Padlásfödém szigetelése utólag
A padlásfödém megfelelő hőszigetelése kiemelkedően fontos lehet nem lakott padlástér esetében is, ha jelentősen csökkenteni szeretnénk a fűtési költségeket. Egy használaton kívüli padlástérnél a födém jó szigetelésével a födémen át távozó hőmennyiség akár 80 %-át is megspórolhatjuk, ami egy családi ház teljes fűtési költségének 20-30%-át is elérheti.
Ha rászánjuk magunkat a födém szigetelésére, a beruházással nemcsak a téli hónapokban csökkenthetjük a rezsiszámlát, de nyáron is kevésbé lesz szükségünk a légkondicionáló használatára. Nyáron a cserepek alatt akár 60-80 °C meleg is lehet, és ilyenkor a padlástér még tovább fűti a gyakran egyébként is szinte elviselhetetlenül meleg földszinti lakóteret. Ha viszont a födém hőszigetelt, akkor a padlástéri 60-80 °C-ot a lakásban nem fogjuk érezni, és egy hatékony hőszigeteléssel akár teljesen el is hagyhatjuk a klíma használatát. A födémen szakszerűen elhelyezett szigetelés ugyanis elzárja a padlástérben megrekedt meleg útját, ami így nem juthat be a lakótérbe.
A padlásfödém utólagos szigetelése akár házilagosan is kivitelezhető, ha üveggyapot, ásványgyapot vagy kőzetgyapot szigetelő lapokat, illetve tekercses hőszigetelő anyagokat használunk.
Ha a kőzetgyapot szigetelés mellett döntünk, a járhatóságot a kőzetgyapot szigetelő közötti párnafák lerakásával és felette a járóréteg kialakításával tudjuk biztosítani.
A szakemberek szerint a födém szigetelését javasolt vastagabbra tervezni, mint a homlokzat-szigetelést. Jó hőszigetelő képességű kőzetgyapotból és austrotherm padlapból általában minimum 20 cm vastag szigetelést érdemes lerakni, nem ritka azonban a 30 cm-es vastagságú födémszigetelés sem. Egy rétegben lerakva a ferde élképzéssel ellátott táblák tökéletesen illeszkednek, ami biztosítja a hőhídmentes padlásszigetelést. Ha két rétegben, kötésben helyezzük le a padlásszigetelő táblákat, még jobb szigetelő hatást érhetünk el és még alacsonyabb lehet a rezsiszámlánk.
A lerakásnál mindenképp ajánlott a padlásszigetelő alá párazáró fólia, geotextília vagy üvegszövet háló alkalmazása. Ha azonban a lakás szellőzése megfelelő, és a lakásban keletkezett pára a szellőzőrendszeren keresztül, és nem a födémen át távozik, akkor ez nem feltétlenül szükséges.
Nem járható födémszigetelés
Ha megfelelő lesz a nem járható födémszigetelés is, azt kőzetgyapot és üveggyapot beépítésével is elkészíthetjük. Minél nagyobb testsűrűségű a kőzetgyapot és az üveggyapot, annál kevésbé áramlik benne a levegő, ennek megfelelően annál jobb a hőszigetelő képessége. Az ára is magasabb, de ha tehetjük, mégis érdemes a nagyobb testsűrűségű, jobb hőszigetelő képességű kőzetgyapot és üveggyapot táblákat, illetve tekercseket választani.
Kőzetgyapot födémszigetelés. A nem járható padlásfödémek egyik legkeresettebb hőszigetelő anyaga. Mivel a járhatóság kérdésével nem kell foglalkozni, csak a kiválasztott szigetelő anyag hőszigetelő képességére kell koncentrálni, és a megfelelő vastagságot kiválasztani.
Üveggyapot födémszigetelés. Ha nem szükséges, hogy a padlásfödém járható is legyen, a szigetelésre a kőzetgyapot mellett az üveggyapot is tökéletes választás lehet. Az üveggyapot lehet a leggyakrabban használt padlásfödém szigetelő anyag, nem véletlenül, mivel ez lehet a leggazdaságosabb választás.
Az üveggyapotból készített padlásszigetelés táblás és tekercses formában érhető el. A táblás kiszerelésű üveggyapot lemezekkel könnyebb dolgozni, de a tekercses üveggyapot olcsóbb és gazdaságosabb választás lehet.
Járható padlásfödém-szigetelés
Ha a padlástérben különféle ritkábban használt, ház körüli dolgokat vagy esetleg terményt szeretnénk tárolni, akkor mindenképpen járható padlásfödém-szigetelésben érdemes gondolkodni. Ha szükséges, hogy a padlásfödém járható is legyen, és a közlekedéshez kialakított járóréteget külön nem támasztjuk alá, akkor lépésálló hőszigetelő táblák beépítésére van szükség. Austrotherm padlappal jól terhelhető és járható padlásfödém alakítható ki, a ragasztott, kétrétegű szigetelőanyag stabilabb szigetelést ad, mint a két különálló réteg. (Az austrotherm padlap födém szigetelő lemeze faforgács lap és lépésálló hungarocell szigetelő lemez összeragasztásával készül.)