Sínes világítási rendszerek
Egyszerűen, könnyen variálható, általános és helyi világítást is biztosító világítási rendszert alakíthatunk ki a sínes világítási rendszerek telepítésével.
A sínes világítási rendszer manapság elsősorban céges környezetben, ipari csarnokokban, közösségi terekben, galériákban, múzeumokban elterjedt, holott lakásokban is számos előnnyel jár a használata. Ügyes tervezéssel kellemes központi világítást hozhatunk vele létre, és emellett megoldhatjuk a helyi megvilágítást vagy annak nagyrészét is az alkalmazásával.
A sínrendszerek kialakításának egyik legnagyobb előnye a variálhatóság. A lámpafejek száma könnyen és egyszerűen bővíthető, és ha évek múltával, egy későbbi felújítás során új stílust szeretnénk adni otthonunknak, a lámpatestek más típusúra, stílusúra is kicserélhetők.
Ha az igényeink – vagy a fényviszonyok – változnának, egy-egy lámpafej behelyezésével vagy áthelyezésével könnyen alkalmazkodni tudunk az új körülményekhez. Előnyös ilyenkor, ha egy lámpatest helye nem fix, hanem egy mozdulattal odébb csúsztatható, áthelyezhető. A sínes világításnál a lámpatesteknek nemcsak a helyét változtathatjuk tetszés szerint, hanem forgathatjuk, billenthetjük is, befolyásolva ezzel a fény irányát. A sínre helyi világítást biztosító lámpatesteket is felfüggeszthetünk, így az asztalok, pultok irányított fényigénye is megoldható ezzel a módszerrel.
A sínes rendszerek típusai
Többféle sínes megoldást közül választhatunk a beépíthetőségük, a feszültség, illetve a fázisok száma szerint. A rendszerek felületre szerelt, mennyezetbe süllyesztett, függesztett vagy sodronyos változatban is beépíthetők. Többségük megfelelő rögzítéstechnikával bármilyen síkfelületre felrakható. Mindössze sínelemre, sínrendszeres lámpafejekre, végzáróra és betápra van szükség, illetve ez kiegészíthető összekötő és függesztő elemekkel. Arra kell csak ügyelnünk, hogy a süllyesztett és mennyezeti sínrendszereknek más-más az alkatrész-igénye.