Mire jó a polikarbonát?
A polikarbonát egy tartós és átlátszó műanyag, amely ütés- és hőálló, átereszti a fényt, könnyű és remek hőszigetelő. Sokoldalúan használható nemcsak az iparban, de a ház körül is. Gyakran alkalmazzák teraszok, verandák fedésére, mivel védenek az időjárás viszontagságaitól, jó hőszigetelők, így üvegházak építésére is alkalmasak. Cikkünkben a felhasználás módjait járjuk körül.
A polikarbonát lemezek előnyei
Mivel a polikarbonát nagyon könnyű, ezért gyengébb teherbírású tartószerkezetre is fektethető. A 10 mm vastag polikarbonát lemez súlya mindössze kb. 1,5 kg négyzetméterenként. Ütésálló és kevésbé törékeny, mint az üveg. Kiváló optikai tulajdonságokkal rendelkezik, ezért gyakran használják olyan helyeken, ahol fontos a természetes fény. Remek hőszigetelő, segít fenntartani az épületek belső hőmérsékletét. Ez utóbbi tulajdonsága lehetővé teszi az energiahatékonyság javítását és a fűtési/hűtési költségek csökkentését. Rugalmas, könnyen alakítható és formázható.
A polikarbonát lemezek hátrányai
A polikarbonát lemez fényáteresztő képessége 20%-kal gyengébb, mint az üvegé. Az UV fény hatására idővel elszíneződik, elöregszik. A lemez nem karcálló, így a felülete sérülhet. Ha tetőfedésre használjuk, mivel a lemezek légkamrásak, üregesek, esőben nagyon felerősítik a kopogó hangot. Nem ajánlatos rálépni, így nehézkes a tisztításuk. Hátránya továbbá, hogy gyártása nem környezetbarát, az anyag lebomlása hosszú időt vehet igénybe. Fontos azonban megjegyezni, hogy egyre többféle környezetbarát és újra hasznosítható polikarbonát is kapható.
A polikarbonát fajtái
A leggyakrabban használt polikarbonát átlátszó, de léteznek színezett táblák, valamint UV-stabilizált polikarbonátok is, amelyeket speciális adalékanyagokkal kezelnek. Ez csökkenti a sárgulást és az idő előtti elöregedést. Igaz, többe kerül, de hosszabb ideig tart.
Vannak olyan polikarbonát anyagok, amelyek kifejezetten ütésállók. Ezeket olyan területeken használják, ahol a tartósság és a biztonság nagyon fontos, például gépjárműiparban vagy a betörések elleni védelemben. Sőt, már létezik különleges tűzálló adalékokkal kezelt polikarbonát is, amely ellenáll a lángoknak, és csak kis mennyiségű füstöt bocsát ki égés esetén.