Páraáteresztő vakolat? Ezt érdemes tudni róla!
Amikor homlokzati festéket vagy vakolatot választunk, „páraáteresztő vakolat” tulajdonságú anyagokkal is találkozunk. Mire képesek ezek a termékek, és miért hasznosak? A páraáteresztő vakolatról a teglacentrum.hu mérnök szaktanácsadóját, Fuchs Ferencet kérdeztük.
Miért válasszunk páraáteresztő, azaz „lélegző” vakolatot?
Annak érdekében, hogy a homlokzati hőszigetelés hosszú távon is megőrizze hatékonyságát, valamint szép és esztétikus maradjon, ajánlott a szigetelőrendszer zárórétegeként egy prémium minőségű fedővakolatot alkalmaznunk. A páraáteresztő vakolatok felülete gyorsabban szárad például esőzés után, így ellenáll a nedvesség felhalmozódásának. Ha megfelelő adalékanyagokat is tartalmaz, akkor a biológiai szennyeződésekkel – gombásodással, algásodással – szemben is védelmet nyújt.
Melyik vakolat rendelkezik ilyen tulajdonságokkal, és milyen felületeken alkalmazhatóak?
A Ceresit CT 174 és CT 175 „kapart”, illetve „dörzsölt” hatású vakolatai például a Double Dry technológiának köszönhetően egyesítik a szilikon- és a szilikátalapú vakolatok jó tulajdonságait: a csapadékvizet lepergetik, az épületből kikerülő párát viszont áteresztik.
Alkalmazhatók többek között kül- és beltéren, régi és új épületek falazatán, betonfelületen, meglévő vakolaton, gipszes felületen, gipszkartonon, valamint az üveghálóval erősített és Ceresit Thermo Universal ragasztótapasszal rögzített hőszigetelő lapokon – a megegyező színű Ceresit CT 16 vakolatalapozó felhordását követően. Különösen ajánljuk üveggyapot táblás homlokzati hőszigetelő rendszer záróelemeként.
Mit tudnak még a Ceresit szilikon-szilikát vékonyvakolatok?
A Ceresit CT 174 és CT 175 szilikontartalmuk miatt gátolják a szennyeződések megtapadását, öntisztuló hatásúak. A szilikáttartalomnak és a BioProtect formulának köszönhetően pedig – a gyorsabb száradás mellett – a biológiai szennyeződések, úgymint gombásodás és algásodás kialakulásának lehetőségét is minimalizálják. Így négyzetméterenként csupán 320 Ft* pluszköltségért szennyeződéstaszító és jól szellőző vakolat védi a homlokzatot. Megéri utánaszámolni!
Mire nem használható a páraáteresztő vakolat?
Amennyiben hőszigetelés hiánya miatt nedvesedik a fal, azt páraáteresztő vakolattal vagy festéssel nem lehet tökéletesen orvosolni. Bár segíthet a helyzeten, de amennyiben nem javítjuk a szigetelést, akkor a nedvesedés és az ebből adódó penészedés előbb-utóbb meg fog jelenni. Mivel ezekben a vakolatokban nem marad meg sokáig a nedvesség, a penész kialakulása már ezzel is nagyban csökkenthető, de mindenképp a megfelelő szigeteléssel a leghatékonyabb.
* 1 m2-re számolt javasolt bruttó fogyasztói ár alapján kalkulálva