Napelemes rendszer telepítése
Érdemes lehet elgondolkodni azon, hogyan foghatnánk munkára a napot! Manapság az egyik legnépszerűbb felhasználási mód, ha a napenergiából áramot állítunk elő. Erre a napelemes rendszerek alkalmasak.
Kinek érdemes belefognia?
Kis túlzással bárkinek. Szűkítve a kört, a legegyszerűbben a családi házak esetén oldható meg a napelemes telepítés. A megtérülés szempontjából annak érdemes belefognia, akinek a villanyszámlája eléri a havi 8-10 ezer forintot.
Miből áll egy napelemes rendszer?
- Panel
A napelem paneljei alakítják át napenergiát egyenárammá. - Inverter
Az inverter a megtermelt egyenáramot a háztartásban is felhasznált váltóárammá alakítja. Komolyabb rendszereknél az egyes panelek közötti hatékonyság eltéréseket is optimalizálja. - Tartószerkezet, vezetékek
A paneleket rögzítik a tetőre, illetve a paneleket köti össze az inverterrel - Ad-vesz mérő
A hálózatra kötött napelemes rendszereknél speciális villanyórát kell felszerelni, amely egyaránt méri a hálózatra betáplált és az onnan vételezett áramot.
Milyen házra érdemes napelemet tenni?
A napelem panelek jellemzően a háztetőre kerülnek, de sokan a garázstetőre szereltetnek, és vannak szabadon álló rendszerek is. A rendszerméretezés egyik korlátja lehet, hogy mekkora szabad tetőfelülettel rendelkezik az ingatlan.
- Tájolás
Az ideális a dél felé tájolt tető, de nyugati és keleti tájolás esetén is megfelelően képes energiát termelni a rendszer, sőt, az északi tájolás sem feltétlenül kizáró ok, bár az ilyen rendszerek jellemzően kevesebb energiát tudnak termelni, ezért azonos teljesítményhez nagyobb felületre van szükségük. - Dőlésszög
A tető dőlésszöge is érdekes lehet, bár elsősorban a szerelés módja miatt, mert magyarországi viszonyok között a hatékonyságban csaknem elhanyagolható a hatása. Ferde és lapos tetőre egyaránt telepíthető napelem. - Tetőfedés
A tető fedése a következő szempont: a legelterjedtebb fedések szinte mindegyikére telepíthető napelem, egyedül a palás rendszerekre nem szoktak telepíteni, elsősorban azért, mert ezek azbeszt tartalmúak és fúrásuk közben egészségkárosító anyagok szabadulhatnak fel. - Árnyékolás
A napelem panelre vetülő árnyék rontja annak hatásfokát, ezért amennyire csak lehetséges olyan helyre kell telepíteni, ahol nem vetül a panelre kémény, fa, villanyoszlop vagy egyéb tereptárgy árnyéka. A fejlettebb inverterek segítségével az ilyen hatékonyságromló hatások csökkenthetők, de ez természetesen picit növeli a rendszer árát. - Tető állaga
Mivel a napelemes rendszerek 25-30 évre szólnak, nem érdemes olyan háztetőre telepíteni, ami a közeljövőben renoválásra szorul, célszerű a tetőt rendbe tenni és aztán telepíteni a rendszert. - Elektromos hálózat
Ami a tetőre, az a házon belüli elektromos hálózatra is igaz: elavult hálózatra nem érdemes napelemes rendszert rákötni, mert a hatékonyságon nem fog segíteni.
Hogy kezdjünk neki?
Mivel a napelemes rendszerek hosszú távú beruházások, érdemes rászánni az időt a körbejárásukra. Az első és legfontosabb tisztán látni, hogy mennyi az a megtermelt energia, amit ki szeretnénk váltani. Ezt leginkább a villanyszámlából láthatjuk. Magyarországon jelenleg igen kedvező, ún. szaldó alapú elszámoló rendszer van, ami azt jelenti, hogy az éves szinten megtermelt áramot (melyet a rendszer túltermelés esetén a szolgáltató villamoshálózatára táplálja be) szembeállítják az elfogyasztott árammal (melyet a hálózatról vételezünk abban az esetben amikor nem, vagy nem eléggé süt a nap) és a kettő különbözete után kell fizetni a szolgáltató felé, illetve túltermelés esetén a szolgáltató fizet a többlet energiáért. Ebben az elszámolási rendszerben a napelemes rendszert úgy célszerű méretezni, hogy az éves energiaigényt lefedje. (a túltermelésért kapott kompenzációért lakossági szinten jellemzően nem éri meg túltervezni a rendszert). Az éves energiaigényt legegyszerűbben az éves elszámoló villanyszámláról lehet megállapítani, vagy átalány esetén a havi számlán számlázott fogyasztást kell szorozni 12-vel. Amennyiben a napelemes rendszerre új fogyasztókat is szeretnénk rákötni, akkor célszerű kalkulálni azok majdani plusz fogyasztásával. Ha a számla értelmezése nehézkes, érdemes kalkulátort használni, ami a villanyszámlából segít megbecsülni a fogyasztás mértékét.
A becsült fogyasztás és az ingatlan adottságainak ismeretében különböző egyszerű kalkulátorokkal ki lehet számítani a rendszerek közelítő bekerülési költségét. A legtöbb szolgáltató ilyen kalkulációk alapján előzetes ajánlatot is ad.
Hogyan válasszunk kivitelezőt?
Manapság már nagyon sokan foglalkoznak napelemes kivitelezéssel, így ez nem is túl könnyű döntés. A kisebb szolgáltatók általában alacsonyabb árréssel dolgoznak, míg a nagyobbak mellett a nagyobb tőkeerő, jobb ügyfélszolgálat szólhat. Egy 25-30 évre szóló beruházás esetén fontos lehet, hogy egy nem várt garanciális igény érvényesítésénél is legyen még kihez fordulni.
Költségek
Egy átlagos lakossági rendszer 4-5kW kapacitású. Ennek költsége az ingatlan adottságaitól és a kivitelező árazásától és aktuális akcióitól függően jellemzően 2-3 millió forint között mozog. Ehhez jönnek adott esetben az engedélyezéssel kapcsolatos költségek (melyet sok szolgáltató eleve átvállal, azaz beépít a díjba), az esetlegesen szükségessé váló átalakítási költségek, és a finanszírozás módjától függően további esetleges adminisztrációs költségek. Utóbbiak együttes összege sem haladja meg jellemzően az egy-két százezer forintot.
Finanszírozás, megtérülés
Mivel hosszú távú beruházásról van szó, sokan érdeklődnek a megtérülése iránt. A tapasztalat azt mutatja, hogy a rendszerek konfigurációtól függően 8-12 év alatt térülnek meg abban az esetben, ha készpénzből finanszírozzák őket. Hitelből történő finanszírozás esetén a megtérülés értelemszerűen hosszabb lesz a hitelköltségek miatt, viszont ebben az esetben az ügyfél által befektetett összeg is értelemszerűen kisebb! A finanszírozási formák rendkívül sokoldalúak. A legtöbben még mindig készpénzből finanszírozzák a beruházást, de népszerű az MFB által nyújtott „0%-os” energiahatékonysági hitel is. Sajnos utóbbi esetében a központi régióban (Budapest, Pest megye) kiosztható összeg kimerült, így új pályázatot nem fogadnak be, de vidéken rendelkezésre áll az összeg. Lakástakarék ügyfelek előszeretettel használják fel lejáró megtakarításukat napelemes rendszerek telepítésére, és vannak már kimondottan a célra kialakított speciális hitelek is. A bankok kínálatában is szerepelnek mind speciálisan célhoz kötött, mind szabad felhasználású kölcsönök.
Átfutás
A rendszer telepítése jellemzően egy napot vesz csupán igénybe, és különösebb előkészület nem is szükséges hozzá, azonban mivel a villamos hálózat üzemeltetőjének engedélyéhez kötött eljárásról lévén szó a tényleges termelés a szerződéskötéstől számított 2-3 hónap múlva kezdődhet el, ez alatt az idő alatt megtörténik a mérőóra cseréje ad-vesz mérőre, az ellenőrzés-rendszerátvétel és az engedélyezés is.
Érdemes azonban belefogni, mert az eredmény egy esztétikus, klímabarát, az energiafüggetlenséget nagyrészt garantáló, pénzügyileg is megtérülő rendszer lesz.