Szakemberek mondják: az 5 leggyakoribb hiba, amit fürdőszoba-felújításkor elkövetünk
A fürdőszoba-felújítás nagy kihívás a család számára, különösen, ha úgy kell megoldanunk, hogy közben a családnak bent is kell laknia az ingatlanban. Tervezéssel és ügyes szervezéssel azonban nem feltétlenül válik rémálommá ez az időszak. Mutatjuk a leggyakoribb hibákat, amiket a szakemberek szerint elkövetünk.
A fürdőszoba kialakítása/felújítása azért is igényel különösen nagy figyelmet és előrelátást, mivel az itt található szaniterek és burkolatok felhelyezés után már nem mozgathatók látható nyomok és jelentős költségek nélkül. Így ha hibás döntést hozunk, azt nehéz lesz rendbe hozni, és vagy meg kell alkudtunk a kialakult helyzettel a következő felújításig, vagy csak komoly bosszúsággal és költséggel tudunk a berendezésen változtatni.
A leggyakoribb hibák:
- Nem a „praktikum” szerepel az első helyen a felújítás során, és ennek később kárát látjuk. Ha több családtag is használja a fürdőszobát, akkor különösen első helyen kell szerepelnie a praktikus megoldásoknak. (Gondoljunk csak a hétköznap reggelekre, amikor korlátozott idő áll rendelkezésünkre a készülődéskor, és erre minden családtagnak szüksége van.) A gyakorlatias megoldásokat – nem is gondolnánk, hogy milyen gyakran! – háttérbe szorítják az aktuális trendek, vagy az éppen divatos megoldások. Persze hasznos figyelni a trendeket, sok esetben így ismerkedhetünk meg új anyagokkal, új fejlesztésekkel, se semmiképp sem szabad vakon követni őket! Ha biztosra akarunk menni, ragaszkodjunk a klasszikus formákhoz és a világos színekhez: a tiszta vonalvezetés és a semleges színek nyugodt, kellemes légkört árasztanak, így hosszú ideig jóleső érzéssel tudjuk használni a helyiséget.
A szakemberek tapasztalatai szerint nem is gondolnánk, hogy az internetnek köszönhetően milyen gyorsan terjednek a rövid ideig tartó, sokszor tiszavirág életű divatos megoldások, amelyek aztán ugyanolyan hamar el is tűnnek. A divat követése helyett gondoljuk végig saját életvitelünket, saját időbeosztásunkat és igényeinket, így sok buktatót elkerülhetünk.
- A nem megfelelő a tervezés. Nem is gondolnánk, mennyien esnek abba a hibába, hogy elsietik a tervezés fázisát. Főleg egy kisebb belső tér esetében van nagy jelentősége a precízen végig gondolt igényeknek és a helyes tervezésnek, hiszen egy kisebb térben még nagyobb kihívást jelent ergonomikusan és látvány szempontjából is ügyesen összeválogatni a berendezés elemeit. Ha elakadunk, érdemes lehet belsőépítész, lakberendező segítségét is igénybe venni, s sok praktikus tanácsot, javaslatot kaphatunk a kivitelezéssel megbízott szakembertől is.
- Nem a megfelelő kivitelezőt választjuk. A megfelelő kivitelező felkutatása nem könnyű feladat, érdeklődjük családi-baráti körben a tapasztalatokról és mindenképpen megfelelő referenciával bíró szakemberre essen a választásunk. Ajánlatos legalább két-három ajánlatot is bekérni, mielőtt döntést hozunk. Ha többféle munkát szeretnénk egyszerre elvégeztetni, a generálkivitelező lehet a jó megoldás, aki képes koordinálni és felügyelni a teljes folyamatot, s emellett vállalja a felelősséget a munka minőségéért és a határidők betartásáért is. Bár ez a megoldás mintegy ötödével megnövelheti a költségeket, de érdemes megfontolni, hogy egy összeszokott, rutinos csapattal végeztessük el a munkát.
- Hiányzik az alapos pénzügyi tervezés. A megkérdezett szakemberek szerint a fürdőszoba-felújítás során az egyik leggyakoribb hiba – különösen most, amikor az építőanyag-árak igen gyorsan emelkednek – a szűkre méretezett vagy megfelelő ráhagyás nélkül készült költségvetés. Részletes pénzügyi tervre lesz szükségünk, amiben a váratlan, extra költségekre legalább 20 %-os biztonsági keret is szerepel.
- Hiba az anyagválasztás során. Itt is elsődleges szempontnak kell lennie a használhatóságnak, a megfelelő vízállósságnak és a tartósságnak. Kiváló kivitelezői szakmunka mehet kárba és rengeteg plusz költség keletkezhet, ha nem megfelelő anyagot választunk. Az anyagválasztást is érdemes pontról pontra végig beszélni a kivitelezővel, akinek tapasztalatai és szakmai tanácsai megóvhatnak a későbbi csalódásoktól.
Ha magunk szerezzük be a szükséges anyagokat, soha ne induljunk el vásárolni pontos tervek és precíz méretek ismerete nélkül. A kivitelező abban is tanácsot tud adni, hogy mely burkolóanyagokból milyen mennyiségű tartalékot szerezzünk be, s mik azok a márkák, amelyek ár/érték arányban a legmegfelelőbbek lehetnek számunkra.
Nem választjuk ki időben az anyagokat. Sokszor nem vesszük figyelembe, hogy ha külföldi gyártású járólapokat, csempéket, szanitereket választunk, azok beszerzése akár több hetet is igénybe vehet. Érdemes már a felújítás tervezésének szakaszában ellátogatni a bemutatótermekbe és időt szánni az internetes keresgélésre is, így kevésbé valószínű, hogy be kelljen érnünk valamely kompromisszumos megoldással.