Penészesedés elleni megoldások 3. – Szigetelés
Előző Penészesedés elleni megoldások 2. – Otthoni praktikák című cikkünkben foglalkoztunk az otthoni praktikákkal, mellyel eltüntethetjük a penészt. Sajnos azonban gyakran előfordul, hogy nem egyszeri, hanem visszatérő jelenségről van szó. Most annak járunk utána, hogy mit tehetünk, ha kiderül, hogy szigetelési probléma áll a háttérben.
Nem kell speciális műszer ahhoz, hogy megállapítsuk, magas a páratartalom a lakásban. Mi magunk is észrevesszük, ha folyik le a víz az ablaküvegen reggelente, vagy nyirkosnak érezzük a benti levegőt, esetleg azt tapasztaljuk, hogy nehezen száradnak meg a kiteregetett ruhák. A nem lélegző falak, a tökéletesen záró műanyag nyílászárók és a minimális szellőztetés mellett a szigetelés hiánya vagy a rosszul kivitelezett szigetelés is okozhatja a gombatelepek megjelenését és a falak vizesedését.
Ilyenkor az utólagos szigetelés és a hőhidak megszüntetése jelenthet megoldást. Ennek nyomán a falak belső felülete kevésbé hűl le, és így a pára sem tud lecsapódni a felületén. Hatékonyabbá válik a fűtés, hiszen kevesebb hő tud távozni a falakon keresztül. Nyáron pedig a szigetelőréteg védi a házat a túlzott felmelegedéstől.
Kérjünk segítséget a penészesedés elleni megoldásban!
Bár a falak utólagos szigetelése jelentős kiadás, hosszú távon megéri, hiszen amellett, hogy megszabadulunk az egészségromboló penészesedéstől és a magas páratartalomtól, energiahatékonyabb is lesz az otthonunk. Természetesen fontos hangsúlyozni, hogy egy ilyen jellegű probléma megoldása tapasztalt szakembert kíván.
Utólagos vízszigetelés
A talajból származó nedvesség is állhat a penészes falak hátterében, hiszen a víz a fal porózus anyagában felfelé szivárog. A rosszul szigetelt vagy öreg házfalak hajlamosak a talajnedvesség felvételére. Ilyenkor úgy viselkednek, mint egy itatóspapír, magukba zárják a nedvességet, amivel érintkeznek. Ennek kezelésére többféle utólagos vízszigetelési megoldás is szóba jöhet. A lehetséges módszerek között vannak olyan vegyi eljárások, amikor különféle anyagokat injektálnak a falakba, amivel a pórusszerkezetet változtatják meg. Egyrészt víztaszítóvá teszik a kapillárisok belső felületét, ezzel megszakítva a kapillárisemelkedést, másrészt eltömítik a kapillárisok keresztmetszetét, ezzel gátolva a kapillárisemelkedést. Ezek lehetnek pórustömítő vagy hidrofobizáló folyadékok, illetve pórustömítő habarcsok. A szakemberek megfelelő tudással rendelkeznek ahhoz, hogy eldöntsék, milyen beavatkozás szükséges. Van ugyan olyan eset, amikor elkerülhető a bontás, de a penészes, salétromos vakolattól minden esetben meg kell szabadulni.