Padló- és falfűtés – pro és kontra
A felületi fűtések, azaz a padlófűtés és a falfűtés népszerűsége évtizedek óta töretlen, sőt, ha új fűtés kiépítéséről van szó, ma a legtöbben ezt a megoldást választják. Számos előnye van, ha felújításkor a padló- vagy falfűtés mellett döntünk, de ahogy mindennek, ezeknek is lehetnek hátulütői.
Cikkünkben röviden összefoglaljuk azokat a fő szempontokat, előnyöket és hátrányokat, amelyek segítenek megismerni a felületi fűtési rendszereket és megkönnyíthetik a döntést.
Az előnyök:
- A felületi fűtési rendszerek energiatakarékos megoldások, de hosszú távú befektetés, kiépítésük nem tartozik az olcsó megoldások közé. Viszont akár gázt, akár az éjszakai áramot hasznosító megoldást választjuk, jóval alacsonyabb rezsiszámlára számíthatunk, hiszen a rendszer a hagyományos fűtési módokhoz képest fele olyan alacsony hőfokon üzemel. Egy jól kivitelezett és kellően karbantartott rendszer akár egész életre szóló is lehet: a padló alatti csatornák és összekötők nem igazán sérülnek, az éves karbantartásokkal pedig könnyedén kiválthatók a drága javítások.
- Kellemes hőérzet, kellemes közérzet: a hagyományos fűtési módok kis felületeken magas hőt adnak le, velük ellentétben a felületi fűtés nagy felületen és jóval, alacsonyabb hőfokon fűti a lakást. Az emberi szervezet számára a folytonos, alulról sugárzó, enyhe meleg kevésbé megterhelő, jobb közérzetet és alvásminőséget biztosít. A tévhitekkel ellentétben a padlófűtés nem keringeti jobban a port, mint egy konvektor vagy radiátor. További előnye az is, hogy a langyos padlón bármikor nyugodtan mászkálhatunk mezítláb is, és a gyerekeket nem kell félteni, sem a hideg kőtől, sem a forró fűtőtestektől.
- Kompromisszum nélküli lakberendezés: a padló vagy falfűtés minden eleme a szem elől rejtve marad, így a legesztétikusabb fűtési megoldás. Nem éktelenkednek kisebb-nagyobb berendezések a helyiségekben, és az otthonunk berendezésekor szabadon helyezhetjük el a bútorokat, nem okoz többé fejfájást, hogy milyen közel tolhatjuk a kanapét a forró radiátorhoz.
- Helyettesítheti a klímát: a víz-keringéses rendszer nemcsak meleg, hanem hideg víz áramoltatására is alkalmas, így könnyedén kellemesen hűvössé tudjuk varázsolni vele az otthonunkat a nagy nyári melegben. A hagyományos légkondicionálókkal szemben halkabb, jelentősen környezetkímélőbb, energiatakarékosabb, így pénztárcabarátibb is.
A hátrányok:
- Kellenek a jó szakemberek – és nem is csak egy. Nagyon gyorsan fejlődik a szakma, és évről évre számos új technológiával, anyagtípusokkal rukkolnak elő a gyártók. A kiépített rendszer tartósságának elsődleges feltétele, hogy a munkát elvégző szakemberek naprakész, pontos tudással rendelkezzenek az újdonságokról. Azért is beszélünk itt többes számban, mivel a padlófűtést kiépítő szakember mellett kulcsszereplő az erre a területre szakosodott burkoló is. A burkoláshoz használt anyagok jellege és minősége nagyban befolyásolja a fűtés hatásfokát, ezért nem mindegy például, hogy milyen vastagságú és rugalmasságú a járólap alá felkent ragasztóágy. Itt ugyanis nem egy egyszerű csempézésre lesz szükség, hanem tartós, a hőmérséklet változására megfelelően reagáló felületet szükséges létrehozni. A parketták esetében is körültekintően és pontos tervek alapján kell elvégezni a munkálatokat, számolva a fa speciális hőtani tulajdonságával.
- Előbb meg kell oldani a szigetelési problémákat. Addig nem érdemes a kiépítésnek nekikezdeni, amíg az épület aljzati és külső fali szigeteléséről nem gondoskodtunk. Mivel itt a hagyományostól eltérő, alacsonyabb hőfokon üzemelő rendszerről beszélünk, ha nem megfelelő a szigetelés, a hőveszteség arányaiban nagyobb lehet, mint a hagyományos rendszerek esetében.
- A régi kazánt le kell cserélni. Egy jó minőségű kazánnak elég borsos az ára, és elsőre jó ötletnek tűnhet, hogy csak a csőrendszert építsük ki, megtartva a régi kazánt, de ezen sajnos nem érdemes spórolni. Sokkal több problémát és akár az egész rendszer meghibásodását okozhatja, ha kétes műszaki állapotú, korszerűtlen egységet üzemeltetünk.
- Hálózatbővítéssel is számoljunk: elektromos padló- vagy falfűtés esetén szükség lehet az elektromos hálózat bővítésére, ami nem elhanyagolható mértékű plusz költséggel, és engedélyeztetéssel, papírmunkával jár.