Rozsdás felületek felújítása – egy jó befektetés
Előbb vagy utóbb minden szép kerti vaskapu vagy acélkerítés felett eljár az idő. Először csak helyenként jellenek meg foltok, majd ahogy váltakoznak az évszakok, a mutatós festéket szépen-lassan leváltja a rozsda. Talán könnyebb és gyorsabb, de sokkal drágább újra cserélni a régit, így érdemesebb a felújítás mellett dönteni. Egy kis odafigyeléssel az új árának a töredékéből újszerűvé és tartóssá varázsolhatjuk az öreg kaput.
Mekkora munkára számítsunk?
Természetesen a kezelendő felület méretétől függ, hogy mennyi időbe fog telni a felújítás, de általánosságban elmondható, hogy nem kell megijedni a feladattól. Az lejjebb felsorolt lépések nem bonyolultak, még ha odafigyelést is igényelnek. A hozzávalók beszerzése körülményesnek tűnhet, mert elsőre valóban nehéz eligazodni a választható termékek között. Számos márka van a piacon, különböző összetételű alapozókkal és festékekkel, ezért célszerű ezeket személyesen, szaküzletben megvásárolni, ahol a saját feladatra szabottan hasznos tanácsokat is kaphatunk.
Mire lesz szükségünk?
– drótkefére
– csiszolólapra
– puha kefére, tiszta rongyra
– rozsda elleni alapozóra
– UV-álló fémfestékre
– ecsetekre
– higítóra az ecsetek kimosásához
Hogyan fogjunk hozzá?
- A felület előkészítése: a rosszabb állapotú részeket először drótkefével erősen dörzsöljük át, majd lehetőleg egész felületet csiszoljuk át először durva, aztán valamivel finomabb, fém felületekhez való csiszolólappal. Ha ezzel végeztünk, egy puhább kefével először portalanítsuk, majd mosószeres vízzel, tiszta pamut rongy segítségével tisztítsuk meg a felületet. A szép és tartós végeredmény érdekében ügyeljünk rá, hogy megfelelő tapadást biztosító, por- és zsírmentes alappal kezdjük neki a következő lépésnek.
- Alapozás: a rozsdagátló alapozót egy ecset segítségével hordjuk fel a megtisztított, száraz felületre. Ügyeljünk arra, hogy mindenhova jusson a rétegből, hiszen már egy kihagyott milliméter is a rozsda újbóli kialakulásához vezethet. Olvassuk el alaposan a gyártó előírásait, ne dolgozzunk sem túl meleg idő, sem túl hideg időben. A száradási idő általában 4 óra, de ez függ a hőmérséklettől és a termék típusától is.
- Fedőfestés: attól függően, hogy a lealapozott felület színétől mennyire eltérő árnyalatot választottunk, egy vagy több rétegben hordjuk fel a festéket. A rétegek között a száradási időt a felhasználási utasításoknak megfelelően pontosan várjuk meg, semmiképp se siessük el. A fedőréteg védi az alapozót, ami pedig védi magát a felületet, ezért itt is végezzünk szép, pontos munkát.