Szigetelés újságpapírral? Igen!
Energetikai felmérések szerint a hazai lakosság közel 80 százaléka az utcát is fűti, mivel az ingatlanok esetében nemcsak a fal, de a födém és a ferde sík szigetelés is régi és elavult. Sokféle korszerű szigetelőanyaggal lehet az ilyen házakat felújítani, közülük is az egyik legkorszerűbb a cellulózzal történő szigetelés.
Így lesz az újságpapírból szigetelőanyag
Az Isocell nevű hőszigetelési rendszer alapja a cellulóz. A cellulózrostokat egy egyszerű eljárással újságpapírból nyerik: a papírt összedarálják, pehellyé alakítják, majd a tűz, a penész és a rágcsálók elleni védelem érdekében bórt és foszfátot kevernek hozzá. Az újrahasznosítási folyamat segítségével az újságpapír szigetelőanyaggá alakul át. A kész szigetelőanyag zsákos formában kapható, melyet egy befúvógép segítségével, vagy akár kézi terítéssel is a kitöltendő üregekbe juttathatunk.
Az anyag felhasználható előre gyártott falszerkezetek, ferde tetősíkok vagy a vízszintes födém szigetelésére. Az ilyen szigetelőanyagnak sokféle előnye van.
Kitűnő hőszigetelő
Az Isocell hővezetési tényezője alacsony: 0,039 W/mK. Egy anyag hővezetési tényezőjét úgy állapítják meg, hogy meghatározzák a fáziseltolódási értékét. Vagyis azt, hogy mekkora „késéssel” ér például a nyári forróság egy épületrész külsejétől a belső lakótérbe. A fáziseltolódás annál nagyobb, minél magasabb a hőkapacitása a beépített szigetelőanyagnak. A cellulóznál ez az érték 4,6 óra, üveggyapotnál 0,9 óra, a kőzetgyapotnál 0,6 óra.
A cellulózzal történő szigetelés teljes hézagmentességet biztosít azáltal, hogy a bonyolult tetőformák, illetve a gépészeti csövek közét is tökéletesen kitölti. Az Isocell rendszer befújásos technikája lehetővé teszi az ülepedésbiztos és hőhídmentes szigetelést. Az épület bármely részén használhatjuk: födémben, párnafák között, tetőtérben, oldalfalban. A cellulózba a rágcsálók és a rovarok nem költöznek be.
Biztonságos
Annak ellenére, hogy az Isocell szigetelés papír alapú, egyáltalán nem tűzveszélyes, mivel tűzgátló anyagokkal, például ammónium-szulfáttal, bóraxszal és bórsavval kezelik. Ezáltal megfelel az összes biztonsági követelménynek, sőt, a cellulóz szigetelés segíthet a tűz terjedésének megfékezésében is.
Környezetbarát
A nagy mennyiségű újrahasznosított újságpapírból készült cellulóz szigetelés nem csak azért környezetbarát, mert megsemmisítésekor tökéletesen lebomlik, hanem más környezetbarát előnyei is vannak. Például az, hogy előállítási folyamata energiahatékonyabb, mint más anyagoké.
Hátrányai
Legfőbb hátárnya az Isocell szigetelésnek, hogy élettartama rövidebb lehet, mint más típusú szigetelőanyagoké. Általában 25-30 év között van, míg például az üveggyapoté 50-70 év. Emellett az Isocell szigetelés rendszerint drágább, mint más típusú szigetelőanyagok. Felhasználásakor nehézséget okozhat az ablakok és az ajtók kialakítása, mivel előfordul, hogy nehezen illeszthető a nyílászárókhoz.