Szilikontömítés – hogyan kezdjünk hozzá?
A szilikon különféle hézagok kitöltésére használható, rendkívül rugalmas, jól szigetelő tömítőanyag. Sokféle kivitelben létezik, kapható univerzális szilikon, hőálló, akril bázisú, szaniter- és még sokféle szilikon anyag.
A tömítő szilikon típusai
A szilikon tömítő funkciót lát el, de egyáltalán nem mindegy, hogy milyen helyiségben és milyen céllal használjuk. Ha a funkció és a felhasználás szempontjából osztályozzuk, létezik kifejezetten vizes helyiségekben alkalmazott fürdőszobai szilikon és szaniterszilikon, amelyek használata fürdőszobákban és nedves, vizes helyiségekben ajánlott. Ezek ugyanis penész- és gombagátló ecetes adalékanyagokat is tartalmaznak.
Elterjedt típus a neutrális, az univerzális és a semleges szilikon, amelyek általában üveghez, fémhez vagy tükrökhöz, kerámiához ideálisak, semleges tulajdonságaik miatt nem okoznak rozsdásodást a fémes anyagokkal való érintkezéskor. Létezik festhető szilikon is, amely fehér vagy átlátszó szilikon ragasztó, akril bázisú és száradás után azonnal tetszés szerint festhető. A hőálló szilikon kemencéknél, kályháknál vagy kéményeknél előforduló hézagok kitöltésére alkalmas.
Szilikontömítés házilag
Az apró, konyhai, fürdőszobai rések tömítése olyan kis feladat, amihez nem igazán éri meg szakembert hívni, hiszen egy kis kézügyességgel és felkészüléssel mi magunk is el tudjuk végezni a munkát. Mivel a vízszivárgás komoly károkat okozhat akár a saját, akár a szomszédok otthonában, nem érdemes halogatni. Szerencsére a legtöbb tömítőanyag egykomponensű, így nem kell az arányokkal és a keveréssel foglalkoznunk.
Hogyan távolítsuk el a régi tömítést?
Ha a javítandó felületen van esetleg régi, nem túl esztétikus tömítés, akkor először azt távolítsuk el. Sok helyen látunk elöregedett, berepedezett vagy akár a csempére ragadt anyagmaradványokat. A sziló eltávolítása egyáltalán nem könnyű feladat. A szilikon anyagszerkezete ugyanis ellenáll a lúgos és savas oldatoknak, így a szokásos, a háztartásokban használt vegyszerekkel nem lehet megszabadulni tőle. Ha mechanikus úton kíséreljük meg eltávolítani, szükségünk lesz egy szilikon eltávolító késre.
Ennél egyszerűbb, és a korábbi tömítés megfelelő és precíz eltávolítását eredményezi, ha szilikon oldót vásárolunk. Ez a szilikon anyagszerkezetét oldó szer sűrű, paszta állagú anyag, amit ecsettel tudunk felvinni a megtisztítandó területre. Szinte minden anyagra, fémre, szintetikus anyagokra felvihető, és a szilikon mellett más, akril, poliuretán tömítések eltávolítására is alkalmas.
Első lépésként amennyire lehetséges, távolítsuk el a tömítőanyagot. Ezt követően vigyük fel a szilikon eltávolítót, és legalább 30-60 percig hagyjuk hatni, végül szilikoneltávolító kés, sniccer vagy spakli segítségével távolítsuk el a maradékot. Vastagabb eltávolítandó tömítés esetében hosszabb a hatóidő, akár több órás is lehet, így mindenképpen olvassuk el és kövessük a gyártó utasítását!
Az új tömítés
Először is tisztítsuk meg a felületet és hagyjuk megszáradni. Ragasszuk körbe védőszalaggal, illetve takarjuk le a környező területet, s ezután kinyomópisztollyal – a száraz és zsírmentes felületre – egyenletesen hordjuk fel a szilikont. Kicsit nagyobb mennyiséget is felvihetünk a résekbe, hogy biztosan megfelelő legyen a tömítés. Végül egy erre a célra szolgáló sablon vagy a legegyszerűbben előzőleg mosogatószeres vízbe mártott ujjal eltávolítjuk a felesleges anyagot (az eltávolítás előtt spricceljük le a felületet mosogatószeres vízzel vagy ablakmosóval, így jobban csúszik, és elkerülhetjük, hogy a rés mellett szilikon hártya alakuljon ki). Simítsuk le a betömött rést, hogy egyenletes felületet kapjunk, végül hagyjuk megszáradni.
Gombásodás, penészedés
A fürdőszobában és a konyhában kiemelten fontos, hogy a réseket gombaölő anyaggal kevert szilikonnal tömítsük. Hasznosak a szaniterszilikonok, amelyek elpusztítják a fekete színű foltokat eredményező penésztelepeket és kiválóan tapadnak a kerámia- és üvegfelületekre.
A munka megkezdése előtt ez esetben is távolítsuk el a régi, penészes tömítőanyagot, alaposan tisztítsuk meg és töröljük át száraz ronggyal a felületet. Ezután a kinyomópisztoly segítségével nyomjuk ki a résbe a szilikont. Amennyiben a rés túl nagy, akkor várjuk meg a teljes száradást, és vigyünk fel egy újabb réteget.