Radiátor – színesen?
A radiátorok a lakás – többnyire – szükséges, de semmiképpen sem esztétikus felszerelései. A fűtőtestek általában fehérek, de ha már besárgultak vagy meguntuk őket, viszonylag könnyen változtathatunk, és egy adag festékkel, valamint némi időráfordítással érdekes és a helyiség hangulatához illő berendezési tárgyat varázsolhatunk belőle.
Ha színes radiátorokat szeretnénk, és éppen építkezünk vagy felújítunk, akkor az a legegyszerűbb megoldás, ha színes fűtőtesteket vásárolunk. Ehhez a szakáruházakban már nagy választék és sokféle szín áll rendelkezésünkre.
De ha csak festetünk, vagy egyszerűen csak unjuk már a régi, kicsit már megsárgult radiátort, könnyen érdekes és színpompás, és a lakás enteriőrjéhez illő, ízlésünknek megfelelő berendezési tárgyat varázsolhatunk belőle. Ha csak mozgalmasabbá, érdekesebbé szeretnénk tenni az összhatást, választhatunk egy markáns, akár vad színt is, csak arra ügyeljünk, hogy a szín valamely más berendezési tárgyon vagy a függöny színén, képkereteken, a komód színén is megjelenjen. A másik megoldás ennek épp az ellenkezője. Ez esetben ugyanolyan színűre festjük a radiátort, mint magát a falat. Remek megoldás lehet egy ugyanolyan színű fal előtt egy halványszürke, lila, kék vagy zöld fűtőtest.
Hogyan fogjunk neki?
A munkához szükségünk lesz takarófóliára, csiszolópapírra (legalább 240-esre), portalanító kefére, ecsetekre (esetleg hengerre), köztük egy hajlított nyelű pipaecsetre is, amivel a kisebb, eldugottabb helyekhez is hozzáférhetünk. Az első lépés, hogy átcsiszoljuk a fűtőtestet, eltávolítjuk a rozsdát és a korábbi festékréteget a felületről. Terítsük le a védőfóliát a radiátor alá, illetve köré, maszkoljuk azokat a csatlakozó elemeket, amelyeket nem érhet festék. Így lényegesen könnyebb lesz a festés utáni takarítás is, és a padlót is meg tudjuk óvni. Ezután portalanítsuk a radiátor felületét és mossuk is le. Mielőtt hozzáfognánk a festéshez, a radiátornak teljesen por- és nedvességmentesnek kell lennie.
A radiátorfestés valójában nem sokban különbözik az egyéb fém felületek felújítási technikájától. Arra azonban figyelni kell, hogy a magas felületi hőmérséklet és a hőingadozás miatt speciális hőálló festékre van szükség. A hagyományos zománcfesték idővel lepattoghat vagy besárgulhat. Ma már többféle hőállálló radiátorfesték közül választhatunk. Kapható olyan festék is, ami a rozsdára is felvihető, így akár el is maradhat az alapozás.
A festéket használat előtt alaposan rázzuk fel, illetve keverjük át. Először a nehezen elérhető részekre koncentráljunk, vékony ecsetet használjunk, a nagyobb felületeknél használhatunk hengert is. Két réteg elegendő szokott lenni, de a második réteget csak akkor kezdjük el felvinni, ha az első réteg már teljesen megszáradt. Ennek időtartama festéktípusonként eltérő, 4-6, de akár 12 óra is lehet. A festék dobozán olvasható előírásokat minden esetben tartsuk be!
Ha spray kiszerelésű festéket választunk, könnyebb dolgunk lesz, és megússzuk az aprólékos munkát. A spray előnye, hogy gyorsan tudunk haladni a festéssel, hátránya, hogy gondosabb letakarást igényel a radiátor környezete, ugyanis csak így tudjuk megóvni a környezetet a festékszórástól. A spray-t 15 cm távolságról fújjuk a felületre, s ha végeztünk az első réteg felvitelével, fordítsuk meg a tartályt, és a dugulás elkerülése érdekében fújjuk ki a csőből a festéket. A száradási időt követően jöhet a következő réteg, itt is vegyük figyelembe a gyártó utasítását, de általában gyorsabb száradásra számíthatunk, mint a festékek esetében.
Két tipp:
Ha nehezen érünk el egy-egy rést, akkor érdemes kombinálni a folyékony és az aeroszolos festéket, azt használjuk, amelyikkel éppen el tudjuk érni az adott területet.
Csak a fűtési szezonon kívül végezzük a festést, vagy ha mégis arra kényszerülünk, hogy ősszel-télen kell hozzáfognunk, azt tartsuk észben, hogy csak akkor tudjuk ismét bekapcsolni a fűtőtestet, ha már teljesen megszáradt a festék rajra.