Padlófűtés kialakítása utólag
A padlófűtés olyan energiahatékony, korszerű és komfortos megoldás, ami szerencsére utólag is kialakítható, nem csupán az építkezéskor. Akár bontás nélkül is megoldható, a meglévő padlóburkolat alá helyezve.
A padlófűtés előnyei
Egyszeri befektetéssel – vagyis a padlófűtési rendszer kialakításával – akár 20-30%-ot is lefaraghatunk a fűtés költségeiből éves szinten, tehát környezettudatos és megtérülő felújítási munkálatról beszélhetünk. A padlófűtés az egyenletes hőelosztás miatt is sokak kedvence, ráadásul az sem elhanyagolható szempont, hogy nincsenek fűtőtestek, amik fejtörést okozhatnának a lakberendezés terén.
A padlófűtés típusai
Kétféle padlófűtési rendszer alakítható ki utólag: vízalapú vagy elektromos. Az elektromos egyszerűbb és kényelmesebb: többnyire fűtőszőnyegek lefektetését jelenti a meglévő padlóra, amire kiegyenlítő réteg kerül a végső burkolat előtt. Rengeteg fajta szőnyeg közül választhatunk, négyzetméterenként nagyjából 20-40 ezer forintos költséggel. Az elektromos padlófűtés egyik legkorszerűbb alternatívája az infravörös fűtőpanel, ami kiemelkedő energiahatékonyság mellett nemcsak padlóba, hanem akár falba vagy mennyezetbe is beépíthető, viszont nagyobb egyszeri költséggel jár, megközelítőleg 30-60 ezer forinttal négyzetméterenként.
A vízalapú padlófűtés utólagos kialakítása ennél némileg összetettebb, ám vannak olyan könnyen telepíthető, „pattintható” rendszerelemek, amelyekkel csökkenthető a munkálatok mértéke. Ha ilyet választunk, akkor ugyancsak a meglévő padlóra kerülnek a csővezetékek fogadására előkészített modulok. A költség függ attól, hogy milyen hosszú csövekre van szükség, és milyen minőségben gondolkodunk, de négyzetméterenként általában 5-15 ezer forint között mozog.
Melyiket válasszuk?
Az említett padlófűtésirendszer-fajták mindegyike hatékony, praktikus és kényelmes, tehát megtérülő befektetést nyújt. Kérdés lehet azonban, hogy mennyire fontos a kialakítás gyorsasága, mert ha ez a fő szempont, akkor az elektromos fűtőszőnyeg lehet a legcélszerűbb, de ha hosszú távú befektetésben gondolkodunk, akkor fontolóra vehetjük a vízbázisú rendszert vagy az infrapanelt. Amennyiben az egyszeri ráfordítás mértéke alapján döntünk, akkor a vízalapú rendszer olcsóbb, ha viszont a korszerűség a leglényegesebb a számunkra, akkor infrapanel mellett is letehetjük a voksunkat.
Milyen burkolat a legjobb?
A kerámia és a porcelán burkolat a legjobb hővezető, ami elektromos vagy vízalapú rendszerek esetén is remek hőátadást biztosít. Laminált padló vagy parketta alá inkább elektromos fűtőszőnyeg vagy infrapanel a leghatékonyabb.