Penészesedés elleni megoldások 1. – A penészgátló festék
Penészesedés elleni megoldások cikk sorozatunk első részében azt járjuk körül, hogy milyen megoldások léteznek, mert a penész nem csak esztétikailag zavaró, egészségünkre és otthonunkra nézve is komoly kockázatokat hordoz. Mielőbb fel kell tehát vennünk vele a harcot. Szerencsére ma már egyre több megoldás közül választhatunk. Az egyik ilyen a penészgátló festék.
Mi okozza a penészgomba elszaporodását?
A penészgomba számára a magas páratartalom teremt ideális közeget. Így garantáltan felbukkan például azokon a helyeken, ahol nem megfelelő a szellőzés. Okozhatják továbbá a rosszul záródó ablakok, a nem megfelelő vagy hiányzó szigetelés, vagy ha egy kis térben szárítjuk a frissen mosott ruhát.
A penészedés megállításának és megszüntetésének első és legfontosabb lépése tehát a megfelelő levegőcsere biztosítása, illetve a penészes falfelületek kezelése. Ezt követően vethetünk be olyan megoldásokat, amelyek segítenek megakadályozni a penész visszatérését. Ilyen például a penészgátló festék.
Hogyan működik a penészgátló festék?
Az erre a célra kifejlesztett speciális festékek képesek megakadályozni a penész újbóli kialakulását és a penészgomba elszaporodását. Többnyire olyan antimikrobális összetevőket tartalmaznak, amelyek meggátolják a penész elterjedését. Nedvességgátló alkotóelemeinek köszönhetően pedig megakadályozzák a nedvesség behatolását a falakba. Ezek a festékek könnyen alkalmazhatóak, funkcionális és esztétikus megoldást nyújtanak. Segítségükkel óvható az épület szerkezete, és védik a felületeket az újabb penészedéstől.
A penészgátló festék használata
- A fertőzött területeket alaposan le kell mosni egy nedves szivaccsal, határozott, egyirányú mozdulatokkal, nem dörzsölve.
- Amennyiben szükséges, a fal repedéseit, sérüléseit ki kell javítani.
- A száradást követően érdemes fertőtlenítőszert alkalmazni, lehetőleg olyat, ami kifejezetten penészölő hatású és a fali alga kialakulását is gátolja.
- A penészgátló festéket ecsettel vagy hengerrel is felvihetjük, majd hagyjuk teljesen megszáradni a felületet.
- Ha erősen vagy mélyen fertőzött a terület, akkor minimum kétszer ismételjük meg a falszakasz bekenését.
Hol használjunk penészgátló festéket?
Magas páratartalmú helyiségekben, illetve nedvességnek kitett falakra – például fürdőszobákban, alagsori vagy pincehelyiségekben – jó választás a penészgátló festék. Ráadásul nem csak problémamegoldásként, megelőző jelleggel is, így akár már a penész kialakulása előtt javasolt a használata a falak védelme érdekében.
Mennyi ideig tart a hatása?
Időnként szükséges a megfelelő karbantartás és az újbóli festés, főként nagy nedvességnek és magas páratartalomnak kitett helyiségekben.