Mire való a párafékező és páraáteresztő fólia?
Noha elnevezésük hasonló, mégis vannak lényeges különbségek a párazáró és azt áteresztő fóliák között. Mindkettőt épületek szigeteléseként a belső terekből származó nedvesség kivezetésére, illetve a kívülről jövő nedvesség kizárására használják.
A párazáró fólia
A párazáró fólia gyakrabban használt anyag, mint páraáteresztő társa. A szakemberek leggyakrabban akkor javasolják használni, ha a fából készült tartószerkezet közé hőszigetelés is kerül, így segítségével megakadályozható, hogy a pára a faszerkezetbe jusson.
Egy átlagos háztartásban naponta 12 liter pára keletkezik, főzésnél, fürdésnél, ruhák szárításakor. A belső és a külső tér közötti hőmérséklet, illetve nyomáskülönbség miatt ez a pára lecsapódik és a tetőn keresztül eljut a szigetelésig. Ha a szigetelés nedvessé válik, elveszíti izolációs képességét. A párazáró fólia ez utóbbit akadályozza meg, mivel olyan, egyszerű szerkezetű anyag, amely nem enged át semmilyen nedvességet a falak vagy tetőszerkezet belső részei felé.
A fóliát mindig a tetőszigetelés lakótér felőli oldalára helyezik, a téli időszakban így tökéletesen védi a teret a keletkező párától, valamint meggátolja a kellemetlen, egészségre káros üveg-, illetve kőzetgyapotpor bejutását a lakótérbe.
A páraáteresztő fólia
A páraáteresztő fólia lehetővé teszi a falak vagy tetőszerkezetek számára, hogy lélegezzenek, és a nedvességet kifelé vezessék. A páraáteresztő fóliát az épület hőszigetelésének külső oldalán helyezik el. Ez lehetővé teszi, hogy a nedvesség kijusson az épületből, elkerülve a pára felhalmozódását a hőszigetelésen belül. E megoldás javítja az épület szellőzését és csökkenti a hőhidak kialakulásának kockázatát.
A páraáteresztő fóliát leggyakrabban a szarufákra fektetik, ezért a fólia közvetlenül érintkezik a szarufák közötti réseket kitöltő szigetelőanyaggal is. Mivel a pára bentről kifelé vándorol, így a fólia belső oldalán lecsapódna, ami miatt a szigetelőanyag átnedvesedne és a hőszigetelő képessége jelentősen romlana. A páraáteresztő fólia éppen ebben nyújt segítséget, vagyis biztosítja, hogy a bentről érkező pára átjusson rajta, ugyanakkor a cserepek felől jövő nedvességet nem engedi át. A páraáteresztő fólia egyik oldala (a nemezelt réteg) a páralecsapódást gátolja meg, valamint növeli a párolgási felületet. A másik oldala perforált réteg, amely a csepegő víztől véd, és víz-lepergető hatásának köszönhetően megakadályozza a nedvesség bejutását a szigetelőanyagba.
Mennyibe kerül?
A párazáró és páraáteresztő fóliák ára függ az anyag típusától, minőségétől és a gyártótól. A párazáró fóliák általában olcsóbbak, négyzetméterük 3-400 forint. Egyszerűbb szerkezetűek, és céljuk a nedvesség teljes lezárása. A páraáteresztő fóliák általában drágábbak, sokszor a zárófólia duplájába kerülnek.