Mitől olyan okos? – Bevezető az okosotthonok világába és 1-2 jó ötlet
Az okosotthon egy manapság felkapott kifejezés, olyan technikai megoldások összességét jelenti, amelyek az interneten keresztül egymással együttműködnek, egymással kommunikálva teszik biztonságosabbá és kényelmesebbé életünket. Az automatizálás segítségével pedig időt és pénzt takaríthatunk meg. Az okosotthon rendszereknek a betervezésre, illetve későbbi beszerelése viszont nemcsak tőkét igényel, de előrelátást is. Cikkünkben röviden áttekintjük azokat a megoldásokat és eszközöket, amelyeket érdemes lehet egy soron következő lakásfelújítás során számításba venni.
Miért érdemes hosszú távon digitalizálni otthonunkat, azaz okosotthont fejleszteni?
Hozzáférés és kényelem
Az okosotthonok talán egyik legkézenfekvőbb előnye, hogy az telefonunk segítségével bárhonnan vezérelhetjük az otthonunkban található elektromos rendszereket. Nem csak, hogy nyomon lehet követni, hogy épp mi történik a lakásban, de akár időzíthetünk vagy automatizálhatunk is bizonyos folyamatokat, ezáltal kényelmesebbé téve a hétköznapjainkat.
Példa: Amennyiben a redőnyöket az okosotthon rendszerre kapcsoljuk, akkor – akár szobánként is – beállíthatjuk, hogy a redőnyök a nap melyik órájában kerüljenek leengedésre, illetve felhúzásra. Ugyancsak lehetőségünk van arra, hogy az összes redőnyt reggel egyszere felhúzzuk vagy épp egyszerre leengedjük – például biztonsági okokból vagy vihar miatt.
Biztonság újraértelmezve
Biztonsági szempontok miatt sokszor szokták ajánlani a különféle okosotthon-rendszerek telepítését. Ennek keretében több olyan dologra is lehetőségünk van, amivel egyrészt növelhetjük az ingatlan biztonsági szintját, másrészt mi magunk is felügyelhetjük otthonunk biztonságát az okostelefonunk segítségével és amennyiben szükséges lépéseket tehetünk.
Példa: az okosotthon rendszer segítségével lehetőség van a redőnyök távoli mozgatására vagy a világítás le- illetve felkapcsolására, hogy úgy tűnjön mintha lenne valaki a lakásban. Ellenőrizhetjük, hogy minden ajtó és ablak zárva van-e. Emellett nyomon követhetjük a lakásba vagy azon kívülre szerelt videókamerák képeit is.
Energiamegtakarítás
Az energiamenedzsment fontos része az okosotthon megoldásoknak, ezzel ugyanis konkrétan pénzt lehet megtakarítani. Ha télen csak azokat szobákat fűtjük – illetve nyáron hűtjük – ahol tartózkodunk, akkor azzal spórolhatunk az energia vagy a fűtésszámlánkon. Míg nyáron a klíma helyett eleinte használhatunk redőnyöket, addig télen szabályozhatjuk a fűtést annak függvényében, hogy otthon vagyunk-e éppen vagy sem.
Íme náhány ötlet, hogy mi-mindent tudunk odahaza okosítani:
Biztonság
A rendőrséghez bekötött riasztórendszer talán a leginkább elterjedt elektronikus rendszer a legtöbb otthonban. Amennyiben összekötjük az okosotthon rendszerrel, akkor ezen keresztül is tudjuk azt vezérelni; a biztonság növelése érdekében lehetőség van zártláncú videókamerás rendszer hozzá illesztésére is, ami tovább növeli a biztonságot.
Médiaeszközök
A legtöbb okostelevízióhoz a gyártó maga is fejleszt különféle okostelefonos applikációkat, amelyeket le lehet tölteni. Az okosotthon rendszerhez a különféle otthoni TV és hifi rendszereket ugyancsak hozzá lehet csatlakoztatni. A média eszközök vezérlésének integrálása az okosotthon rendszerbe azért kézenfekvő megoldás, mert – ha már az összes többi dolgot a telefonunkról vezéreljük – akkor miért használnánk egy külön távirányítót a TV-hez vagy a hifi rendszerhez.
Világítás
Okostelefonunkról tudjuk kapcsolni otthonunk összes lámpatestét külön-külön vagy akár az egészet egyszerre is. Így nem kell odamenni a fali villanykapcsolóhoz, hogy le vagy felkapcsoljuk a világítást. Emellett lehetőség van a fényforrások dimmelésére – azaz halványítására is. Amennyiben pedig színes fényforrásokkal is rendelkezünk akkor különféle szín- és hangulatvilágú világításokat is beállíthatunk.
Redőnyök és árnyékolók
Ha energiamegtakarítást szeretnénk elérni akkor összehangolhatjuk a redőnyöket és az árnyékolókat az otthonunk hűtő és fűtő rendszerével. Akár egy gombnyomással is működtethetjük az összes árnyékolót – le- és felhúzhatjuk őket -, akár úgy is, hogy nem vagyunk otthon.
Nyílászárók és kapuk
Az okosotthon alkalmazás segítségével ellenőrizhetjük hogy otthonunk összes ablaka, ajtaja, a kertkapu, illetve a garázskapu éppen nyitva van-e. Amennyiben szükséges garázskaput – akár telefon segítségével is – ki tudjuk nyitni vagy be tudjuk csukni.
Fűtés
Egy intelligens okosotthon rendszer alapját képezi, hogy a lakás minden egyes szobájának a hőmérséklete külön szabályozható. A helységenként szabályozható fűtéssel egyébként jobb energetikai minősítés is szerezhetünk otthonunknak. A fűtés erőssége napszakonként is beállítható illetve attól függően és változtatható, hogy éppen otthon tartózkodunk-e vagy sem. Itt ugyancsak lehetőség van a árnyékoló rendszerek zsalugáterek szabályozására is. Amennyiben otthonunk fűtése hőszivattyús megoldással történik, úgy arra is van lehetőség, hogy ezt is hozzáadjuk az okosotthon rendszerünkhöz.
Hűtés
Légkondicionáló hozzál kötése az okosotthon rendszerhez talán az egyik leglátványosabb és hasznosabb megoldás a nyári időszakban. Okostelefonunk segítségével már a hazaérkezésünk előtt el tudjuk indítani a légkondicionálót, így mire hazaérünk kellemes hűvös lakás fog minket fogadni. Ezzel összefüggésben lejjebb engedhetjük a redőnyöket vagy bezárhatjuk a zsalugátereket.
Épületfelügyeleti rendszerek
Otthonunkban különböző olyan szenzorokat helyezhetünk el, amelyeket eddig inkább csak ipari létesítményekben (irodák, hoteklek stb.) szereltek fel. Gondolunk itt a füstérzékelőre, páraérzékelőre, hőmérsékletérzékelőre vagy épp tűzjelzőre. A szenzorok mért értékei alapján részletesebb képet kapunk ottonunk aktuális állapotáról.
Ez a felsorolás természetesen nem teljeskörű, hiszen hónapról-hónapra kijön valamilyen új kütyü, amit majd hozzá lehet illeszteni az okosotthon rendszerhez. Érdemes tehát figyelni a technológiai magazinokat, hogy milyen újabb eszközt tudunk bekapcsolni az okosotthon rendszerbe. Érdemes felkeresni a felujitasom.hu oldalát is, mivel ezzel a témával a jövőben rendszeresen fogunk foglakozni.