Mit tegyek, ha penészes a fal?
A belső falakon megjelenő penész nemcsak kellemetlen, hanem veszélyezteti a lakók egészségét is. Egyes penészgombák allergiás reakciókat, asztmát és egyéb légúti betegségeket okozhatnak, és különösen veszélyesek a kisgyermekek, az idősek és a légúti betegségben szenvedők, illetve a legyengült immunrendszerrel élők számára.
A penészesedést meg kell előzni, vagy ha már megjelent, meg kell szüntetni.
Mi okozza a fal penészedését?
Sokféle teória létezik a penészesedés okával kapcsolatban. Valójában a legtöbb esetben, ha a lakásban a penész megjelenik, annak az az oka, hogy a ház szerkezeti elemeinek hőmérséklete eltérő. A különböző fajtájú építőanyagok különböző hővezetési jellemzővel rendelkeznek, így az eltérő építőanyagok találkozási pontjainál az épületnek más lesz a hőszigetelő képessége, mint máshol (jellemzően a vasbeton koszorúknál, illetve vasbeton gerendáknál, vasbeton áthidalóknál). Ezért fordul elő leggyakrabban penész az ablakok fölött, az ablaknyílások belső oldalain, a mennyezet és a fal csatlakozásánál vagy a fal és a padló találkozásánál.
Mi az a hőhíd?
A hőhíd egy olyan felület a falban, a tetőszerkezetben, a födémben stb., amelyik jobban vezeti a hőt, mint a fal többi része. Például egy téglából épített ház esetén, ha az ajtók vagy ablakok felett beton áthidaló van, a fal belső hőmérséklete különböző pontokon különböző lesz. A téglafal hővezetési tényezője ugyanis 5,6-szor alacsonyabb, mint a beton áthidalóé. Ahol hőhidas a szerkezet, ott alacsonyabb a fal hőmérséklete, tehát hidegebb, mint máshol. Az ilyen hidegebb helyeken annál erősebb a hőáramlás, minél nagyobb a külső és a belső hőmérséklet közötti különbség. Ott tehát, ahol rosszabb a szerkezet hőszigetelő képessége – példánkban a beton áthidalóknál – több meleg fog távozni a szabadba. Ez a felület hidegebb lesz, és kicsapódik rajta a pára. Ha ez nem is látszik is, biztos, hogy ezeken a pontokon a fal több nedvességet fog tartalmazni.
Mi köze a hőhídnak a penészhez?
A penész nem más, mint egy speciális gombafajta, amelynek spórái megjelennek és elszaporodnak azokon a területeken, ahol nedvesebb a fal. Sokan azt gondolják, hogy a penészesedés oka a jól szigetelő műanyag nyílászárók elterjedése. Ez azonban nincs így. Csupán arról van szó, hogy a nyílászárók cseréje után, akkor, ha a lakók nem szellőztetnek eleget, a helyiség levegőjének páratartalma folyamatosan emelkedik. Ha egy szobában 20 foknál melegebb van, akkor a levegő pártartalma 60 százaléknál magasabb lesz. Ez a pára egy 12-13 fokos hőmérsékletű szerkezeten már kicsapódik.
Mit lehet ellene tenni?
A legfontosabb a jó szigetelés. Egy jól szigetelt falszerkezet belső felületi hőmérséklete 17-18 fok körül van, egy olyan falszerkezeté viszont, ami hőhidas vagy rosszul hőszigetelt, csupán 13 fok.
A külső szigetelés azonban drága mulatság. Valamivel olcsóbb, ha belülről szigetelünk, vagy ha megfelelő hőszigetelő képességű réteg kerül a kedvezőtlenebb hővezetési tényezőjű szerkezeti elemre.
Addig is, míg a ház szigetelését megoldjuk, a penészt egy erős gyökérkefével alaposan le kell kaparni, majd a szaküzletekben kapható penészellenes szerekkel lekezelni. Arra azonban számítani kell, hogy amíg az épület vagy épületrész nincs megfelelően szigetelve, a penész újra és újra megjelenhet.