Modulház, konténerház, készház – alternatív építési megoldások
Az ingatlanárak elszabadulása miatt Magyarországon is egyre nagyobb a kereslet a készházak, modulházak, konténerházak iránt. Ugyanakkor még a definíció és a terminológia használata is sok bizonytalanságot rejt magában. Ebben szeretnénk rendet tenni az alábbi rövid cikkben, amelyet az egyik gazdasági lap összeállítása alapján készítettünk.
Egyre többször kerülnek szóba a hagyományosan épített házak helyett az alternatív, gyorsan és olcsón kivitelezhető könnyűszerkezetes, szerelt, modul- és konténerházak. Az elszabadult építési költségek miatt sokan keresnek alternatív megoldásokat, s ehhez jött az energiaár-robbanás, ami tovább növelte az energiatakarékos, gazdaságosan üzemeltethető házak iránti keresletet.
Mindenekelőtt a fogalmak útvesztőjében érdemes rendet tenni. Bár a készház, a könnyűszerkezetes ház, a gyorsház, a modulház, a konténerház, a mobilház, a tiny house, a négy évszakos ház fogalmakat egyre többet használják az építőiparban, ezeknek a fogalmaknak nincs egységesen elfogadott, egzakt meghatározásuk. Jogi szempontból sincs definiálva, hogy egy ház hagyományos módon falazott, zsaluzott és monolit beton szerkezetű vagy éppen fa- vagy acélszerkezetes, üzemben készült készház. A törvény építménynek tekint minden építési tevékenységgel létrehozott, illetve késztermékként az építési helyszínre szállított, emberi tartózkodásra alkalmas, szerkezettel körül zárt teret. |
Építési engedély a legtöbb esetben nem szükséges, csak az üdülőkre és a 300 négyzetméternél nagyobb lakóépületekre kell beszerezni, minden más esetben csak egyszerű bejelentési kötelezettség áll fenn. Az egyszerű bejelentés minden felelősséget az építészmérnökre hárít, mivel nincs az eljárásban engedélyező hatóság.
Sokan összekeverik a mobilházakat a modulházakkal. A mobilházak lényegében a lakókocsihoz hasonlíthatók, mert egy egységben teljes lakófunkciót biztosítanak, persze a hagyományos lakókocsiknál lényegesen jobb hőszigeteléssel, nagyobb méretben, nagyobb belmagassággal és megfelelő nyílászárókkal rendelkeznek. A mobilház minden esetben alvázszerkezetre épül, kerekeken gurul. Alapozásra nincs szükségük, néhány betontömbre helyezve, fixen elhelyezhetők. A mobilházak többsége nem felel meg az energetikai követelményeknek, ezeket emiatt családi házként nem lehet engedélyeztetni, hazai alkalmazásuk klasszikusan nyaraló vagy hétvégi ház.
Készházat, modulházat, konténerházat, azaz szerelt technológiájú házat Magyarországon engedélyezett telephelyen, mérnökök által meghatározott tervek alapján, bejelentett szak- vagy betanított munkások segítségével, a megmunkáláshoz megfelelő eszközökkel, gépekkel gyárthatnak. A készház-technológia nagy előnye, hogy ipari termék, így ellenőrzötten, minőségbiztosítási rendszer alkalmazásával készül. Az árkalkulációja is pontos, ellentétben a hagyományos épületekkel, amelyeknek a költsége a tapasztalatok szerint a kivitelezés közben akár 20-40 százalékkal is emelkedhet.
A szakértők szerint a gondosan megtervezett, fa- vagy kenderalapú szigetelésekkel gyártott, szerelt házak, készházak, modulházak hőtároló tömeg tekintetében akár jobban is teljesíthetnek a hagyományosan falazott épületekkel vagy azon házakkal szemben, amelyek polisztirollal vagy kőzet-, illetve üveggyapottal szigeteltek.
Az ár természetesen kulcskérdés. Ugyanakkor a négyzetméterár akár megtévesztő is lehet, mivel a modulházak kis induló méretűek, s ebben már benne foglaltatnak az olyan berendezések, helyiségek, mint a fürdő, a WC, az erkélyajtó, a fűtési rendszer, a bejárati ajtó, amelyeknek fajlagos költsége egy nagyobb ház esetében nagyobb alapterületre vetítve jobban eloszlik. 2023-ban egy minden követelménynek megfelelő, kulcsrakész, hagyományos családi ház négyzetméterenkénti építési költsége nettó 500-650 ezer forint körül alakul.
A minden extrával felszerelt készház ára elérheti vagy meg is haladhatja a négyzetméterenkénti egymillió forintot is, ha az épület megújuló energiaforrásokat hasznosít, hőszivattyús, hűtő-fűtő berendezéssel, okos vezérléssel, hővisszanyerős alkalmazással, ökoépítészeti anyagokkal, prémiumkategóriás gépészeti és belsőépítészeti megoldásokkal készül. Az egyszeri beruházást követően azonban rezsiköltsége lényegében nulla lesz.