Mit tegyünk, ha kilyukad az ereszcsatorna?
Az ereszcsatorna feladata, hogy a tetőről lefolyó csapadékot elvezesse az épülettől, megelőzve ezzel a házfal károsodását. Ha az ereszcsatorna kilyukad, az esővíz nem képes megfelelően elfolyni, a falra szivárgó csapadék pedig akár a lakás belső falán is vizesedést és penészesedést okozhat.
Miért lyukad ki?
Az eső, a jég, a hó és más időjárási hatások, valamint a korrózió és a kopás mind-mind hozzájárulhatnak az ereszcsatorna károsodásához. A forrasztás vagy szegecselés nélküli csatornaelemek idővel szétcsúszhatnak, és az is gyakran előfordul, hogy egy nagyobb vihar vagy a tetőről lezúduló hó eldeformálja. Néha csak az egyik elem horpad be, de akkor is rést okoz az összeillesztésnél, és a víz egy része ott távozik. A csatornát tartó vasak is tönkre mehetnek, eltörhetnek. A horganylemezből készült csatorna belül rozsdásodhat, amit főként a kéntartalmú füstgáz okozhat.
Hogyan lehet javítani?
A kilyukadt ereszcsatornát minél hamarabb javítani kell, hogy megelőzzük a további károkat. A javítás során az elvégzendő munka függ attól, hogy milyen anyagból készült a vízelvezetőnk. A régi horganylemez-csatornák sérüléseit meg lehet forrasztani, de a forrasztás előtt alaposan meg kell őket tisztítani. A forrasztáshoz különféle forrasztószerek kaphatók, de hígított sósav is megfelel erre a célra. A kisebb lyukakat szilikonnal bekent lemezdarabbal lehet befoltozni.
A műanyag ereszcsatornák egyszerűbben javíthatók. A sérült részeket kifűrészelhetjük és két összekötő elemmel egy új, odaillő csatornadarabot helyezhetünk be a helyére.
A kisebb hibákat házilag is kijavíthatjuk. Ha például észrevesszük, hogy az elemek szétcsúsztak, egyszerűen összetoljuk és bilincsekkel rögzítjük egymáshoz vagy csatornavas segítségével a falhoz. Ha azonban az ereszcsatorna károsodása jelentős mértékű, érdemes szakember segítségét kérni a javításhoz.
Ha a tető cseréjére is sor kerül
A teljes ereszcsatorna cseréjére biztosan szükség van, amikor új tető kerül az épületre. Az építkezés során megsérülhetnek, eldeformálódhatnak a régi, öreg elemek, nehéz – vagy szinte lehetetlen – újra tökéletesen összeilleszteni és visszaszerelni őket az új tetőre.
Akkor is érdemes az egész ereszcsatorna-hálózatot lecserélni, amikor már túl sokszor kell az egyes kilyukadt elemeket vagy elemdarabokat cserélni. A hiányzó vagy tönkrement kiköpőket is pótolni, illetve cserélni kell, mivel kiköpő nélkül túl nagy erővel zúdul le a csapadék, és a víz visszacsapódhat a falra.
A tisztításról se feledkezzünk meg
Az új, vagy gondosan megjavított ereszcsatorna is csak akkor lesz képes elvezetni a csapadékot, ha rendszeren gondoskodunk a tisztításáról. A sok falevél és egyéb szennyeződés eltömíti a vízszintes szakaszokat, így a víz átbukik a peremen és eláztat mindent, ami alatta van. A régebbi műanyag csatornák a napsugárzás miatt ridegekké, törékenyekké válnak, ezért tisztításkor óvatosan szabad csak a létrát hozzájuk támasztani.