlék jellegű épület esetén a nyílászárók – a használati funkción túl – meghatározzák az ingatlan karakterét, stílusát. Régen az ablakok formája, színe, díszítettsége sokkal változatosabb volt, egyedi karaktert adva ezáltal az adott épületnek. A régi – jellemzően kapcsolt gerébtokos ablakok – felújítására manapság tömeges igény van. Amennyiben műemléki védettség alatt álló ingatlan van a birtokunkban és a nyílászárók modernizálása mellett döntünk, három dolog biztos komoly dilemmát fog okozni. Az egyik a hőtechnikai elvárásoknak való megfelelés, a másik az esztétika, azaz műemléki környezetbe való illeszkedés, a harmadik pedig az ár, ugyanis egy ilyen ablak felújítása nem éppen olcsó mulatság. Dönthetünk úgy, hogy a teljes ablakot kicseréjük – ez esetben újra le kell azt gyártani -, de választhatjuk a meglévő ablak felújítását, ami magában foglalja a szigetelést, a vasaltokat, illetve a felületkezelési munkákat is.
Műemlék ablakok felújítása
Pótlás és javítás
Műemlék ablakok felújítása esetén a meglévő ablak tok- és szárnyszerkezete – valamelyen mértékben – megmarad. Előfordulhat, hogy egy-két elemet újra cserélnek, de alapvetően a régi szerkezet marad bent a falban, ez kerül felújításra. A felújítás során a tokot csiszolják, glettelik, festik, mázolják, vasalatokat pedig általában újakra cserélik. Az legfontosabb kérdés azonban a felújítás során az ablakok mozgó részeinek, vagyis az ablakszárnyak a problematikája. A hőtechnikai elvárások miatt az az üvegezést mindenképp cserélni kell, ehhez viszont meg kell erősítani az ablakszárnyakat, vagy teljesen újakat kell belőlük készíteni. Nagyon fontos, hogy értsük:
Az eredeti ablakszárny szerkezete, illetve a vasalat egy mindössze pár milliméter vastag üvegre lett méretezve. Ha ebbe beleteszünk egy vastagabb, hőszigetelő üveget – ami sokkal súlyosabb az eredetinél – az ablakszárny és a vaslat nem fogja azt elbírni; elcsavarodhat, vetemedhet vagy egyszerűen leül.
Mivel általában kapcsolat gerébtokos ablakokról beszélünk, a belső ablakszárny a felújítás során feleslegessé válik, így az elvileg elhagyható. Ebben az esetben viszont az ablak belső részeit kell át alakítani, hogy a végeredmény esztétikus legyen; nem lehet csak egyszerűen „leakasztani” a belső szárnyakat és utána az egészet úgy hagyni.
Részleges csere
Amennyiben nem szorítanak bennünket a műemlékvédelmi előírások – mivel kapcsolt gerébtokos ablakok nem csak műemlék épületekben találhatók – lehet egyfajta „hibrid megoldást” is alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy az eredeti ablaknak megmarad a tokszerkezete és ebbe építenek bele egy teljesen új, modern, fa ablakot; tokkal, szárnyal, mindennel együtt. Sok esetben a régi ablakok belső oldalán az ablakszerkezet akár a földig is leérhet; magában foglalva a radiátorokat, illetve felül redőnyszerkényt is tartalmazhat. Tehát egy meglehetősen nagy és komplex szerkezetről van szó, amit nem feltétlenül okos dologteljes mértékben likvidálni, ezt kinek-kinek magának kell eldöntenie.
Műemlék ablakok újragyártása
Amennyiben újragyártatunk egy műemlék ablakot nem lehet megkerülni a vaslat és az ablakszárny kérdésest. Mivel az új ablakba már – az eredetinél lényegesen nehezebb – hőszigetelő üveg kerül az ablakszárnyat és a vasaltot ennek tudatában kell méretezni a tervezés során.
Az újragyártott ablak tehát nem lesz az eredeti ablak tökéletes másolata, sőt nem is szabad, hogy az legyen.
A száz évvel ezelőtti szabvány szerint készült ablakszárnyba nem lehet beleerőszakolni egy modern hőszigetelő üveget, aminek a vastagsága – 2 milliméter helyet – akár 44 milliméter is lehet; már amennyiben három rétegű hőszigetelt üveget szeretnénk. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy társasházak esetében a teljes ablak cseréjéhez „elvileg” a tulajdonostársak hozzájárulása is szükséges, bár ezt sokan elfelejtik kikérni.
Modern kiegészítők és „extrafelszerelések”
A cikksorozat előző két részben már volt szó azokról az extrafelszerelésekről, amelyek egy ablakcsere során szóba kerülhetnek. Műemléki ablakok felújításánál is érdemes ezeken elgondolkodni. Ha például új vaslat kerül az ablakra, választhatunk olyan vasalatot is, ami rendelkezik bukó funkcióval is, a lakás szellőztetése így sokkal kényelmesebbé. A műemlék ablakokhoz gyakran építettek redőnyszekrényt a szoba felőli oldalon, ha új redőnyt szeretnénk – ami akár lehet elektromos működtetésű is – elegendő azt ebbe behelyezni. A redőnyszekrényt ettől függetlenül is érdemes szigetelni.
Piszkos anyagiak
Egy újragyártott műemlék ablak talán az egyik legdrágább ablaktípus a világon. Egyedi méretekben és igények alapján készülnek; akár úgy is tekinthetünk rájuk, mint egyfajta „luxusberuházásokra”, de nyugodtan hívhatjuk őket akár az ablakok Rolls-Royce-ainak is. Az anyagiak egyébként még csak nem is a szűk keresztmetszet egy ilyen projektben: köztudott ugyanis, hogy az építőiparban munkaerőhiány van, ami biztosan nem fogja megkönnyíteni a dolgunkat. A történelmi ablakok felújítása – vagy újragyástása – nagyon különleges technológiát és szaktudást igényel; a hozzáértő mesteremberekből pedig tényleg nagyon kevés van.
Ha ingatlanvásárlás előtt állunk és nem a manapság népszerű újépítésű lakóparki lakásban gondolkodunk, hanem inkább egy régi patinás bérházban képzeljük el a jövőnket, nos, akkor mindenképp tüzetesen vegyük szemügyre az ablakokat.
Ez is érdekelheti
Cikksorozatunk első részében a fa nyilászárók, míg a másodikban a műanyag nyilászárók cseréjéről olvashat bővebben.