Nem mindegy, hogy milyen színű lesz a vakolat
Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy új otthont építhetünk vagy egy alapos felújítás előtt állunk, a számtalan szakkérdés mellett sok olyan kérdés is felmerül, amelyet ízlésünknek, harmóniaigényünknek megfelelően kell eldöntenünk. A falakon belül nagyobb a szabadságunk, de például azzal kapcsolatban, hogy milyen színe legyen a ház homlokzatának, az esztétikai megfontolások mellett más szempontokat is szükséges figyelembe vennünk.
A színválasztásnál fontos tényező, hogy harmonikusan illeszkedjenek egymáshoz a ház egyes részei: a tető színe passzoljon az ereszéhez, a homlokzat színe harmóniában legyen a lábazattal, és mindenekelőtt az ingatlan szervesen illeszkedjen a környezethez.
Dönthetünk úgy, hogy monokróm színharmóniára törekszünk. Ez történik, ha a homlokzat és az épület többi részénél ugyanazon szín világosabb, illetve sötétebb árnyalatait alkalmazzuk (például a tetőn, az ereszcsatornán, a nyílászárók stb. felületein). De gondolkodhatunk polikróm színharmóniában is, dönthetünk úgy, hogy teljesen elütő színű elemeket alkalmazunk.
Ha a homlokzat színe sötétebb, mint a lábazaté, akkor a homlokzat lesz hangsúlyosabb, ha pedig a lábazatnál alkalmazzuk a sötétebb árnyalatot, akkor a lábazatot hozzuk fókuszba. Ha lentről felfelé világosodik a szín, kecsesebb hatást mutat az épület.
Ennél azonban fontosabb szempont a színválasztásnál, hogy bizonyos funkcionális jellemzőket is figyelembe vegyünk. Minél sötétebb a felület színe, annál több fényt nyel el, így annál könnyebben felmelegszik. E tekintetben segítségünkre szolgál az úgynevezett HBW érték, ami azt mutatja meg, hogy egy tónus a látható fénytartomány mekkora részét fogja visszaverni. Minél kisebb ez a szám, annál nagyobb mértékben nyeli el az adott felület a fényt, felmelegítve ezzel a homlokzatot. A fehér világossági értéke 99 (a rá eső fény 99%-át képes visszaverni, és csak 1%-át nyeli el), a fekete színnél ez pont fordítva van. Ha tartós és sokáig esztétikus homlokzatot szeretnénk, olyan színt válasszunk, amelynek világossági értéke a 20-25-ös értéknél nem alacsonyabb. Hőszigetelő rendszerek telepítése esetén nem is ajánlott a 25-ösnél alacsonyabb HBW értékkel rendelkező színárnyalat választása.
Még egy fontos szempont
Ragyogó napsütésben ugyanaz a homlokzatszín egészen másként hat, mint borult időben, árnyékban vagy este. Másként tükröződik a fény a különböző vakolatstruktúrákon: a klasszikus, érdes, „kapart” felület jóval több árnyékot vet az épület falára, mint egy finomszemcsés vakolat.
A vakolóanyagokban található szemcsék mérete általában 0,7 mm és 2 mm közé esik, s minél nagyobb a szemcse mérete, annál karakteresebb homlokzatot kapunk. A szemcsék közötti minimális különbség is látványos változásokat eredményez. Egy 0,7 mm-es szemcséket tartalmazó vakolat egy méternél nagyobb távolságból már inkább festett homlokzatnak tűnik, ugyanakkor egy 2 mm-es szemcsenagyságú felület távolabbról, öt-hat méterről nézve is rusztikus, vakolt felületet mutat.
A kötőanyag
A tartósság szempontjából nincs lényeges különbség egy hagyományos akril és egy szilikonos kötőanyagot tartalmazó vakolat között. Ugyanakkor a szilikon kötőanyag felületén jóval nehezebben tapadnak meg a szennyeződések, a por, szmog stb., és emellett az időjárási hatások, a csapadék, a napsugárzás, a fagy hatásait is jobban képes kivédeni. A megtapadó porszemek egyébként párás időben ideális táptalajává válhatnak a gombáknak, algáknak. Így összességében, a károsító hatások megelőzésében segíthet a szilikon vakolat választása, aminek további előnye, hogy a mikropórusokon keresztül lehetővé válik a fal lélegzése is.