Szeglemezes tetőszerkezet
A szeglemezes tetőszerkezetet a mezőgazdasági és ipari létesítmények mellett ma már családi házaknál is egyre gyakrabban alkalmazzák. Modern építészeti megoldás, gyors és megbízható.
A legfontosabb különbség a szeglemezes és a hagyományos, ácsolt tető között, hogy az utóbbinál a méretre vágástól az összeszerelésig minden műveletet a helyszínen végeznek, ezért az jóval időigényesebb, mint a szeglemezes tető elkészítése. Szeglemezes építkezés esetében a rögzítés igen egyszerű folyamat: a tetőszerkezetet kemény acélból készült szeglemezekkel rögzítik a tető talpszelemenjéhez. Az acéllemez felületéből apró kis acéltüskéket hajtanak ki, és ezeket a faanyagokba préselik.
A tetőszerkezet legtöbb alkotóelemét gyárban állítják elő, majd a helyszínen szerelik össze. A hagyományosan készült és a szeglemezes tetőszerkezet közötti alapvető különbség a szerkezet rögzítésében van. Amíg előbbit csavarokkal rögzítik, addig utóbbi rögzítése acélból készült szeglemezzel történik.
Előnyei
Nagy a teherbíró képessége, a gyárban mért és legyártott elemeinek köszönhetően igen pontos a méretezése. Nagyobb fesztávokat – akár 25-30 métert – is könnyedén áthidalhatunk vele, és a faanyagokban már gyárilag gondoskodnak a gombaölésről és a tűzgátlásról. A technológiából fakadóan kevesebb faanyagot igényel, és a kivitelezés kevesebb hulladékkal jár, ezért olcsóbb is lehet. Nem kellenek tartófalak a házon belülre, ennek ellenére a szerkezet rendkívül stabil, nem mozog. A szeglemezes tető szerkezete nem igényel vasbeton födémet. Ez a hátrányból rögtön előnyt is kovácsol, hiszen ezzel nemcsak időt, de rengeteg pénzt is megtakaríthatunk.
Hátrányai
Lakható tetőteret nem lehet a segítségével kialakítani. Egyre nagyobb népszerűségének köszönhetően a gyártóknál általában várólista van, és akár 2 hónapot is igénybe vehet az alapanyagok kiszállítása. Hátrányai közé tartozik még, hogy ha tönkremegy a tető, akkor vele együtt a födémet is cserélni kell.