Segítség, vizes a fal!
Ha vizes a fal az ijesztő és komoly probléma, ráadásul laikusként nem egyszerű megállapítani, hogy mi lehet a baj forrása.
A fal nedvességének számos oka lehet. Bármi is álljon a háttérben, ne halogassuk kideríteni, mert az idő ilyenkor ellenünk dolgozik. Nem eltakarni kell a nedvesedést, hanem minél hamarabb megszüntetni azt, hiszen annak akár súlyos egészségkárosító hatása is lehet.
A fal vizesedésének lehetséges okai
Az új házak vagy lakások esetén gyakran találkozunk a fal vizesedésével vagy penészfoltokkal. Ennek lehet az oka, hogy a kivitelezésnél nem tartották be a megfelelő száradási időt, és így a falak nem tudtak megfelelően kiszáradni. De akár az is állhat a háttérben, hogy túlságosan jó a lakás szigetelése, az ablakok tökéletesen zárnak, és a bent képződő pára egyszerűen nem tud hol távozni. Ilyenkor megoldás lehet, ha az ablakkeretekbe párátlanító szellőzőrácsot szereltetünk, ahogy a gyakori és alapos szellőztetés és egy páramentesítő berendezés is sokat segíthet a probléma megszűntetésében.
Új otthonok esetében akár az anyaggyártási folyamatok zavarai is okozhatnak vizesedést. Ha az építkezéshez használt téglát vagy fát nem megfelelő körülmények között tárolták a beépítés előtt, a tartós nedvesség miatt sóképződés indulhat be. Ilyenkor a leggyakrabban csak az segít, ha az érintett felületet egy nedvességet kifelé áteresztő anyaggal újra vakolják.
Vizesedést okozhat az is, ha nem megfelelő a vízelvezetés a ház körül, azaz szivárog a csatorna, nem jó az illeszkedése, vagy az összegyűlt esővíz a fal tövébe ömlik. Ennek elhárítása viszonylag egyszerű feladat: ebben az esetben a csatorna helyreállítása gyors javulást hozhat.
Gyakran csőtörés okozza a vizesedést, amiről úgy tudunk a legegyszerűbben meggyőződni, ha elzárjuk a vízcsapot, és figyeljük a vízórát. Ha így is mozdul a számláló, akkor bizony valahol szökik a víz a rendszerből. A legjobb, ha a csőtörés feltárásához szakembert hívunk, mert az bizony nem egyszerű folyamat. Bontással, csőcserével és helyreállítással jár, ami kellő tapasztalatot igényel.
Sávszigetelési hiba miatt is jelentkezhet nedvesség a falakon. Ennek első jele a sarkokban megjelenő penész, oka pedig a leggyakrabban a hőhidas nedvesség, azaz a fal egyes területei jobban vezetik a hőt, mint a körülötte levők, ezért a hidegebb részeken lecsapódik a pára. Ezt valószínűleg csak újra szigeteléssel lehet orvosolni.
A fal vizesedését okozhatja az is, hogy nem megfelelő szigetelés esetén a talajból szinte akadálytalanul szivárog a nedvesség a falakba. Ez komoly károkat okozhat a szerkezetben, és hamar intenzív vakolatlepergést eredményez. Mielőbb meg kell tehát szüntetni a szivárgást. Ennek egyik legjobb módja, amikor a falat több ponton megfúrják, és alacsony nyomáson (2,5 bar) egy krém állagú anyaggal töltik fel a lyukakat, ezzel vegyi úton elzárják a víz útját. A másik lehetőség, hogy a téglasorok közé acéllemezt sajtolnak, ezzel pótolják a hiányzó vagy tönkrement kátránypapírt, aminek az volt a feladata, hogy meggátolja a víz bejutását.